Jste zde

Jak se zbavit slimáků na zahradě? Pivem, pastmi nebo šalvějí!

slimák hnědý Zdroj: Bigstockphoto

Posledních pár zim dostávají zabrat, ale na jaře vždy vylezou, aby znovu ukusovali z plodů naší úmorné pěstitelské práce. Co si počít se slimáky na zahradě?

10. 7. 2021

Také jste už vyzkoušeli snad všechno, co jste se doslechli v zahradnictví, v televizi či z osvědčených rad našich babiček? Že nevíte určitě? Pojďme si tedy zopakovat pár rad, které by vám mohly pomoci vyřešit problém, jak se zbavit slimáků a nenacházet na zahradě jen okousaná torza rostlin.

Jak se zbavit slimáků útokem nebo chemií

Nejosvědčenější obrana proti slimákům je útok. Pokud chceme být opravdu úspěšní, vezměme si každý večer (na pastvu vyrážejí raději za šera a za tmy, poněvadž nemají rádi teplé počasí) kbelík a vysbírejme jich co nejvíce. Po úspěšném lovu jim spácháme eutanázii a využijeme je třeba na kompost.

Ne každý má na takové sběry nervy, takže leckdo použije raději další možný způsob – chemické hubení. Proslulost si vydobyly třeba modré granule, ovšem ne každé plní svůj cíl dobře. Pokud nezaberou první, zkuste jiné, chemie určitě dříve či později zafunguje. Pozorně ovšem čtěte návod k použití. Prostředky, jež se dostanou tam, kam nemají, mohou způsobit potíže nejen slimákům, ale též vaší zahrádce.

bigstock-blossoming-wild-broadleaf-chiv-423628994.jpg

neposekaná zahrada
Zdroj: 
Bigstockphoto
Neposekané prostory slimáci přímo zbožňují. Poskytují jim vlhko a úkryt před nepřáteli.

Jak se zbavit slimáků pomocí babských rad

Jestliže se chemie bojíte, vezměte si na pomoc tradičnější prostředky, jako třeba popel, sůl či rozbité skořápky. Tyto přírodní pomocníci sice fungují, ale jen do prvního deště, ranní rosy nebo silnějšího větru. Počasí s takovou ochranou rostlin dokáže zamávat během několika sekund a slizcí tvorové mají cestu k zeleni volnou.

Mnohem spolehlivěji zahradu chrání přírodní nepřátelé těchto škůdců, tedy především ježci, slepýši či žáby. S menšími kusy si poradí stonožky a střevlíci, v posekané trávě dovedou zasáhnout také ptáci.

Dobrou práci v protislimáčím odboji odvedou i rejsci a krtci, ovšem lákat tyto druhy na zahradu není zrovna nejlepší a může tím dojít k vytlučení klínu klínem. Ke zdatným slimákožroutům patří i kachny a slepice.

Zbavit se slimáků jde na omezeném prostoru též vysazením bylin, které jim příliš nevoní. Například se ani nedotknou libečku, v oblibě nemají ani tymián a kerblík. Dobře jim nedělá šalvěj, ovšem pokud vysadíme šalvěj, musíme počítat s tím, že se v ní přijde vyválet několik koček z okolí, neboť ty šalvěj milují, rády ji okusují a rochní se v ní.

bigstock-common-yarrow-achillea-millefo-405900575.jpg

řebříček
Zdroj: 
Bigstockphoto
Řebříček slimáci kvůli jeho aromatu nejedí, podobně je odrazuje i pažitka. Klidně se ale usazují uprostřed jejího mokrého trsu stonků.

Jak vyhnat slimáky ze zahrady? Nenechat je pojídat se navzájem!

Plžovití měkkýši, jak známo, milují vlhkost a nesnáší rozpálené hladké povrchy. Při jejich sbírání je dobré zaměřit se na mokrá, tmavá zákoutí. Cestu k zelené hostině jim značně znesnadníme, jestliže budeme pravidelně sekat trávu (lépe na ně uvidí ptáci, paprsky slunce svítí intenzivněji) a postavíme jim do cesty podél plotu hladké zátarasy jako třeba vlnitý plech.

Pro boj se slimáky se prodávají také různé pasti, které do svých útrob záškodníky nalákají a pak je samy zahubí pomocí chemie. Některé chemické prostředky však mohou uškodit domácím zvířatům, které je požijí. Čeští kutilové si zase dávají na zahradu do země kelímek s pivem, jenž naláká plže, spoustu jich zabije, ale silnou vůní do zahrady přiláká slimáky z celého okolí (a možná i otrlejší návštěvníky nedalekých restauračních zařízení).

Už víte jak vyhnat slimáky ze zahrady?  Ať již použijete cokoliv, pamatujte, že byste slimáky padlé v souboji s vámi měli co nejrychleji vysbírat a odstranit je ze zahrady. Jsou totiž kanibalové, své mrtvé druhy pojídají. Sice vás může těšit, že se načas pasou na něčem jiném než na vaší bazalce, ale to jim dlouho nevydrží, tak raději odhoďte jemnocit a nelítostně se s nimi vypořádejte!