3. 4. 2021
Věděli jste, že existuje až 8000 nejrůznějších druhů rýže, které se liší nejen barvou, chutí, velikostí zrn a použitím, ale i způsobem úpravy, který ovlivňuje obsah živin uvnitř rýžového zrna. Představíme vám ty nejznámější druhy rýže a prozradíme vám rozdíl mezi hnědou rýží, bílou rýží a rýží parboiled, která představuje jakýsi kompromis mezi oběma.
Rýže natural má mnoho zdravotních benefitů
Světle hnědá rýže natural je nejzdravější druh rýže. Rýže není broušená ani leštěná, a tak si zachovává mnohem více vitamínů, minerálů a vlákniny než rýže, která je bělená. Oproti bílé rýži také zasytí na delší dobu. Vyžaduje však delší dobu úpravy a při konzumaci velkého množství může u někoho způsobit nadýmání, zácpu, průjem a jiné problémy s trávením.
Bílá rýže je nejméně výživná
Bílá rýže je nejběžněji používaný druh rýže. Avšak na rozdíl od přírodní rýže a rýže parboiled je nejméně výživná. Během zpracování je totiž rýže kompletně zbavena obalových vrstev zrn, a tím je ochuzena o většinu vitamínů, minerálů i vlákniny. Ve spíži však vydrží podstatně déle a nežlukne tak snadno.
Kompromis mezi bílou a hnědou rýží
Mírně nažloutlá rýže parboiled prochází speciálním způsobem úpravy, díky kterému je výživově hodnotnější než rýže bílá. Zdraví prospěšné látky, které jsou v povrchových vrstvách neloupaného zrna, proniknou působením vysokotlaké páry dovnitř zrna, kde zůstanou i po následném loupání a leštění zrn. Rýže se nelepí a udržuje si sypkou konzistenci.
Není rýže jako rýže
Divoká rýže nepatří mezi klasické druhy rýže. Ve skutečnosti se jedná o podlouhlá a tmavá semena severoamerické vodní trávy. Semena se sbírají ručně, a proto je tento druh rýže velmi drahý. Samotná jako příloha se téměř nepodává, velmi často však na divokou rýži můžete narazit v kombinaci s dlouhozrnnou rýží.
Královna mezi rýžemi
Basmati je zvláštní druh dlouhozrnné rýže, která se pěstuje na území severní Indie a Pákistánu. Rýže má jemně oříškovou chuť a charakteristickou vůni, je velmi rychlá na přípravu a nelepí. I po uvaření zůstává krásně sypká. Sehnat ji můžete prakticky všude jak v bílé, tak i hnědé variantě.
Aromatická rýže z Thajska
Jasmínová, jinak také voňavá rýže pochází z Thajska a je velmi podobná chutí i vůní rýži Basmati. Je však o něco více lepivější, a proto se hodí více k omáčkám a i k přípravě mléčné kaše nebo rýžového nákypu. Stejně jako rýži Basmati ji můžete sehnat v obou variantách.
Kulatozrnná rýže ideální k přípravě rizota
Rýže arborio je další zvláštní druh rýže. Pěstuje se především v Itálii a je ideální k přípravě pravého italského rizota. Rýžová zrna jsou kulatá a obsahují velké množství škrobu. Během vaření rýže absorbuje velké množství tekutin, včetně chuti, a získává krémovou konzistenci, která je typická nejen pro rizoto, ale i pro mléčnou kaši, k jejíž přípravě se tato rýže také skvěle hodí.
Kaviár mezi rýžemi
Rýže carnaroli je nejkvalitnější druh rýže, který se pěstuje na severozápadě Itálie. Stejně jako rýže arborio se nejlépe hodí k přípravě pravého italského rizota, protože obsahuje velké množství škrobu. Je však o něco dražší, rýžová zrnka jsou o trochu větší a zajímavostí je, že rýži jen těžko rozvaříte.