Jste zde

Co dělat, když se spálíte na slunci? Vsaďte na tvaroh i pomoc z přírody

letní spálení Zdroj: Shutterstock
Ať už chytání bronzu milujete, nebo tuhle aktivitu z duše nesnášíte, pravděpodobně budete čas od času řešit načervenalou kůži, která při sebemenším pohybu pálí jako čert. Co dělat, když se zapomenete na sluníčku? Zkuste tyhle tipy!

17. 8. 2022

Jako první dopřejte tělu chladnou sprchu nebo vlažnou vanu. Neměla by být ale úplně studená, protože byste si mohli přivodit šok. Ručníkem se neutírejte úplně dosucha, ale nechte na sobě kapky vody přirozeně zaschnout. Těm nejpostiženějším místům můžete ulevit ručníkem, který necháte zhruba půl hodiny v mrazničce.

Náš tip: Do vany můžete přidat jedlou sodu, která zmírní bolest způsobenou spálením.

Vsaďte na okurku a brambory

Oloupejte jednu salátovou okurku, oloupané plátky vložte na několik minut do mrazničky a následně přikládejte na bolavá místa. Okurka spálenou pokožku příjemně zchladí a ještě ji trošku vyživí a hydratuje.

Podobně působí taky syrová brambora, kterou můžete opět nakrájet na tenké plátky nebo nastrouhat na hrubém struhadle.

shutterstock_1123842308.jpg

spálená záda a ramena
Zdroj: 
Shutterstock
Spálit se můžete už po pár minutách na slunci, proto opalovací krém nanášejte ještě před samotným pobytem.

Všemocný bílek, jogurt a tvaroh

Už naše babičky věděly, že na spálenou kůži od sluníčka dost dobře platí obyčejná pomoc ze spíže. Proto potřete spálené místo rozšlehaným bílkem, jogurtem, podmáslím nebo tvarohem, nechte zaschnout a následně omyjte vlažnou vodou. Postup můžete opakovat dle potřeby.

Zázrak jménem aloe vera

Absolutním zázrakem je obyčejná rostlinka aloe vera. Tu můžete jednoduše naříznout (pozor na pichlavé ostny), dužinu oddělit do misky, promíchat a nanést na postiženou pokožku. Gel z aloe vera místo zchladí, zklidní, hydratuje a dodá mu vitamíny skupiny B. Pokud doma rostlinku nepěstujete, vyrazte do lékárny pro chladivý gel nebo aloe vera ve spreji.

shutterstock_646767106.jpg

spálená záda
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud jste se spálili, ulevit vám může obyčejný vychlazený tvaroh, nebo třeba chlazená okurka.

Zachrání vás bylinkové obklady

Na popáleniny od sluníčka skvěle fungují i bylinkové obklady. Báječná je třeba máta, protože je mírným anestetikem a chladí. Protizánětlivě i na uklidnění kůže můžete využít i obklad z heřmánku.

Látky v zeleném čaji, jako jsou třísloviny a teobromin, naopak pomáhají proti bolesti. Z bylinek připravte výluh, nechte ho zchladit a namočte v něm plátýnko, starý ručník nebo kapesník, kterým postižené místo ovinete.

Ovesné vločky fungují

Spálené pokožce dokážou skvěle ulevit i obyčejné ovesné vločky. Ty nasypejte do gázy a gázu opatrně, aby se vločky nevysypaly, namočte do vlažné vody. Zábal nechte chvíli ponořený a poté ho vyjměte a položte na spálená místa. Opakujte každé dvě nebo čtyři hodiny.

Pokožku zachrání i salát

Máte doma přebytky salátu? Nechte salátové listy spařit ve vodě, tu pak slijte a vyvařenou tekutinu dejte vychladit na několik hodin do ledničky. Salátovou vodu naneste na vatovou gázu a přikládejte ji na spálená místa. Opakovat opět můžete každé dvě nebo čtyři hodiny.

Použité zdroje:

  • https://www.gsklub.cz/gs-magazin/sos-spalena-pokozka-od-slunicka/
  • https://tchiboblog.cz/zarudnuti-od-slunicka/
  • https://www.hemps.cz/blog/spalena-kuze-slunicko-cbd/#co-na-spalenou-kuzi
  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/spaleni-od-slunce-babske-rady-30000726.html

Související články