Jste zde

Jak na vynikající řízek: Prozradíme vám tajné tipy šéfkuchařů!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Šťavnatý, dozlatova usmažený a s křupavou strouhankou. Připravte si s námi vynikající řízek! Známe tajné fígle kuchařů! Přípravu si nezjednodušujte a k ochucení použijte jen sůl a pepř.

24. 5. 2019

Nejvhodnější maso pro přípravu řízků je telecí, nejběžnější pro české řízky je maso vepřové a nejméně šťavnaté je maso z kuřecích prsou.

Základem je výběr kvalitního masa

Výběr masa záleží jen na vás a vaší chuti. Co chutná nám, nemusí chutnat vám! Vybírat můžete mezi libovými plátky i plátky lehce prorostlými tukem. Skvělou volbou je telecí, hovězí z mladého býka, vepřové, krůtí, kuřecí, králičí maso i zvěřina. Šťavnaté budou z vepřové krkovice i z jemně prorostlé kýty. Naopak sušší budou řízky z kuřecích prsou.

Maso krájejte vždy šikmo přes vlákna a snažte se, aby plátky masa byly stejnoměrně vysoké. Dobře nakrájené maso na řízky by mělo být vysoké maximálně 10–12 milimetrů. Vepřové maso na okrajích nařízněte, aby se vám nekroutilo.

Plátky jemně naklepejte po obou stranách paličkou na maso. Obzvlášť jemní buďte u drůbežího masa, které stačí naklepat pouze klouby prstů.

Tip: Věděli jste, že kuřecí a krůtí řízky budou šťavnaté a křehké, když je přes noc necháte marinovat v bílém jogurtu nebo majonéze? Vepřovou krkovici zase můžete zkusit marinovat v suchém bílém víně.

Maso zbytečně nekořeňte!

Při ochucování masa zapomeňte na grilovací koření i různé kořenící směsi. Maso má svou skvělou vlastní chuť. Stačí ho pouze osolit a opepřit. Zapomeňte na častý nešvar! Vajíčko a mouku nikdy nemíchejte dohromady

Naklepané řízky obalte v hrubé lehce nahřáté mouce. Maso tím zbavíte přebytečné vody, která je příčinou toho, že se trojobal nafukuje a odpadá. Mouku pevně přitiskněte!

Vejce nikdy neřeďte vodou ani mlékem. Pro lepší chuť však můžete přidat lžíci dijonské hořčice, pivo, hrst najemno nasekaných bylinek, nahrubo nastrouhaný sýr i jemně nakrájený česnek.

Strouhanku si připravte svou vlastní pouze ze střídky z rohlíků, housek nebo z veky. Ozvláštnit ji můžete kukuřičnými lupínky, parmazánem nebo namletými ovesnými vločkami.

Řízky naklepejte přes potravinou fólii nebo přes mikrotenový sáček. Nezašpiníte si paličku na maso a nezastříkáte si kuchyň. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tip: Věděli jste, že tuk se nebude tak rychle přepalovat, když do pánve k řízkům vhodíte i tři silnější kolečka syrové brambory nebo mrkve?

Zvolte olej s vysokým kouřovým bodem

Na smažení použijte olej, který snese vysokou teplotu. Vhodnou volbou je sádlo, přepuštěné máslo nebo kombinace sádla s řepkovým olejem ve stejném poměru. Tuk dobře předehřejte a řízky vkládejte pozvolna. Smažením většího počtu řízků naráz by teplota oleje prudce klesla a řízky by se namísto smažení dusily.

Usmažené řízky nechte odkapat v pařáčku, na papírové utěrce nebo je na vteřinu ponořte do vroucí vody, která řízek zbaví mastnoty. Pro lepší chuť položte na každý řízek oříšek másla a nezapomeňte na citrón.