Jste zde

Lněný olej je elixír zdraví pro lidské tělo. Ale pozor, nezahřívat!

lněný olej Zdroj: Shutterstock
Nasypete si občas do jogurtu nebo salátu lněné semínko? Dobře děláte. Zatoužíte-li po změně při přípravě zdravých pokrmů, můžete sáhnout i po tekuté formě – lněném oleji. Jeho blahodárné účinky na zdraví vás neminou.

17. 7. 2023

Len setý nejspíš pozná i sebemarnější rozeznávač rostlin. Tahle rostlinka vás totiž uhrane svými jemnými modrými květy. Rozhodně tu není jen od toho, aby sloužila jako surovina pro výrobu textilních vláken. Olejnatá semena se dají vylisovat a výsledkem je lněný olej s celou řadou benefitů pro lidské zdraví.

shutterstock_263608814.jpg

kněný olej na lžičce
Zdroj: 
Shutterstock
Lněný olej si nerozumí s vysokými teplotami a má tendence žluknout.

Čím je lněný olej prospěšný?

Len, jehož možnosti využití znali už staří Egypťané, je skvělým zdrojem především omega-3 mastných kyselin, zejména pak kyseliny linolenové. Omega-3 mastné kyseliny toho ve zvýšeném množství v lidském těle dost umí:

  • přispívají ke správné činnosti srdce a mozku
  • normalizují krevní tlak
  • udržují správnou hladinu tuků v krvi
  • omezují rozvoj zánětů v těle
  • u těhotných žen podporují vývoj mozku a očí plodu
  • navozují komfort při menopauze
  • přispívají k normálnímu fungování prostaty
  • podporují trávení a vylučování
  • pomáhají při celé řadě onemocnění, k nimž patří diabetes, ateroskleróza, revma, obezita a další

Když jsme zmínili diabetes, musíme taky přidat upozornění, že konzumace lněného oleje zároveň snižuje hladinu cukru v krvi, na což by si měli cukrovkáři dávat pozor. 

shutterstock_388913950.jpg

lněný olej tekoucí
Zdroj: 
Shutterstock
Lněný olej má oříškovou chuť a sytě žlutou barvu.

Lněný olej v kuchyni? Je to o zvyku

Používání lněného oleje může být ze začátku doprovázeno jistou nepohodou. Je totiž sytě žlutý, což moc důvěry nevzbuzuje, a má výraznou oříškovou chuť. Když si ho budete chtít pravidelně dopřát, vždycky přidávejte 2 až 3 lžíce až na hotový pokrm.

Hodí se třeba na dušenou zeleninu, do salátové zálivky, do rizota, omáček nebo polévek. Nikdy ho ale nezahřívejte a nesmažte na něm – ztratil by přesně ty mastné kyseliny, kvůli kterým jste se rozhodli ho konzumovat.

Jakmile lahvičku s tímhle olejem otevřete, uchovávejte ji v lednici a její obsah spotřebujte ideálně do měsíce. Lněný olej je totiž nejen tepelně nestabilní, ale taky snadno podléhá oxidaci, což je proces značně nežádoucí – jakmile začne olej žluknout, začíná být pro tělo nebezpečný a není radno ho dál používat. 

Postará se i o vaše vlasy a pleť

Lněný olej nemusí skončit jen v kuchyni, přizvat ho můžete i k domácím kosmetickým procedurám. Běžně se tenhle olej vyskytuje v produktech určených k péči o vlasy a pleť. Na poničené vlasy například platí lněný olej s několika kapkami citrónové šťávy. 

Použité zdroje:

  • https://www.lekarna.cz/clanek/lneny-olej/
  • https://www.ordinace.cz/clanek/kyselina-alfa-linolenova-ala/
  • https://vitalweb.cz/250/lneny-olej-muze-byt-zazracne-zdravy-ale-i-vysoce-skodlivy-na-co-si-davat-pozor