Jste zde

Domácí lékárna: Na bolest hlavy zkuste tvaroh a od rýmy prý pomůže citron v ponožkách

Zdroj: Bigstockphoto
Trápí vás bolest v krku, rýma či nepříjemný dráždivý kašel? Místo návštěvy lékárny zkuste otevřít vaši spíž a vyzkoušet generacemi osvědčené rady našich babiček. Ulevit vám může cibule, česnek nebo obyčejná kuchyňská sůl.

18. 10. 2022

Už naše babičky znaly a využívaly sílu česneku, cibule, octa, soli či tvarohu. Tradice se dědila z generace na generaci. Dnes na tyto cenné rady bohužel zapomínáme a často saháme po léčivech vyráběných farmaceutickým průmyslem.

Pojďte s námi otevřít spíž a poznat sílu těchto tradičních potravin. Většinou si sice nepochutnáte, ale účinek stojí za to! S léčbou však neotálejte a zbavte se bacilů hned v zárodku.

bigstock-199119193.jpg

neloupané brambory
Zdroj: 
Bigstockphoto
Sužuje vás zastydlá rýma? Zkuste si na čelo přiložit ještě teplou uvařenou bramboru. Aby byl účinek co nejvíc intenzivní, bramboru rozmačkejte a vložte do ubrousku. Pomoci může i čaj z pár kuliček černého pepře a skořice.

Zázračná cibule

Trápí vás suchý velmi dráždivý kašel. V noci vám nedá spát a ve dne přichází nečekaně? Zkuste si před spaním vedle postele položit na kolečka nakrájenou cibuli nebo si vyrobte jednoduchý domácí sirup. Cibuli nakrájejte na menší kousky, zasypte ji cukrem nebo zalijte lžící medu, uzavřete ji do skleničky a umístěte na suché a světlé místo. Cibule během několika hodin pustí šťávu.

Cibule spolu s tvarohem také uleví od bolesti hlavy. Tvaroh s cibulí naneste na čelo a nechte 15 minut působit. Výborný, avšak chuti nelahodící je také cibulový čaj. Cibuli nakrájejte a povařte zhruba čtvrt hodiny. Dochutit jej můžete skořicí, medem, citronem či hřebíčkem.

bigstock-183303355.jpg

ořechy ve skořápkách
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vyrobte si sirup z vlašských ořechů. Jejich sezóna je právě v plném proudu! Zalijte minimálně 20 vyloupaných ořechů litrem studené vody, nechte vylouhovat a druhý den přiveďte k varu. Vařte zhruba půl hodiny a je-li potřeba, přilijte trochu vody.

Sůl nad zlato

I obyčejná kuchyňská sůl se používá k léčení od nepaměti.  Výborným pomocníkem je při rýmě, bolesti v krku i proti nachlazení. Většina z nás například nedá dopustit na mořskou vodu. Tu si buď můžete zakoupit v lékárně, nebo vyrobit doma. Jednoduše a mnohem levněji!

Postačí, když ve sklenici teplé vody rozpustíte jednu lžící soli. Slanou vodou si pak můžete vykloktat a zbavit se tak bolesti v krku, nebo si můžete kápnout jednu kapku do každé nosní dírky a pořádně nasát.

bigstock-194802601.jpg

žena, kterou bolí v krku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud vás škrábe v krku, zkuste jednoduchý zábal ze sádla a nastrouhaného muškátového oříšku.

Česnek a zázvor – přírodní antibiotikum

To, že česnek není jen obyčejná zelenina, ví snad každý. Dnes se na jeho antibakteriální a protizánětlivé účinky zapomíná. Přitom je skvělým pomocníkem při dýchacích obtížích, nachlazení či proti kašli. Jeho pravidelné konzumace posiluje obranyschopnost a ve střevech udržuje optimální střevní mikroflóru. A navíc je bohatý zdrojem vitamínů A, B a C.

Trápí vás bolest v krku? Pak zkuste teplou a hlavně silnou česnečku. Vykloktat si také můžete teplou vodou s dvěma stroužky česneku. Rozvařený tvaroh s česnekem vám zase může pomoci ulevit od dráždivého kašle. Postačí, když směs dáte do látky a přiložíte minimálně na dvě hodiny na hrudník.

Zkusit můžete i česnekový sirup. Šest stroužků česneku nakrájejte a povařte ve čtvrt litru vody s osmi lžícemi cukru. Po vychlazení sirup sceďte a uchovávejte v chladu. Chuťově sice neláká, avšak jeho účinky jsou zázračné.

bigstock-lowsection-of-a-woman-in-strip-168348668.jpg

nohy v ponožkách
Zdroj: 
Bigstockphoto
Velmi vysokou teplotu vám může pomoci srazit tvaroh. Stačí, když si jím potřete čelo a chodidla. Pomoci může i čaj ze sušené bazalky nebo výluh z ovesných vloček. Zkusit můžete i ponožky namočené v octové vodě, zábal nebo plátky citronu v ponožkách.

Zázvor má stejně jako česnek antibakteriální účinky. Žvýkáním kandovaného nebo čerstvého zázvoru se zbavíte nepříjemného škrábání v krku. Čaj z čerstvě nastrouhaného zázvoru vám zase ulehčí vykašlávání a sníží dráždivost.

Léčivé bylinky

Místo léků můžete sáhnout i po bylinkách. Bolest hlavy zažene dobromysl, bazalka či meduňka. Při rýmě vám zase může pomoci lípa, bez černý, chmel či sléz. Inhalovat můžete páru z vroucí vody a heřmánku. Škrábe-li vás v krku, pak si zkuste vykloktat šalvějí. Čaj z lípy, majoránky, jitrocele, tymiánu, fenyklu nebo máty vám zase uleví od dráždivého kašle a usnadní vykašlávání. Myslete však na to, že bylinky není vhodné pít dlouhodobě!

bigstock-overworked-businesswoman-suffe-179638081.jpg

žena s bolestí hlavy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Silná káva, mandle nebo kolečka citronu či okurky přiložená na spánky vám mohou ulevit od bolesti hlavy.

Zdroje:

  • https://www.brnenskalekarna.cz/zkouseli-jste-uz-tyto-babske-rady-na-bolest-v-krku-~m6.html
  • https://eshop.alfafit.cz/clanek/babske-rady-na-kasel-100-overene-v-praxi/
  • https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/jak-rychle-vylecit-rymu-osm-rad-od-nasich-babicek-ktere-vam-pomohou-3920.html
  • https://www.rehabilitace.info/bolesti-2/prirodni-a-domaci-prostredky-na-bolesti-krku-a-hrdla-babske-rady/
  • https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-jak-na-chripku-a-nachlazeni-podle-osvedcenych-rad-nasich-babicek-40060633