Jste zde

Alchymie smažení: Správnou teplotu vám prozradí trik s vařečkou

člověk nalévající olej na pánev Zdroj: www.bigstockphoto.com
Je úplně jedno, jestli se chystáte obalovat kapra nebo vepřové řízky. Jeden proces mají tyhle pokrmy společný – bezprostředně před konzumací projdou olejovou lázní. Jak ale poznat, že je olej správně zahřátý? Prozradíme vám několik triků.

29. 12. 2019

Smažení pochopitelně nepatří mezi ideální způsoby úpravy pokrmů. Jednou za čas si ale smažený řízek nebo domácí hranolky přece jen dopřát můžeme. Abychom ale minimalizovali množství škodlivých látek, které se při smažení uvolňují, je potřeba vybrat správný tuk a pokrm smažit ve chvíli, kdy bude mít olej ideální teplotu.

Slunečnicový olej vyměňte za ten avokádový

O tom, jestli je olej vhodný na smažení či nikoli, rozhoduje takzvaný „kouřový bod“ neboli „bod zakouření“. Jde o teplotu, při které se začne olej znehodnocovat.

Olej na smažení musí být rozpálený tak akorát. Pokud je rozpálený málo, pokrm se jím nasaje.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Některé oleje mají kouřový bod velmi nízký a neměly by se vůbec zahřívat (např. lněný olej), jiné druhy olejů naopak snášejí bez problémů i velmi vysoké teploty. Mimořádně vhodný je třeba avokádový (271 °C), kokosový (232 °C) nebo olivový olej. Poslední zmíněný zvládne i tepelnou úpravu do 210 stupňů.

Věděli jste, že: Slunečnicový olej není ke smažení příliš vhodný? Ve slunečnicovém semínku i oleji z něho vyrobeném totiž převažují mastné kyseliny, které nejsou odolné vysokým teplotám (omega 6). Jediným vhodným slunečnicovým olejem ke smažení je ten vyrobený ze speciálního druhu slunečnice, který má vysoký obsah kyseliny olejové.

Správnou teplotu odhalí strouhanka i rýže

Ideální teplota pro smažení se pohybuje okolo 195 °C. Pokud nemáte po ruce profesionální vybavení – digitální teploměr nebo chytrou pánvičku, jejíž střed zčervená ve chvíli, kdy je připravena k použití, správnou teplotu odhadnete jen stěží.

Vyzkoušet ale můžete několik jednoduchých triků. Stačí do pánvičky vhodit kousek strouhanky nebo kostku starého pečiva. Pomůže i rýže nebo namočení konce vařečky. Ve chvíli, kdy kolem vhozeného předmětu začne olej ihned prskat a bublat, je připravený ke smažení.

Pokud byste pokrm smažili na málo zahřátém oleji, pak se strouhanka zbytečně „napije“ a pokrm bude neuvěřitelně mastný, což rozhodně neocení vaše chuťové pohárky ani žaludek.  Jestliže necháte tuk přepálit, pak se v něm začnou hromadit karcinogenní látky. To, že je olej přepálený, poznáte tak, že z něj začne stoupat namodralý smrdutý dým.

Tip na závěr: Abyste minimalizovali množství oleje v pokrmu, osmažené jídlo vložte do hrnce, na jehož dno vložíte starý kousek chleba, který přebytečnou mastnotu vsákne.

V restauracích kuchaři do tuku na pánvi běžně plivají, pokud slina začne prskat, má tuk správnou teplotu na smažení. Dobrou chuť.

Inteligent, který psal tento článek by mě mohl sponzorovat.
Ty troubo slunečnicový olej 20 za litr a avokádový 150 za čtvrt litru.

Takový článek může napsat jen ten, kdo se ráno probudí po strašným tahu. Nechápu, jak mu to může někdo otisknout, natož mu za to zaplatit, ale v dnešní době je už asi možné vše. Bohužel

Všeobecně se všude píše, že olivový olej není vhodný pro tepelnou úpravu, a vy zde uvádíte, že je nejlepší. Nevěřím Vám ani slovo a článek považuji za skrytou reklamu avokádovému oleji, po kterém zde ani pes neštěkne.

Lékařka mi poradila, jak se při žlučníkové dietě zbavit tuku z řízků... po usmazeni řízek na moment ponoříme do vařící vody.Funguje to, tuk zůstane ve vodě a řízek je chutný.

Friťák je na určitou teplotu a NEJLEPŠÍ S PONOROU ,NE V E DNU ALE VE SPIRÁLE VE VOLEJI, A KDE JE MENŠÍ TEPLOTA NA DNU.a VE ERIŤÁKE JE NEJLEPŠÍ SMAŽENÍ A JE NEJMÉNĚ ,TŘEBA ŘÍZKY JSOU MÉNĚ při smažení méně mastný a méně TUKU NEŽ NA PÁNVE A JE STEJNÁ TEPLOTA.Ty kecy,že je nejlepší zmažit na pánve je blbost a je důležité aby se je hodně oleje .a ze všem strany je stejná teplota a rychleji se potraviny osmaží a potom se vše ,voleji okape..

Kde je řepkový olej? V každém článku, se dozvím rady, které si odporují. Minule jsem se dočetla, že na smažení je lepší, než olivový a slunečnicový, olej řepkový. Tak kde je pravda?! Jak mám nějakým radám věřit?!

V článku je kus pravdy, teplotu oleje takto kontroluji už léta. Nelíbí se mi jen, že se tu propagují určité druhy oleje. Jistě za určitým cílem. Je mi divné, že tu není zmíněn olej řepkový, který je určitě lepší na smažení než slunečnicový, má také vysoký tepelný bod. U olivového bych pochyboval...