21. 10. 2018
Máte plnou lékárničku sirupů, pastilek, šumivých tablet a jiných léků proti kašli a ani jeden z nich nezabírá? Vyzkoušejte rady našich babiček! Možná se mnohem účinnější a k organismu šetrnější lék nachází ve vaší lednici či spíži.
Základem účinné léčby je rozpoznání kašle. Suchý dráždivý kašel je typický spíše v noci. Neustálé nutkání ke kašli a nečekané záchvaty kašle ruší nejen vás, ale i okolí. Cílem léčby je kašel utlumit. Vlhký kašel je typický spíše po ránu. Kašel se nesnažíme zastavit, ale naopak podpořit.
Popíjení teplého mléka se žloutkem a jednou lžící másla a medu zklidní podrážděné dýchací cesty a zbaví vás dráždivého suchého kašle. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Med zatočí nejen s kašlem
Med je silné přírodní antibiotikum, které uleví při mnoha zdravotních potížích. Posílí obranyschopnost, pomáhá hojit rány, zlepšuje funkci vnitřních orgánů a mimo jiné pomáhá právě i při urputném kašli. Konzumovat jej můžete samotný nebo v kombinaci se zázvorem, citronem, cibulí, nebo s prolisovaným stroužkem česneku. Léčivé účinky mají i bylinkové čaje oslazené medem.
Med nikdy nepřidávejte do horkého nápoje! Přišli byste totiž o cenné látky. Horký čaj nebo mléko nechte zchladnout minimálně na 40 stupňů Celsia.
Trápí vás suchý a dávivý kašel, který vám v noci nedá spát? Připravte si sirup ze smrkových výhonků. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Sladký sirup pro děti
Výborným všelékem je také cibule. Pozitivně působí na trávicí soustavu, celý kardiovaskulární systém a na dýchací cesty. Pomůže při kašli, zahlenění, nachlazení a rýmě. Připravit si můžete cibulový čaj nebo sirup z cibule. Cibuli nakrájejte na menší kousky, prosypte ji cukrem a uzavřete ji do sklenice. Šťávu, kterou cibule pustí, užívejte třikrát denně.
Léčivý sirup si můžete připravit i z mrkve. Do půl litru mrkvové šťávy přidejte 4 lžíce medu a vařte, dokud směs nezhoustne. Sirup vám pomůže odkašlat usazený hlen a jeho sladkou chuť si jistě zamilují i děti.
Bylinky můžete používat k léčení suchého i vlhkého kašle. Skvělou volbou je mateřídouška, fenykl i tymián. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Velice rychle zabere i sirup z černé ředkve. Ředkev oloupejte, nakrájejte na kolečka a promíchejte ji s cukrem. Vzniklou sladkou šťávu užívejte po lžičkách čtyřikrát denně.
Čaj z ořechových skořápek
Účinný nápoj na kašel si můžete připravit i z vlašských ořechů, respektive z jejich skořápek. Zbaví vás suchého dráždivého kašle i nepříjemného zahlenění. Umyté a vyloupané skořápky nechte 12 hodin louhovat. Druhý den výluh i se skořápkami 30 minut povařte a přeceďte přes jemné sítko. Ořechový čaj popíjejte třikrát denně. Dochutit jej můžete medem.
Zázračné bylinky
V domácí lékárně by jistě neměli chybět ani bylinkové čaje. Nejlepším lékem na suchý i vlhký kašel je divizna velkokvětá. Má protizánětlivé účinky, zklidní podrážděné cesty a uvolňuje hleny. Skvělou bylinkou na suchý kašel je podběl lékařský, který kašel utlumí. Jitrocel naopak podpoří vykašlávání usazeného hlenu.
Urputného kašle vás zbaví také inhalace horké páry s mořskou solí nebo s pár kapkami mátového, borovicového nebo eukalyptového esenciálního oleje.