Jste zde

Americké padlí: Proti téhle chorobě může pomoci mléko nebo česnekový nálev

listy s padlím Zdroj: Shutterstock
Nepodceňujte americké padlí angreštové a jednejte dřív, než bude pozdě! Řekneme vám, jak ho rozpoznat a jak proti němu účinně bojovat.

18. 7. 2025

Americké padlí, jinak také angreštové padlí nebo hnědé padlí angreštu je velmi častá a poměrně závažná houbová choroba, která napadá nejen angrešt, ale také rybíz a jejich křížence. Do Evropy se rozšířila ze Severní Ameriky a jejímu růstu přispívá teplé a vlhké počasí i nedostatečná péče a špatné pěstební podmínky. Choroba je snadno rozpoznatelná a bez včasného zásahu může vést k odumření celé rostliny! 

Nepřehlédněte první varovné signály

Americké padlí poznáte hned na první pohled. Především na horní části mladých listů, na plodech i na stoncích se objevuje bílý povlak, který postupně šedne až hnědne. Celá rostlina přichází o svou energii, zastavuje růst a snižuje svůj výnos i kvalitu plodů. Stává se slabší a více náchylná k mnoha jiným nákazám i k poškození mrazem. 

shutterstock_2515645775.jpg

padlí
Zdroj: 
Shutterstock
Plody napadené padlím nedozrávají a zůstávají tvrdé, jsou méně kvalitní a nevhodné ke konzumaci. 

Prevence amerického padlí je vždy jednodušší než jeho následná likvidace! 

Americké padlí je velmi odolné a obtížně se ho zbavuje. Dokáže přežít opravdu nízké teploty a jeho spory se velmi snadno šíří větrem, vodou, hmyzem i kontaktem mezi rostlinami. Dobře opečovávaným rostlinám a odolnějším odrůdám se však obvykle vyhne!

shutterstock_2517334827.jpg

angreštové padlí
Zdroj: 
Shutterstock
Padlím bývají napadeny spíše starší odrůdy. Mladší odrůdy, jako například Invicta nebo Černý neguš, jsou zpravidla odolnější. 

Keříky angreštu, rybízu a jejich křížence vysazujte ve vzdálenosti minimálně 1,5 metru, aby mezi nimi mohl volně proudit vzduch. Najděte jim slunné místo, pravidelně je prořezávejte a zálivku směřujte vždy ke kořenům, abyste zbytečně nevytvářeli ideální podmínky pro rozvoj padlí.

Pěstujte odolnější odrůdy, preventivně je ošetřete vhodným fungicidem a rozhodně omezte používání hnojiv s vyšším obsahem dusíku. Rostlinám mnohem více prospěje zelené hnojení nebo hnojiva, která jsou bohatá na draslík a fosfor. 

Rostliny pravidelně kontrolujte a jednejte hned, jakmile zpozorujete první známky nákazy! 

Zastavte padlí včas!

Jakmile rostliny napadne padlí, okamžitě odstraňte všechny postižené části, abyste omezili šíření choroby. Keře prořežte, abyste mezi nimi zlepšili cirkulaci vzduchu, výběrem správného hnojiva zvyšte jejich vitalitu i odolnost a aplikujte fungicidy, které jsou určené proti padlí. 

shutterstock_2447370753.jpg

americké padlí
Zdroj: 
Shutterstock
Padlí se mnohem častěji vyskytuje u starších odrůd a podstatně rychleji se šíří v hustě vysazených porostech. 

Pokud se chcete vyhnout chemii, můžete rostliny ošetřit plnotučným mlékem smíchaným s vodou v poměru 2:3 nebo česnekovým roztokem z pěti stroužků česneku a jednoho litru vody. Mějte však na paměti, že domácí postřiky nejsou tak účinné a je nutné je častěji opakovat!

Zdroje: 

  • https://www.potapnicek.cz/blog/co-je-padli-a-jak-se-ho-zbavit/
  • https://www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/americke-padli-angrestove
  • https://www.pasti.cz/blog/jak-se-zbavit-padli/
  • https://www.youtube.com/watch?v=bHLa1ciG_g0