Jste zde

Jak se zbavit rybenek? Pomůžou zásoby ze spíže, levandule i obyčejná brambora

dvě rybenky Zdroj: Bigstockphoto
Rybenky nejsou nebezpečné. Když nám ale přeběhnou před koupelnu, máme co dělat, abychom nespustili salvu nadávek a nevzali do rukou koště. Jak se těchhle nezvaných návštěvníků zbavit bez zbytečné chemie? Máme pro vás pár triků!

18. 4. 2022

Rybenka (Lepisma) patří do rodu bezkřídlého hmyzu. Poznáte ji celkem snadno. Její mrštné a podlouhlé tělíčko je pokryto malými lesklými šupinkami. Protože miluje vlhko a teplo, nejčastěji se s ní setkáte v koupelnách nebo toaletách. Objevit se ale může prakticky kdekoliv.

Odborníci odhadují, že tihle malí hmyzáci dělají světu společnost už téměř 300 milionů let. Kromě vlhka a tepla milují taky škrob a cukry. Samičky mohou za ideálních podmínek naklást během života až sto vajíček. Jedinci se neustále svlékají a dožít se mohou úctyhodných osmi let.

bigstock-insect-feeding-on-paper-silv-259309303.jpg

rybenky na knížkách
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rybenky mají rády vlhko a zatuchlo. Nadšené proto budou z dlouho neuklízené knihovny.

Jak se rybenek zbavit jednou pro vždy?

V první řadě je potřeba udržovat místnost čistou a ideálně v ní snížit množství vlhkosti. K tomu dopomůže průvan nebo speciální odvlhčovač. Pravidelně tady větrejte, vytírejte podlahu do sucha a zaměřte se i na rohy místnosti, kde se rybenky ráda schovávají.

Úkryt mohou najít taky v poškozených tapetách, prasklinách, spárách a lištách. Proto je potřeba je důkladně vyplnit, například tmelem nebo silikonem. U spár a prasklin, které vyplnit nemůžete, je potřeba jejich pravidelné vysávání. To proto, aby v nich tihle malí záškodníci neměli možnost naklást vajíčka.

Pokud výše uvedený postup nepomůže, můžete pro rybenky připravit past v podobě rozpůlené a vydlabané brambory. Do okrajů brambory vyřezejte malé otvory. Půlku brambory poté obraťte a položte na papír či potravinovou fólii. Rybenky do ní vlezou a vy je pak můžete zlikvidovat.

bigstock-insect-lepisma-saccharina-the-214142965.jpg

rybenka v detailu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rybenky vypadají strašidelně, nicméně jsou vlastně neškodné.

Naše babičky se rybenkám bránily vytíráním podlahy octovou vodou nebo vodou, do které vymačkaly jeden celý citron. Stejně jako například moli i rybenky nesnáší štiplavé a aromatické vůně. Kromě citronu jim nevoní ani levandule. Proto rozmístěte po místnosti malé pytlíčky naplněné touhle voňavou bylinkou a vsaďte se, že nezvaní návštěvníci se vašemu příbytku vyhnou obloukem.

Použít můžete i kypřicí prášek, ze kterého umícháte směs s cukrem. Tu pak nasypejte na talířek a ten uložte na místo, které rybenky pravidelně navštěvují. Rybenky se přes noc vrhnou na sladký smrtící koktejl a uhynou. Kypřicí prášek totiž způsobí, že jejich tělo nabobtná a orgány „prdopeč“ prakticky rozežere podobně jako kyselina.

Když už jsme zmínili aromatické vůně, které rybenky nesnáší, musíme doplnit i trik s vanilkou. Zapomeňte ale na nejrůznější náhražky, vanilkové cukry, aromatické svíčky nebo vonné tyčinky. V boji s rybenkami je jediný úspěšný pravý vanilkový lusk. Ten sice není nejlevnější, pokud ho ale koupíte a rozříznete napůl, po rybenkách nebudou ani památky.

Co když nic nezabere?

Pokud žádná metoda z výše uvedených nepomůže a rybenky se přemnoží, bude potřeba sáhnout po chemii. Osvědčeným likvidátorem je například borax (tetraboritan sodný), který jednoduše smíchejte s cukrem. Ve specializovaných prodejných pak seženete i další chemické přípravky primárně určené k hubení velmi odolného hmyzu, jakým jsou právě rybenky.

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Rybenka_dom%C3%A1c%C3%AD
  • https://blog.mall.cz/bydleni/zbavte-se-rybenek-v-koupelne-pomuzou-zasoby-z-domaci-spize-1009.html
  • https://www.idnes.cz/hobby/domov/jak-se-zbavit-rybenek.A170706_173730_hobby-domov_brv
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-se-zbavit-rybenek-rychle-a-ucinne