Jste zde

Retro mlsání: Připravte si banana split podle klasického receptu

pohár banana split Zdroj: Shutterstock
Taky si občas zavzpomínáte na "poctivou" socialistickou kuchyni? Oblíznete za vlašským nebo pochoutkovým salátem, který se připravoval podle norem? Nebo vás „honí mlsná“ a se slzou v oku tak vzpomínáte na nesmrtelný banana split? Připomeňte si ho s námi.

13. 11. 2022

Možná si ještě vzpomenete, jak jste s babičkou každou neděli po obědě mířili do nedaleké cukrárny na růžku ulice. Z vitrín voněly větrníky, punčové řezy a nabídka, byť byla mírně řečeno skromná, vždycky obsahovala jednu základní položku. Tou byl nesmrtelný banana split – pravděpodobně ten nejoblíbenější zmrzlinový pohár své doby.

Nabízelo by se říct, že banana split rozhodně nebyl výmyslem socialistických cukráren. Sem se totiž dostal až z Ameriky, kde si na něm pochutnávali už na začátku 20. století. O objev tohoto netradičního retro poháru, který se podával v podlouhlé misce, se hlásí dvě města – Latrobe v Pensylvánii a Wilmington v Ohiu. V našich cukrárnách ale nemohl chybět, proto si jeho dávno zašlou slávu dnes znovu připomeneme.

shutterstock_406446523.jpg

banana split v misce
Zdroj: 
Shutterstock
Banana split nevznikl v socialismu, ale mnohem dřív.

Kde se vzal? Tu se vzal!

Pokud bychom dali za pravdu zdrojům, které tvrdí, že dezert vznikl v roce 1904 v Latrobe, pak nás informace zavedou k jistému Davidu Strickleremu, který pracoval v místním baru zaměřeném na limonády a zmrzlinu. Jednou tam zavítal vysokoškolský student a ten Stricklera požádal o nějakou specialitu. Strickler trochu zaimprovizoval a banana split byl na světě!

Zajímá vás verze, která připisuje vznik tohohle legendárního dezertu městu Wilmington? Tak si poslechněte tenhle příběh. Ve Wilmingtonu prý žil jistý Ernest Hazard, který se do svého podniku snažil nalákat studenty místní univerzity. 

Zdroje ovšem uvádějí, že s netradičním zmrzlinovým pohárem přišel až v roce 1907, tedy o tři roky později, než si na banana split začali pochutnávat v Latrobe. Dodnes ovšem zůstává pravdou, že obě zmíněná města pořádají velkolepé oslavy věnované právě téhle pochoutce.

Banán, zmrzliny a čokoláda

Základem tohoto retro receptu je jeden uzrálý a čerstvý banán, který se podélně rozřízne a uloží do podlouhlé misky. Mezi půlky banánu se dají tři kopečky zmrzliny – jeden kopeček vanilkové, jeden čokoládové a jeden jahodové.

To vše doplňuje lahodná čokoládová, jahodová či ananasová omáčka. Chybět nesmí ani šlehačka a jasně červená koktejlová kandovaná marashino třešnička. Dílo stačí posypat nadrcenými oříšky a s konzumací dlouho neotálet. 

Náš tip: Kromě banánu můžete netradiční pohár doplnit taky o další ovoce. A to klidně to, které bude sušené mrazem. Oříšky se pak skvěle doplňují se slaďoučkým griliášem. 

Použité zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/banana-split-retro-pohar-se-zmrzlinou-slehackou-a-s-malinami-82637
  • https://fresh.iprima.cz/recepty/banana-split-s-cokoladovou-omackou-se-slanym-karamelem
  • https://www.toprecepty.cz/clanky/2003-nejslavnejsi-zmrzlinove-pohary-pripomente-si-s-nami-oblibeny-banana-split-nebo-broskev-melba/

Související články