Jste zde

Chřipkovník, rýmovník a ti druzí: Aneb vypěstujte si lékárnu v květináči!

listy rýmovníku Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vypěstujte si s námi bylinky, které se svým účinkem vyrovnají nosním kapkám i nejrůznějším přípravkům na bolest. Mnohé napoví už jejich název.

18. 10. 2020

S rýmou, se škrábáním v krku ani s bolestí hlavy už nemusíte hned utíkat do lékárny. Představíme vám rychle rostoucí a nenáročné pokojové rostliny, které se svým účinkem vyrovnají celé řadě léků. A to bez nepříjemných vedlejších účinků! 

bigstock-making-syrup-from-cut-indian-b-387544117_1.jpg

nakrájený chřipkovník
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Léčivé bylinky zvládne vypěstovat opravdu každý a v případě nemoci je budete mít vždy po ruce. 

Rýmovník zatočí nejen s rýmou

Rýmovník je pokojová rostlina, která se těší čím dál tím větší oblibě. A není divu! Čaj z listů pomáhá nejen při nachlazení a horečce, ale i při průjmech, vysokém krevním tlaku a špatném cholesterolu. Zevně užívaný napomáhá rychlejšímu hojení drobných ran a popálenin. V místnosti, kde je umístěný, se mnohem lépe dýchá, protože čistí vzduch a uvolňuje dýchací cesty

bigstock-potted-indian-borage-plectran-387543376_1.jpg

rýmovník v květináči
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Rýmovník je osvědčený bojovník proti nachlazení! Využít ho můžete k přípravě čaje, k výrobě vlastního sirupu i k inhalaci. 

Pěstování rýmovníku je velmi snadné. Nevyžaduje speciální substrát, snese mírnou zálivku a dařit se mu bude na nejsvětlejším místě ve vašem bytě. Pozor však na průvan a chlad, který by mohl rostlině uškodit. 

Sirup z chřipkovníku je skvělá prevence v období chřipek

Chřipkovník je méně známý, ale stejně nenáročný a účinný příbuzný rýmovníku. Použít ho můžete nejen v boji proti chřipce, ale i při rýmě a střevních problémech. Listy můžete použít k přípravě čaje, sirupu nebo k inhalaci. Citrusové aroma chřipkovníku ucítíte už při promnutí mezi prsty.

Na pěstování má stejné pěstební nároky jako rýmovník.

Listy angínovníku nikdy nepolykejte! 

Angínovník je nejen léčivý, ale i dekorativní. Pokojovka, jejíž listy připomínají kosatec a květy lilii, miluje vydatnou zalivku a nejlépe se jí bude dařit na okenním parapetu, kam po většinu dne dopadá denní světlo. Pozor však na přímé sluneční paprsky a mráz. 

Odvar z oddenku nebo žvýkání malého kousku listu je výborný lék na bolest v krku, hlasivky i na problémy s močovým měchýřem a močovými cestami. List doporučujeme žvýkat maximálně 5x denně po dobu 30 vteřin. 

bigstock-close-up-of-tea-from-the-kettl-388552636.jpg

čaj z chřipkovníku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Čaj z chřipkovníku, který si velmi jednodušše připravíte už z jednoho listu, je výborná první pomoc při prvních příznacích chřipky. Vašemu tělu pomůže rychleji nastartovat léčivý proces! 

Migrénovník uleví svou příjemnou vůní

Migrénovník je nenáročná pokojová rostlina, která pomůže zejména s bolestí hlavy a migrénou. K úlevě postačí už samotná inhalace silného aroma, které se uvolní pouhým promnutím listů mezi prsty. Listy však můžete využít i k přípravě masti, kterou můžete masírovat spánky a zadní část krku, nebo jako vhodnou přísadu k výrobě potpourri

Při dostatku světla a mírné pravidelné zálivce se vám rostlina odmění rychlým růstem a krásnými růžovými až světle fialovými květy, které udělají parádu na každém okenním parapetu nebo v záhoně, jelikož rostlinu můžete od jara do podzimu letnit.

Pozor však na první mrazy. Rostlina není mrazuvzdorná!