Jste zde

Retro pochoutkový salát podle normy z roku 1976: Když si chcete připomenout dávné chutě

bageta s pochoutkovým salátem Zdroj: Shutterstock
Na chlebíčku, do kelímku nebo z papíru. Pochoutkový salát byl jednou z nejoblíbenějších svačinových pochoutek v dobách socialistického Československa. Připomeňte si jeho jedinečnou chuť s dnešním retro receptem!

4. 12. 2022

Pochoutkový salát měl stejně jako třeba salát vlašský nebo pařížský v 80. letech svou specifickou chuť, která se neměnila, ať jste byli v kterémkoliv městě. Ručily za to závazné státní normy, které určovaly jak výrobní postup, tak i použité ingredience.

Pochoutkový salát se může v lecčem podobat tomu vlašskému. Oproti němu je ale mnohem jemnější, voní šunkovým salámem a kyselou okurkou a má trochu řidší konzistenci. Díky tomu se výtečně hodí třeba pro přípravu zdobených obkládaných vajec v misce a ladí s bílým nebo celozrnným pečivem.

shutterstock_536395996.jpg

pochoutkový salát na talíři
Zdroj: 
Shutterstock
Pochoutkový salát si můžete dát samotný, nebo si ho třeba dopřát na chlebíčku.

Mistři studené kuchyně a salátky

Recept na pochoutkový salát, schválený pro výrobu pod číslem 50145 československé státní normy pro studenou kuchyni, pochází z roku 1976. Muži, kteří v závodech tehdy pracovali, byli označeni za mistry studené kuchyně. Ženy pak za „salátky“.

Zmíněné označení nebylo hanlivé. Žena, která se na výrobu chlebíčků, pomazánek nebo kanapek specializovala, musela být zručná, pečlivá, čistotná, musela mít smysl pro estetično. A především ctila normy, takže pečlivě odvažovala jednotlivé ingredience a starala se o to, že pokrm bude chutnat stejně z prvního i posledního talířku, který ten den prošel jejíma rukama. 

Na surovinách nešetřete

Pokud si chcete připravit pravý pochoutkový salát tak, jak jste ho znali z tehdejších mléčných barů a socialistických podniků, rozhodně nešetřete na surovinách. Základem by měl být kvalitní šunkový salám s vysokým procentem masa. 

V obchodech se rozhodně nedívejte po masných výrobcích, které vedle šunky ani neležely. Šunka nesmí být kašovitá, nesmí mít v sobě žádné „flaksy“. Rozhodně by také neměla být navoněná muškátem, přesolená nebo čpět kouřem. Když koupíte dobrý šunkový salám vcelku, máte z velké části vyhráno.

shutterstock_2102284993.jpg

obložená mísa s pochoutkovým salátem
Zdroj: 
Shutterstock
Pochoutkový salát rozhodně patří i na klasické obložené mísy.

Na retro pochoutkový salát budete potřebovat:

 • 400 g dobrého šunkového salámu vcelku
 • 180 g sladkokyselých okurek
 • 55 g sterilizovaného hrášku
 • 25,5 g cibule
 • 300 majonézy (ideálně té připravené doma)
 • 10 g moučkového cukru
 • 8 g worcesterské omáčky
 • 20 g plnotučné hořčice
 • 5 g soli
 • 6 g octa
 • 0,5 g pepře

Jak na to?

Šunkový salám nakrájejte na hrubší kolečka (cca 0,5 cm) a pak na malé nudličky. To samé proveďte s okurky. Cibuli nakrájejte na drobné kostičky a spařte ji horkou vodou. Nebude tak ostrá a hlavně nebude v salátu hořknout. Výše uvedené ingredience společně se sterilizovaným hráškem nasypejte do větší mísy.

Vedle si smíchejte majonézu, cukr, worcester, hořčici a ocet. Zálivku vmíchejte do salátu a dochuťte čerstvě mletou solí a černým pepřem. Hotový pochoutkový salát uložte do lednice, kde ho nechejte odpočívat třeba do druhého dne. Nezaměnitelnou chuť pochoutkového salátu tradičně podtrhne zelená petrželka kudrnka.

Použité zdroje:

 • https://www.jaktak.cz/jak-udelat-pochoutkovy-salat-podle-puvodni-receptury-recept.html 
 • http://makova-panenka.cz/recepty/original-vlassky-salat-pochoutkovy-salat-parizsky-salat-puvodni-receptury-podle-csn/ 
 • https://www.blesk.cz/clanek/testy-blesku-polotovary-prilohy-hotova-jidla-pochoutkovy-salat/393421/pochoutkovy-vlassky-parizsky-jak-se-lisi-salaty-a-z-ceho-se-vubec-vyrabi.html