Jste zde

Kouřový bod aneb nejlepší na smažení je řepkový olej, panenský jen do studené kuchyně

smažené koblihy Zdroj: Shutterstock
Věděli jste, že slunečnicový olej je naprosto nevhodný na smažení? Zjistěte spolu s námi, co znamená kouřový bod a jaké oleje používat v teplé kuchyni.

4. 6. 2023

Smažení patří mezi nejméně zdravou tepelnou úpravu. Pravidelná konzumace smažených potravin zvyšuje riziko obezity, cévní mozkové příhody i cukrovky a pokud navíc smažíte na oleji, který se snadno přepaluje, zvyšujete i riziko vzniku rakoviny. Při výběru olejů na smažení buďte proto obezřetní a kupujte pouze oleje s vyšším kouřovým bodem

shutterstock_1309283815.jpg

smažené hranolky
Zdroj: 
Shutterstock
Kouřový bod vám napoví, jestli se olej hodí na smažení nebo pouze do studené kuchyně.

Co je kouřový bod? 

Kouřový bod, jinak také bod zakouření či bod přepálení, je teplota, při které se začne olej znehodnocovat, respektive přepalovat. Nad olejem se začne objevovat okem viditelný dým, vzniká dost nepříjemný zápach a připravovaný pokrm získává nahořklou chuť. U každého oleje se jeho hodnota liší a závisí na složení oleje, původu a na úrovni rafinovanosti oleje.

shutterstock_2226089283.jpg

přepálený olej v pánvi
Zdroj: 
Shutterstock
Při přepalování oleje vznikají toxické výpary a nebezpečné volné radikály, které škodí zdraví. 

Na smažení raději rafinované oleje

Pokud rádi smažíte, určitě sáhněte po olejích, které jsou rafinované. Obecně totiž platí, že rafinované oleje mají vyšší kouřový bod než oleje lisované za studena. 

Rafinované oleje se získávají lisováním olejnatých plodin či semen za vyšších teplot, popřípadě za pomoci chemie. Mají delší trvanlivost, neutrální chuť i vůni a bohužel jsou také zbavené všech cenných látek

Nerafinované oleje jsou oleje, které nejsou zpracovány za použití vysokých teplot ani chemie. Získávají se lisováním za studena, jsou výživné a mají přirozenou chuť i vůni. Snadno se však zkazí a obvykle se nehodí k tepelné úpravě, protože se začnou přepalovat už při velmi nízkých teplotách. V obchodě je často poznáte podle tmavých lahví, ve kterých je nejlepší je skladovat. 

shutterstock_141415231.jpg

řepkový olej
Zdroj: 
Shutterstock
Na smažení používejte řepkový olej nebo jiný olej, jehož kouřový bod je 180 a více stupňů Celsia. 

Pamatujte, že při smažení se teploty běžně pohybují okolo 180 stupňů Celsia!

Řepkový olej je nejlepší olej, na kterém můžete smažit bez obav o své zdraví. Použít můžete také arašídový či mandlový olej nebo olej z lískových ořechů. Počítejte však s tím, že smažení na takových olejích se vám rapidně prodraží

Pokud chcete doladit salát nebo si chcete připravit pomazánku či zeleninové smoothie vsaďte na olej lněný, dýňový nebo olej konopný. Kromě chuti dodají připravovanému pokrmu i spoustu cenných látek, které prospějí lidskému zdraví. 

Olivový a kokosový olej můžete použít nejen v teplé, ale i studené kuchyni. Ovšem pozor! Extra panenský olivový olej je kvůli nízkému bodu zakouření vhodný pouze do studené kuchyně a nerafinovaný kokosový olej se hodí pouze na rychlé a šetrné smažení při nízkých teplotách. Vhodný je například na smažení palačinek nebo lívanců, kterým mimo jiné dodá i vynikající chuť.

Zdroje:

  • https://www.countrylife.cz/jake-oleje-pouzivat-na-smazeni
  • https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/podle-ceho-si-vybrat-olej.A160108_143343_zdravi_pet
  • https://www.rehabilitace.info/zdravotni/kourove-body-oleju-ktere-jsou-nejlepsi-na-vareni-ci-smazeni/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Bod_zakou%C5%99en%C3%AD
  • https://www.fitness007.cz/blog/kourovy-bod-tuku-a-oleju-aneb-kdy-se-zacnou-prepalovat/