Jste zde

Kávový lógr: Nevyhazujte ho! Pomůže při úklidu i v kosmetice

kávová zrna Zdroj: Bigstockphoto
Dopřejete si rádi poctivou kávu, po které zbyde sedlina? Nemusíte z ní zrovna věštit, abyste měli důvod s ní pracovat. Známe celou řadu důvodů, proč byste lógr neměli bezhlavě vyhazovat nebo splachovat. A podělíme se o ně s vámi!

5. 4. 2021

Ať už si doma stále vaříte „turka“ postaru, pořídili jste si moka konvičku, jejíž popularita je na vzestupu, nebo čas od času musíte vyčistit svůj milovaný kávovar, zužitkujte tenhle odpad. Jde to. 

1. Umyjte nádobí a provoňte bydlení

Možná byste to do lógru neřekli, ale je to perfektní mycí prostředek na nádobí. Pokud pravidelně nebo jen tak čas od času bojujete s mastnotami a připáleninami na hrncích či pánvičkách, vezměte si na hadr nebo houbičku trochu lógru a nechte se jeho uměním mile překvapit! 

Trápí vás, že Vyprané prádlo nevoní? Poradíme, jak odstranit zápach z pračky

bigstock-coffee-ground-137216516.jpg

kávová sedlina na vařečce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Trápí vás zápach z ledničky? Dejte do ní misku s kávovou sedlinou. Ta ho spolehlivě natáhne do sebe.

Pokud vám lógr voní, můžete s ním směle provonět byt. Dejte ho do mističek nebo jiných vhodných nádobek a nechte ho tam, kde se chcete vůní kávy obklopit. Nepotrvá to dlouho a vaše tužby se stanou skutečností. 

Lógr navíc působí i jako lapač pachů, tak ho klidně dejte na talířek do ledničky, na toaletu nebo ho nechte stát v kuchyni po vaření. Uvidíte, že si s pachy dokonale poradí.

2. Zrenovujte nábytek a potěšte rostliny

Už uvedené důvody jsou dost pádné na to, abyste příště lógr jen tak nevyhodili. Existují ale i mnohé další. Pokud vás trápí škrábance na tmavším dřevěném nábytku, vezměte si na kousek vaty trochu lógru, naneste ho na poškrábaná místa a nechte pořádně zaschnout. Poté místa ještě přeleštěte. Budou se dít zázraky.

bigstock-vintage-cup-of-coffee-92963219.jpg

logr jako čistič nádobí
Zdroj: 
Bigstockphoto
Lógr výborně funguje jako přírodní čistič špinavého nádobí.

Lógr je skvělá věc i pro rostliny, využijte ho jako perfektní výživu, která je chrání před mravenci a nejrůznějšími škůdci. Používejte ale jen lógr bez stop cukru nebo sladidel. Extra „chutná“ lógr mrkvím (přidejte lógr k jejich semínkům) a hortenziím. 

3. Udělejte radost nejen bydlení, ale i sobě 

A nakonec můžete zbytky po dobré kávě využít taky sami pro sebe. Zejména dámy ocení možnost použít je po smíchání s medem jako peeling na celé tělo. Zábal s vlhkým lógrem udělá divy i s vlasy, které postrádají lesk. Nechte zábal působit 20 minut a budete žasnout. Pozor, tenhle trik se nehodí pro světlé vlasy!

bigstock-145509311.jpg

kávový peeling
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kávová sedlina nachází uplatnění i v domácí kosmetice - smíchejte ji s cukrem a olejem (kokosovým, olivovým) a peeling je na světě!

Nakonec si můžete se zbytky kávy pomoci i od nepěkné celulitidy. Pravidelná masáž lógrem na houbě nebo žínce s ní zatočí nebo její příznaky alespoň zmírní.

Nevyhazujte, co můžete využít!

Je tolik věcí, které můžete doma i na sobě zužitkovat, je jen třeba odhalit, které to jsou. Lógr se dá využít mnoha způsoby a na ten svůj si přijde snad každý. Nemusíte intenzivně sbírat zbytky z každé kávy. Jen je čas od času využijte, když to jde!