Jste zde

Co jste (ne)věděli o petrželce: Ovoní polévku, ale pomůže i při zánětech močového měchýře

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Mezi ty nejoblíbenější bylinky, které lze snadno vypěstovat v jakékoli domácnosti, patří aromatická a téměř jakkoli použitelná petrželka. Kromě toho může pomoci s celou škálou zdravotních potíží, alespoň pokud nejsou závažnějšího rázu.

8. 8. 2018

Její pěstování je úžasně jednoduché, takže pokud u vás doma žádná květinka dlouho nevydrží, petrželka by mohla. 

Jak petrželku vypěstovat? Jednoduše! 

Stejně jako ostatní bylinky, i petrželku můžeme v domácím prostředí začít pěstovat takřka kdykoli během roku. Pro začátek bude stačit nádobka a středně těžká zemina, do níž zasejete semínka. Na petrželku také budete potřebovat spoustu místa na okenním parapetu – tato bylinka totiž miluje světlo a není ráda, když jí něco stíní. Nezapomeňte jí ho společně s teplem dopřát a na zimu ji postavit na okno na jižní nebo východní stranu.

Dvakrát týdně bylinku zalévejte, někdy potřebuje vláhy méně, někdy více. Důležité však je, aby byla zemina stále vlhká, o čemž se můžete snadno přesvědčit vlastními prsty. 

Skladujte chytře

Nezapomeňte ji dobře skladovat, aby vám vydržela, nezežloutla a nezvadla. Po sklizni ji omyjte ledovou vodou a osušte ji papírovou utěrkou. Vložte ji do krabičky, v níž nebude osychat, a dejte ji do spodní části ledničky. Pokud chcete petrželku raději usušit, dbejte na to, aby teplota při sušení nepřesáhla 40°C a rozhodně nesušte na přímém slunci. 

Petrželka je nenáročná na pěstování. Vypěstujte si ji doma i vy!Zdroj: www.bigstockphoto.com

V kuchyni s ní dokážete divy

Petrželka je úžasná a v kuchyni, která má hrát barvami a chutěmi, nepostradatelná. Dokonale s ní ozdobíte polévky, přílohy i celá jídla. Ti zdravěji smýšlející se ji nezdráhají dávat na jednohubky a pohostit s ní návštěvy. Může se stát báječnou součástí tvarohových pomazánek a salátu a nenapodobitelnou kombinaci chutí tvoří s rybami.

Proč se o ni neošidit? Je nabitá (nejen) vitamíny!

Petržel obsahuje celou plejádu vitamínů, především vitamíny A, B, C a E. Z minerálů potom nabízí vápník, hořčík a draslík. Aby toho nebylo málo, najdeme v ní i silice, které pozitivně působí na cévy a jejich rozšiřování, díky čemuž se snižuje krevní tlak. Silice rovněž pomáhají při nemocech močového měchýře a ledvin a při výskytu močových kamenů. 

Petrželka je také skvělým doplňkem stravy pro ženy v období menstruace a pro muže, kteří protrpěli zánět prostaty. S petrželkou se dá účinně bojovat proti střevní kolice, nechuti k jídlu a problémům s pletí. 

Vypěstujte si nedocenitelného pomocníka

Petrželka je úžasným společníkem, protože váš byt oživí a přidá mu na kráse, i perfektním pomocníkem při zdravotních komplikacích nebo při všedním i svátečním vaření. Ozdobte jí pokrmy nebo ji použijte jako ingredienci a nebojte se s ní hravě experimentovat!

Jestli něco opravdu nemusím, tak je kus petržele co mi cpou snad v každé kuchyni/restauraci do kde čeho....