Jste zde

Strouhanka: Na co pozor při její výrobě? A poradíme, čím ji božsky ochutit!

čerstvá strouhanka Zdroj: Shutterstock
Koupit si strouhanku v obchodě je rychlejší a mnohem pohodlnější. Té, kterou si připravíte doma, se však nikdy nevyrovná! Tak pojďte spolu s námi na to. Tady je náš základní recept i několik tipů, čím domácí strouhanku dochutit.

13. 10. 2023

Strouhanka je nepostradatelná surovina, která by neměla chybět v žádném špajzu. V kuchyni má široké využití a sehnat ji můžete v každém obchodě. Kupovaná se však nikdy nevyrovná té domácí! 

shutterstock_1748559398.jpg

strouhanka z toustového chleba
Zdroj: 
Shutterstock
Spolu s rozšlehaným vejcem a hladkou moukou je strouhanka nepostradatelnou součástí obalovací směsi. 

Víte, co kupujete?

Strouhanka je v podstatě směs nastrouhaného pečiva. U té kupované však dostanete jako bonus i cukr, sůl, látku zlepšující mouku E300 nebo třeba emulgátory. Naopak při výrobě domácí strouhanky přesně víte, co obsahuje. 

Na přípravu domácí strouhanky potřebujete jen pečivo. Ideálně světlé. Například rohlíky, housky, bagety, veku nebo toastový chléb. Použít však také můžete celozrnné pečivo nebo chleba, který v podobě strouhanky dodá připravovanému pokrm zcela jinou chuť a specifické aroma. 

Pečivo rozlámejte na menší části, aby lépe a důkladně uschlo. Rozložte ho na plech, umístěte ho na suché místo a přikryjte ho čistou utěrkou, aby se na něj neprášilo. Nikdy ho nesušte v mikrotenovém sáčku nebo v uzavřené nádobě! Zplesnivělo by. Z pečiva také odstraňte zrnka máku, která by mohla zežluknout a výslednou strouhanku pokazit. 

shutterstock_606889244.jpg

pečivo na strouhanku
Zdroj: 
Shutterstock
Není pečivo na přípravu strouhanky dokonale suché? Dosušte ho v troubě na 150 stupňů Celsia. Pozor však, abyste ho nespálili. 

Dokonale suché pečivo můžete umlít v ručním mlýnku nebo ho můžete nastrouhat na klasickém struhadle či rozdrtit dřevěným válečkem nebo paličkou na maso. Pokud však použijete mixér nebo elektrický sekáček, můžete si přípravu strouhanky podstatně ulehčit. 

Hotovou strouhanku prosejte, abyste ji zbavili větších kousků, a skladujte ji v dobře uzavřené nádobě na suchém a tmavém místě, aby vám nezplesnivěla nebo aby se vám do ní nepustili potravinoví moli, kterým mimochodem velmi chutná. Správně uskladněná vám vydrží minimálně půl roku

Tip: Pokud nemáte po ruce strouhanku, můžete si ji v cuku letu vyrobit i z čerstvého pečiva. Stačí ho jen na 10 minut vložit do vyhřáté trouby na 150 stupňů Celsia a po vychladnutí ho namlít, popřípadě nastrouhat. 

Vaší chuti se meze nekladou!

Strouhanku si můžete připravit v mnoha variantách a je jen na vás, čím ji ochutíte. Využít můžete spoustu druhů koření, bylinek a jiných surovin, které lze také různě kombinovat. Strouhanku však dochucujte až těsně před použitím a neuskladňujte ji, aby se nezkazila. 

shutterstock_227816059.jpg

strouhanka s parmazánem
Zdroj: 
Shutterstock
Zkuste přidat do klasické strouhanky parmazán, olivy nebo sušená rajčata. Její chutí budete mile překvapeni.

A čím ji dochutit? Využít můžete sušené i čerstvé oregano, rozmarýn, petržel, bazalku i tymián nebo třeba sušený česnek a sušenou cibuli. Máte-li rádi pálivé, zkuste do strouhanky přidat nadrcené chilli papričky

Zdroje:

  • https://www.jidlo.cz/jidlo/jak-udelat-strouhanku
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/5909-experimentujte-v-kuchyni-a-vyzkousejte-ochucene-strouhanky
  • https://www.apetitonline.cz/apetit-tv/116-jak-pripravit-cerstvou-strouhanku.html
  • https://www.toprecepty.cz/clanky/3778-strouhanka-jako-povestna-tresnicka-na-dortu-dokonale-dochuti-testoviny-da-grady-rizku-a-lze-z-ni-pripravit-i-falesny-parmazan/
  • https://www.labuznik.cz/ingredience/strouhanka/
  • https://www.klasicke-recepty.cz/domaci-strouhanka/