Jste zde

Jak se zbavit krtků: Pomůže afrikán, česnek nebo lidské vlasy

krtek v krtinci Zdroj: Bigstockphoto
Pokud si krtek vybral pro svou tvorbu krtinců a spletitého systému chodeb zrovna vaši zahradu, obrňte se trpělivostí. Zbavit se ho není zrovna jednoduchá záležitost a mnohdy vyžaduje opravdu velkou dávku vaší trpělivosti.

22. 7. 2022

Krtek obecný je zhruba 12 cm malý hlodavec, který během jednoho dne dokáže z vašeho anglického trávníku vytvořit zorané pole. Útěchou vám může být pouze fakt, že vaše zahrada je ve vynikající kondici. Krtci si totiž zásadně vybírají půdu, která je ve výborném stavu a plná potravy.

Krtek obecný je považován za škůdce a nezvaného hosta na vaší zahradě. Pokud však pomineme velké množství krtinců a labyrint chodeb, které se propadají pod vašima nohama, je vaší zahradě ku prospěchu! Živý se totiž hmyzem, který okusuje kořínky rostlin.

Způsobů, jak se krtka zbavit existuje hned několik. Většinou však mají pouze krátkodobý efekt. Krtek si na většinu metod brzy zvykne. Odborníci proto doporučují způsoby, jak se krtka zbavit, střídat.

bigstock-mole-head-closeup-146327144.jpg

detail krtka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Krtek na zahradě není radost. Ale určitě je to důkaz o tom, že je vaše zahrada zdravá a půda kvalitní.

Zaměřte na jeho vynikající čich a dokonalý sluch!

Krtek obecný má velmi citlivý čich. Na své zahradě proto zasaďte aromatické rostliny, které krtkovi příliš nevoní. Přimět ho k přesídlení mohou afrikány, česnek, laskavec a některé druhy pryšce. Odradit ho také mohou zelené listy ořešáku, listy černého bezu či vůně čerstvé citronové kůry.

Zkušení zahrádkáři nedají dopustit na hadr nebo noviny namočené do benzínu, nafty či naftalínu a na pach lidských vlasů, kočičích a psích chlupů, které značí přítomnost predátora. Nevýhodou této metody je její krátkodobý účinek. Pro krtka nepříjemný zápach časem vyprchá nebo si na něj postupně zvykne.

Krtky můžete odpudit i silně zapáchajícím výluhem z kopřiv, který si můžete jednoduše připravit. Kopřivy nasekejte, zalijte vodou a nechte několik dní kvasit.

bigstock-189146965.jpg

malý krtek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Krtka vystrašte. Petarda vhozená do každého krtince přinutí krtka prchnout k vašim sousedům.

Vyrobte si rušičku

Krtek nesnáší hluk a vibrace. Zahrada, kde panuje frmol, pravidelně se seká tráva a je plná dětí, nebude krtka zajímat. Dupání a hlasité zvuky můžete nahradit i rušičkami na drobné hlodavce, které vydávají pro krtky nelibý zvuk nebo drobné vibrace. Nevýhodou zakoupených rušiček je však jejich pravidelnost a stále stejný tón. Efekt je tak pouze krátkodobý, krtek si časem zvykne.

Vhodnější variantou je ručně vyrobená rušička, jejíž hluk a vibrace kolísají podle síly větru. K její výrobě budete potřebovat pouze PET láhev, kovovou tyč a ostrý nůž. Z láhve odřízněte její spodní část a na stranách ji nařízněte tak, aby vám vznikly tři lopatky, do kterých se může opřít vítr. Láhev nasazená na tyči se bude po každém závanu větru otáčet a vydávat zvuk. V okruhu 15 metrů krtek navíc pocítí nepříjemné vibrace.

bigstock-mole-climbs-out-of-the-hole-b-219541954.jpg

vylézající krtek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Trpělivý zahrádkář si na krtka může počkat. Krtci své nory opouštějí několikrát denně a poměrně pravidelně. Budete-li dostatečně rychlí, můžete jej lapit do kýble.

Na boj s krtkem můžete vyrazit i s chemickými prostředky. Mějte však na paměti, že krtek obecný je zákonem chráněný a jeho zabití vás může stát i několik tisíc korun. Snažte se proto krtka spíše vyhnat než zabít. K odpuzení může využít repelenty, granule nebo dýmovnice, které umístíte do aktivní chodby. Velmi oblíbeným prostředkem je speciální hnojivo na trávník s odpuzujícím účinkem. Váš trávník bude nejen krásný, ale i ochráněn!

Past na krtky je další způsob, jak se krtka zbavit. Pasti je nutné pravidelně kontrolovat, aby nedošlo k týrání krtka. Odchytová zařízení si můžete koupit. S trochou zručnosti je však zvládne vyrobit i šikovný kutil. Účinnou past si můžete vyrobit například z roury. Tu z obou stran opatřete záklopkou a vodorovně ji umístěte do chodbičky. Krtek při své honbě za potravou do roury vleze, ale správně vyrobený zpětný mechanismu už mu nedovolí dostat se ven. Chyceného krtka pak odneste někam hodně daleko.

S pastí zacházejte vždy v rukavicích. Lidský pach, na který jsou krtci velmi citliví, by je mohl v jejich cestě k pasti odradit.

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-se-zbavit-krtka-30000119.html
  • https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/krtek-v-zahrade-jak-vyhnat.A150323_142639_hobby-zahrada_mce
  • https://www.ireceptar.cz/zvirata/jak-se-zbavit-krtka-30000820.html
  • https://www.mall.cz/jak-se-zbavit-krtka-na-zahrade-jednou-pro-vzdy