Jste zde

Bylinkový seriál: měsíček lékařský je ideální při detoxikaci

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Měsíček lékařský nepatří mezi ty nejčastěji pěstované bylinky, ale svými blahodárnými účinky by se mezi ně mohl hravě zařadit. Jeho pěstování není nijak složité a způsoby, jakými ho můžeme využít, jsou rozmanité. Přesvědčte se o tom!

27. 12. 2016

Žluté a oranžové listy udělají z vašeho balkónu nebo terasy krásnou a pestrou oázu klidně i uprostřed města. Svými barvami měsíček osvěží bydlení a ještě z něj vytěžíte něco pro své zdraví. 

Snadné kroky k úspěšnému vypěstování a využití

Měsíček lékařský toho ke svému růstu a květu nepotřebuje mnoho. Základem úspěchu je dopřát mu slunné, světlé a teplé místo, potom ho pravidelně zalévat a čas od času mu dodat potřebné živiny. Odměnou vám za to budou žluté, oranžové nebo bílé květy – ty se však vyskytují jen zřídka. 

Měsíčkem neochutíte jídlo, ale můžete ho použít například pro ošetření kůže.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jakmile „sklidíte úrodu“, usušte ji a skladujte tak, aby nenavlhla, nebo průběžně používejte čerstvé listy – například k tvorbě masti i při dalších způsobech zpracování.

Proč měsíček pěstovat? Důvodů je spousta

Měsíček lékařský se sice nijak neujme v kuchyni při vaření nebo pečení, ale vašemu zdraví prokáže skvělou službu. Sbírat můžete listy, stonky i květy, jen je sbírejte za slunečného počasí – účinky jsou pak údajně intenzivnější. 

A teď už ke konkrétním účinkům. Měsíček lékařský pomáhá k detoxikaci organismu, k hojení kůže, jizev a ran, při léčbě omrzlin nebo popálenin a hnisavých ran, při zánětu žil, zbavit se díky němu můžete plísní a kvasinek. Dokonce se jeho užívání doporučuje jako podpůrná léčba při rakovině prsu a kůže.

K dalším benefitům měsíčku lékařského patří také pozitivní působení při žaludečních křečích a vředech, při zánětu tlustého střeva, při otravě krve, během nemocí jater, při výskytu bradavic a svrabu.

Měsíček krásně vypadá a je nepostradatelnou součástí mnoha kosmetických přípravků.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Účinků je skutečně mnoho, stejně tak způsobů, jakými ho využíváme:

  • čaj 
  • sedací koupel
  • mast
  • tinktura
  • čerstvá šťáva

Způsob, jakým měsíček používáme, závisí na tom, s čím nám má pomoci. K detoxikaci je například nejvhodnější čaj, k léčbě kožních potíží mast nebo tinktura a podobně. 

Měsíček lékařský se vyplatí mít po ruce

Široké spektrum využití by mělo měsíček lékařský řadit po bok nejpopulárnějších bylinek, není tomu tak zřejmě proto, že nemá využití v kuchyni. Pokud ale toužíte po rostlince, která rozjasní vaše bydlení, případně pokud máte vleklé potíže s kůží nebo čímkoli jiným zmíněným, bude pro vás perfektním společníkem.