9. 7. 2025
Mandelinka bramborová nebo také "postaru" americký brouk je velmi obávaný škůdce, který okusuje a požírá listy brambor a dalších lilkovitých rostlin. Z půdy začíná vylézat pozdě na jaře a pokud nezasáhnete včas, může vám zničit klidně i celou úrodu.
Poznáte ji na první pohled!
Mandelinka je barevně nápadný brouk, který během svého života prochází několika vývojovými stádii. Dospělý jedinec může dorůst zhruba 6 až 11 mm, je oválný a má pestré žlutooranžové tělo s pěti černými pruhy na každé krovce. Larvy jsou oranžové až tmavě červené, měkké a na svém těle mají několik řad černých teček. Vajíčka jsou žlutá, 1 mm dlouhá a nalepená na spodní straně listu.
Škodí jak dospělci, tak i larvy
Napadení rostlin mandelinkou bramborovou je snadno rozpoznatelné. Na listech zanechává výrazné díry, okusuje okraje listů a při opravdu silném zamoření ožere celou měkkou tkáň listů, čímž zpomalí nebo zcela znemožní proces fotosyntézy, a rostlina tak není schopna dostatečně vyživovat hlízy.
Dbejte na prevenci
Výskytu mandelinky bramborové můžete předcházet mulčováním slámou, kypřením půdy, rotací plodin i cílenou výsadbou máty, afrikánů, rozmarýnu, levandule, petržele nebo tymiánu. Velmi účinné je však také použití ochranných sítí i žlutých lepových pastí a samozřejmě pravidelná kontrola a případný včasný zásah!
Boj s mandelinkou je velmi náročný
Likvidace mandelinek je velmi náročná a mnohdy vyžaduje kombinaci nejrůznějších metod i pravidelnou obměnu insekticidů. Jsou odolné a při častém používání stejných účinných látek si velmi brzy dokážou vytvořit rezistenci.
Ruční sběr dospělců, larev a vajíček, které stačí pouze rozmáčknout, je nejefektivnější. Účinný však může být pouze na menších plochách a v případě, že je prováděn každý den.
Pokud vsadíte na chemické insekticidy, dbejte pokynů výrobce a jejich aplikaci si dobře načasujte. Opakované použití vede nejen ke snížení účinnosti, ale také k jejich akumulaci v půdě, což může mít velmi negativní vliv na životní prostředí a na vaše zdraví.
Mnohem šetrnější řešení představují přírodní insekticidy, které si můžete dokonce i velmi snadno připravit sami doma. Vyžadují však častější aplikaci, neboť jejich účinek po čase klesá.
Účinnou zbraní je například slaná voda, výluh z pampelišky, měsíčku či kopřivy, odvar z ořechových listů nebo odvar z vratiče obecného, který si připravíte tak, že zhruba 300 g bylin povaříte v litru vody.
Po 15 minutách odvar zředíte s čistou vodou v poměru 1:3 a aplikujete ho na postižené rostliny. Skvěle však také funguje čistá voda s několika kapkami levandulového, mátového nebo jiného esenciálního oleje ze silně aromatických bylinek.
Zdroje:
- https://www.pasti.cz/blog/mandelinka-bramborova-jak-se-zbavit/
- https://www.hubeni-skudcu.cz/blog/mandelinka-bramborova/
- https://hnojik.cz/mandelinka-bramborova/
- https://www.levnepostriky.cz/aktuality/jak.chranit.zahradu.pred.mandelinkou.bramborovou
- https://www.akcniceny.cz/magazin/jak-prirozene-a-bez-chemie-zbavit-zahradu-mandelinky-bramborove/
- https://magazindoma.cz/bydleni-exterier/1488-jak-se-zbavit-mandelinky-bramborove-prirodni-cestou-vyzkousejte-ucinny-postrik