Jste zde

Využití vaječných skořápek: Vybělí prádlo, ochrání úrodu před slimáky

vajíčka ve skleněné misce Zdroj: Bigstockphoto
Nevyhazujte vaječné skořápky do koše! Přinášíme vám několik užitečných nápadů, jak je můžete využít. Dopřejte vašim pokojovým rostlinám extra porci minerálů nebo si ze skořápek připravte výživnou masku na obličej.

4. 1. 2022

Věděli jste, že skořápky od vajec jsou bohatým zdrojem minerálů a skvělým čisticím prostředkem? Přestaňte je vyhazovat do odpadkového koše a pojďte s námi poznat jejich méně tradiční využití. Od roztomilého miniaturního květináče až po levný doplněk stravy.

Pomohou v boji se slimáky, kteří vám každoročně ničí úrodu

Vaječné skořápky využijete zejména na zahradě. Skvěle fungují jako mechanická ochrana proti slimákům a hlemýžďům i jako přírodní hnojivo. Bramborám, paprikám a rajčatům dodají vápník a květy ochrání před hnilobou. Pokojovým rostlinám zase dodají energií a urychlí jejich růst. Skořápky stačí pouze nadrtit a přidat do zeminy nebo do kompostu.

bigstock-eggs-in-a-wicker-basket-east-331552912.jpg

skořápky v ošatce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nadrcené vaječné skořápky, které nasypete okolo mladých sazenic salátu nebo špenátu, odradí slimáky. Slimáci nepřelezou přes jejich ostré hrany.

Dopřejte tělu 30denní skořápkovou kůru

Skořápky jsou bohatým zdrojem vápníku a dalších důležitých látek. Jejich konzumace má blahodárný účinek na kosti a zuby, posiluje vlasy a nehty a předchází bolesti kloubů. Pozitivně ovlivňují nervový systém, pomáhají při nespavosti a uleví při zácpě. Pokud jste tedy příznivci netradičních metod, můžete se pustit do opravdu netradiční skořápkové kúry.

Vaječné skořápky je podle vyznavačů této teorie nejprve nutné zbavit všech nečistot a bakterií. Umyjte je pod proudem horké vody a minimálně na 10 minut je dejte do trouby na 180 stupňů Celsia. Po vychladnutí skořápky rozmixujte a přesypte je přes jemné sítko.

bigstock-fresh-farm-eggs-on-a-wooden-ru-234052231.jpg

skořápka a žloutek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Najemno nadrcené vaječné skořápky jsou prý účinnou zbraní při překyselení žaludku a při pálení žáhy.

Vznikne jemný prášek, který se doporučuje užívat v množství, které se vejde na špičku nože. Doporučuje se ho přidat do medu nebo nasypat na krajíc chleba.

Ženy jistě ocení i jejich blahodárný vliv na pleť. Prášek smíchaný s našlehaným bílkem pleť vyhladí a zpomalí tvorbu vrásek.

Místo po bodnutí hmyzem potřete skořápkovým roztokem

Z vaječných skořápek si také můžete vyrobit účinný roztok, který zklidní podrážděnou pokožku v místě po bodnutí hmyzem. Čisté a nadrcené skořápky stačí zalít jablečným octem a nechat několik dní v chladu uležet. Skořápky se za pár dnů rozpustí.

bigstock-raw-brown-eggs-in-egg-box-or-c-305480791.jpg

vajíčka v obalu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nadrcené vaječné skořápky, které důkladně uzavřete do textilního sáčku a vložíte do pračky, rozzáří zašedlé bílé prádlo.

Odstraní usazeniny a skvrny od vodního kamene

Skořápky jsou také skvělým pomocníkem při úklidu domácnosti. Nejen že dokážou odstranit zaschlé skvrny od kávy či čaje, hravě si poradí i s termoskami nebo s vázami, do kterých se špatně dostává. Nadrcené skořápky zalijte horkou vodou se saponátem nebo citronovou šťávou a nechte je působit.

Zdroje: 

  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/vajecne-skorapky-v-zahrade-kam-se-hodi-kde-pomohou-a-kde-na-ne-zapomenout-28450.html
  • https://blog.mall.cz/lifestyle/vejce-nad-zlato-7-tipu-jak-sikovne-vyuzit-skorapky-od-vajec-1060.html
  • https://hobby.instory.cz/5258-skorapky-od-vajec-nevyhazujte-na-zahrade-vam-jeste-hodne-pomohou.html
  • https://www.ireceptar.cz/hobby/nevyhazujte-vajecne-skorapky-maji-prekvapive-vyuziti-20190421.html