Jste zde

Jak se zbavit švábů? Funguje pivo a vyhladovění

švábi v domácnosti Zdroj: Bigstockphoto
Nejvíce jsou aktivní, když spíte. Na naší planetě byli dříve než lidé a s největší pravděpodobností jako jediní přežijí výbuch jaderné bomby. Švábi – obtížný hmyz, který si můžete přivézt jako neplánovaný suvenýr z vaší dovolené.

23. 8. 2022

Švábi patří mezi nejstarší létající hmyz, který žije na naší planetě. V Česku žije jedenáct druhů, z toho šest jich je zavlečených. Ti přežívají zimu ve vytápěných prostorách a v blízkosti lidí. Po domácnosti se vám tak může promenádovat šváb obecný, americký, australský, hnědý, hnědopruhý a král mezi šváby rus domácí.

Dostanou se k vám i tou nejmenší skulinkou

Švábi se díky zploštělému tvaru těla dostanou téměř kamkoliv. Nejsou důkazem nepořádku a nedostatečné hygieny, proto se mohou objevit i u vás doma. Jsou světloplaší a mají rádi klid. Nejčastěji je objevíte koupelně a kuchyni, kde je vlhko a teplo, které jim svědčí. Libují si za ledničkou, u sporáku, pod tapetami, za topením a pod vanou.

Švábi si domů snadno zavlečete v kufru po návratu z dovolené, v potravinách z obchodu, ve starých elektrospotřebičích nebo jednoduše na sobě. Bydlíte-li v panelákovém domě a v jednom z bytů se vyskytnou švábi, je velmi pravděpodobné, že se po stoupačkách dostanou i k vám.

bigstock-134996927_1.jpg

likvidace švábů
Zdroj: 
Bigstockphoto
Při likvidaci švábů v panelákovém domě je nutná spolupráce všech jeho obyvatel.

Nicméně můžete se pokusit jejich výskytu předejít! Základem je udržovat čistotu a sucho. Potraviny skladovat v uzavíratelných nádobách a pravidelně kontrolovat tmavá místa. Také je dobré vědět, že švábům nevoní hřebíček, citrusy a česnek. Jejich rozmístěním tak můžete získat účinný přírodní odpuzovač.

Poznejte jejich společnost včas!

To, že se zabydleli zrovna u vás, poznáte na základě několika signálů. Na lince, v zásuvkách nebo v rozích místnosti objevíte trus, vaječné schránky a zbytky po svlékání. Uslyšíte tiché cvrlikání. Večer při rozsvícení často zpozorujete lezoucího švába. Při jejich větším výskytu ucítíte nepříjemný zápach a živé šváby uvidíte i přes den. Tento stav je alarmující! S pozváním deratizátorů byste neměli otálet.

Zbavit se švábů není zrovna jednoduchá věc

Hubit šváby svépomocí je poměrně náročné a zdlouhavé. Řada metod zahubí pouze dospělé jedince, proto je nutné metodu opakovat vícekrát. Ve většině případů vám tak bohužel nezbude nic jiného než povolat odborníky.

Odstřihněte šváby od potravy! Tato metoda vyžaduje velkou dávku trpělivosti. Švábi totiž vydrží bez potravy několik týdnů, bez vody pouze týden. Navíc jsou všežravci, takže jim chutnají mimo jiné i tapety, omítka, vlasy nebo nehty. Základem této metody je tak pořádný úklid.

bigstock-165799604_1.jpg

mrtví švábi
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mrtvé šváby ihned vyhoďte. Šváb si velmi rád pochutná i na mrtvém těle jiného švába.

Velkou pozornost věnujte kuchyňské lince, sporáku a okolí kolem odpadkového koše. Potraviny skladujte v uzavřených nádobách nebo ledničce. Po každém jídle umývejte nádobí a vyhazujte zbytky jídla. Odpadkový koš mějte uzavřený a pravidelně jej vynášejte. Vytírejte.         

Postavte jim do cesty past v podobě lepicí pásky nebo gelu. Gel přiláká šváby svou vůní. Než se šváb otráví, přinese jej na svých tykadlech a nožičkách až do hnízda. Účinek je tak poměrně vysoký. Zafungovat mohou i spreje na lezoucí hmyz. Nicméně proti některým přípravkům už jsou švábi imunní.

Na šváby mohou zafungovat i rady našich babiček. Tyto metody však doporučujeme pouze při jejich malém výskytu. Přilákat a utopit šváby tak můžete ve sklenice plné sladké limonády nebo piva. Podobně zafunguje i hadr nasáklý pivem. Až si švábi do něj nalezou, vezměte si rukavice a hadr ponořte do teplé vody. Lezoucího švába zase rychle zahubíte, když ho postříkáte roztokem z mýdla a vody. Roztok švábovi ucpe dýchací póry a šváb se udusí.

Mít doma šváby je nejen nepříjemné, ale i nebezpečné. Švábi přenáší salmonelu a E-coli. Zejména u dětí mohou za rozvoj astmatu a alergií. Jejich výskyt tedy nepodceňujte.

Zdroje:

  • https://www.top-armyshop.cz/magazin-jak-se-zbavit-svabu1
  • https://www.pasti.cz/blog/svabi-a-rusi-jak-se-jich-zbavit/
  • https://www.myaustria.cz/blog-domacnost/svaby-v-byte-kde-se-skryvaji-a-jak-se-svabu-zbavit/
  • https://www.dewolf.cz/blog/jak-se-zbavit-svabu/