Jste zde

Hýčkejte si na zahradě ježka. Řekneme vám proč a poradíme jak

ježek na zahradě Zdroj: Bigstockphoto
Přilákejte na svou zahradu ježka! Velmi užitečného pomocníka, který spolehlivě ochrání vaši úrodu před nejrůznějšími škůdci.

19. 2. 2022

Ježek patří mezi nejužitečnější obyvatele naší zahrady. Během jedné noci dokáže sežrat až 100 gramů nejrůznějších zahradních škůdců, kteří dokážou napáchat značné škody na ovoci, zelenině i na okrasných rostlinách.

Počet ježků se však rok od roku rapidně snižuje. Na vině je především automobilová doprava, ale také chemizace zahrad a úbytek vhodných úkrytů. Pojďte mu s námi proto pomoci přežít a vytvořte mu na své zahradě prostor, kde se bude cítit dobře.

bigstock-hedgehog-scientific-name-eri-440832236.jpg

ježek západní
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na našem území žijí pouze dva druhy ježků - ježek západní a o něco vzácnější ježek východní. 

V boji se slimáky je velmi užitečný

Ježek patří mezi hmyzožravce. Hlavní část jeho jídelníčku tvoří nejrůznější drobní brouci, různí červi, motýli, housenky, kobylky a larvy. Nepohrdne ale ani slimáky, žížalami, žábami, hraboši, myšmi a jinými drobnými hlodavci nebo jejich mláďaty. 

Rostliny a nejrůznější plody nevyhledává a konzumuje jen výjimečně, když je extrémně vyhladovělý. O svou úrodu se tak nemusíte vůbec obávat! 

Ježek se k vám musí někudy dostat

Nalákat a udržet ježka na své zahradě není nijak náročné. Musíte však zapomenout na anglický trávník, zcela uklizenou zahradu bez různého harampádí a bytelný plot, kterým se k vám nedostane ani myška. Aby se k vám ježek dostal, musíte mu to umožnit!

Zahradu obežeňte živým plotem nebo plotem z planěk, mezi kterými se ježek dokáže protáhnout. Vhodným řešením je i průchod, který vytvoříte ve stávajícím plotě. 

Vytvořte mu na zahradě úkryt

Klidný kout vaší zahrady přenechte ježkovi. Ponechte mu tam kupku listí, hromadu větví nebo mu tam postavte ježčí domeček. Ať už koupený, nebo vlastnoručně vyrobený z několika prkének. Domeček vystelte papírem, senem nebo jiných suchým materiálem a zakryjte ho listím nebo větvemi. Vchod však nechte volný. 

Pokud se ježek bude cítit v bezpečí, v úkrytu přezimuje a vyvede mladé. 

Eliminujte na zahradě možná nebezpečí

Na každé zahradě číhá na ježka mnoho nebezpečí. Může se stát kořistí kočky i psa nebo se může utopit v zahradním jezírku. O svůj život však může přijít i během sečení trávy nebo pozřením pesticidu či otráveného hmyzu. 

bigstock-hedgehog-in-the-garden-hedgeh-373472638.jpg

otrávený ježek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na zahradě s ježky se vyhněte používání pesticidů. Nejen že můžete ježka otrávit, ale také hubíte jeho přirozenou potravu. 

Pomozte mu přežít zimu

Ježkovi občas nabídněte konzervu pro kočky, moučné červy nebo jinou vhodnou potravu, aby se k vám rád vracel. Nedávejte mu ale jíst pravidelně! Brzy by ztratil zájem o vaši zahradu, respektive přestal by konzumovat havěť, které se potřebujete na zahradě zbavit. V létě ježkovi přilepšete miskou s vodou nebo slabým heřmánkovým či fenyklovým čajem.

bigstock-a-frozen-hedgehog-on-snow-with-413863733.jpg

ježek v zimě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Aby ježek přežil zimu, musí koncem října vážit více jak 400 gramů.

Zdroje:

  • https://www.nasezahrada.com/prilakejte-uzitecna-zvirata-na-svou-zahradu/
  • https://www.pestik.cz/module/csblog/post/475-9-pomocnik-v-zahrade-jezek.html#gref
  • https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/jak-jezka-nalakat-na-zahradu-pomoci-aby-prezil-zimu-ve-zdravi-zachrana-zvire-v-nouzi-jezek
  • https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/zachranme-jezka-v-zahrade-je-velmi-uzitecny/
  • https://priroda-zahrada.cz/clanky/priroda/jezek-na-zahrade/