Jste zde

Zářivá galerie: Tipy na půvabné letní osvětlení, které zvládne vyrobit každý

večerní osvícení Zdroj: Shutterstock
Léto se nese ve znamení grilování a příjemných večerů na zahradě, pod pergolou nebo na terase či balkoně. A takové večery je vždy fajn vyšperkovat nějakým půvabným osvětlením. Obzvláště spoustu parády pak nadělají lucerničky, které si vyrobíte svépomocí.

5. 6. 2024

Nadešel čas, kdy se většina z nás těší na venkovní večerní posezení u šálku výborné kávy nebo se skleničkou vychlazeného vína. Konverzace hezky plyne a přítmí vdechuje letnímu večeru onu nezaměnitelnou atmosféru. Pokud jste tak prozatím na takovéto chvíle nepřipraveni, co se toho nejpůvabnějšího osvětlení týče, spěcháme za vámi s parádní galerií, ve které najdete spoustu zářivé inspirace.

Jeden z oblíbených svítivých tipů, které můžeme během léta zahlédnout na zahradách, vyrobíte pomocí obyčejné zavařovací skleničky a drátku. Do hotového kousku už pak stačí pouze nalít vodu a přidat plovoucí svíčku.

shutterstock_292706420.jpg

svíčky v zavařovačkách
Zdroj: 
Shutterstock

Pustit se můžete také do originálních svícnů. Stačí se poohlédnout po skleničce, dlouhém knotu, vosku, víčku a silnějším lanku. Skleničku už pak jen lankem omotáte, zafixujete lepidlem z tavné pistole, proděravíte víčko, protáhnete jím knot, zalijete voskem a máte hotovo. 

shutterstock_2415967195.jpg

svícny s provázkem
Zdroj: 
Shutterstock

V případě další inspirace můžete spojit hezké s užitečným. Vyrobte si doma jakoukoliv skleničkovou svíčku a doplňte ji o přírodní komponenty, které odpuzují komáry. Vznikne vám tak něžné osvětlení v kombinaci s odpuzovačem komárů. 

shutterstock_1892877157.jpg

repelentní svíčka
Zdroj: 
Shutterstock

V případě letního osvětlení se vůbec nemusíte omezovat pouze na samotné svíčky. Hrajte si s barvami, mašličkami ze stuh a jinými drobnostmi. Vše dokonce můžete nakonec zakomponovat do letního přírodního věnce na stůl

shutterstock_2197896333.jpg

fialová svíčka
Zdroj: 
Shutterstock

Svíčku nemusíte vždy ustavit do skleničky. Pokud máte velkou svíčku, v našem případě této inspirace dokonce velkou bílou kulatou svíčku, může jí jako základna posloužit mini věneček z přírodních prvků. Žádná sklenička tak není potřeba. 

shutterstock_238922482.jpg

růžová kulatá svíčka
Zdroj: 
Shutterstock

Lucerny. Ty zdaleka nevyužíváme pouze v letních měsících. Hodí se například krásně také do podzimního aranžmá v kombinaci s dýněmi. Teď v létě se však poohlédněte po velké svíčce jemných barev a rozsviťte si letní noc tímto lucernovým způsobem. 

Svíček můžete použít i více. Nemusíte se držet jen jedné. Varianta, kdy osvětlení tvoří dvě svíčky, navíc každá jinak velká, je obzvláště působivá. Letní věneček, který svíčkám poskytuje pevný základ, pak vše jen umocňuje, jde-li o estetiku. 

shutterstock_2206344161.jpg

květinový věnec se svíčkou
Zdroj: 
Shutterstock

Osvětlení může tvořit také světelný řetěz. V našem případě jde o žárovky, ale vy můžete použít to, co máte zrovna po ruce. Například vhodné zkombinování nejrůznějších vánočních světýlek vám odvede stejnou službu. 

shutterstock_721930504.jpg

umělá světélka
Zdroj: 
Shutterstock

Osvětlení na jakýkoliv letní stůl může tvořit také svíčka v krabičce. A to klidně v takové, kterou už třeba již delší dobu nepoužíváte, a jen se vám někde povaluje. Nejlíp tak uděláte, když ji zrecyklujete a znovu využijete jako svícínek. 

shutterstock_293778164.jpg

svíčka na stole
Zdroj: 
Shutterstock

Svícen nebo lucerna z obyčejných zavařovaček nemusí být fádní záležitostí. Střídejte velikosti skleniček, tvary, barvy a charaktery svíček, zakomponujte vůně, vyhrajte si s jutou, krajkami nebo přírodními prvky a originální osvětlení je na světě. 

shutterstock_373515142.jpg

svíčky na pařezech
Zdroj: 
Shutterstock

Zahradní stůl nebo posezení v pergole nádherně okrášlí také velká sklenice, do které uložíte svíček rovnou několik. I v takovém případě si hezký efekt pojistíte tím, že sáhnete po svíčkách různé velikosti nebo barev.

shutterstock_1130157074.jpg

závěsné houpací křeslo
Zdroj: 
Shutterstock

Závěsná lucerna nemusí být spojena pouze s vodou a plovoucí svíčkou. V případě této inspirace hraje prim písek. Zdánlivě obyčejný přírodní materiál, který nás mnohdy na první dobrou použít nenapadne. A přitom je ideální. 

shutterstock_355003721.jpg

večerní světýlka
Zdroj: 
Shutterstock

Lucernu, která se dá kamkoliv zavěsit, můžete povýšit na úplně jiný level už jen tím, že si vyhrajete se samotným výběrem skleničky, kterou hodláte použít. Nemusí jí být nutně široká zavařovačka. Použijte také úzkou láhev. Nebudete litovat. 

shutterstock_109743047.jpg

zavěšená zavařovačka
Zdroj: 
Shutterstock

Je pravda, že tento typ osvětlení už jen tak v cuku letu doma vyrobit nezvládnete. Pokud vám ale jen tak ladem někde leží světlo s proutěným stínidlem, nezatracujte jej. Dozdobte ho přírodními materiály a je to. 

shutterstock_2153169779.jpg

proutěné světlo
Zdroj: 
Shutterstock

V otázce venkovního romantického svícení vám úžasně poslouží také nejrůznější mističky. Stačí do nich pouze nalít vosk a přidat knot. Samotné mističky si také můžete různě opracovat a vyladit nějakými výtvarnými technikami

shutterstock_461987884.jpg

mistička se svíčkou
Zdroj: 
Shutterstock

Mísa s živými květy a plovoucími svíčkami. Co jednoduššího může být? Takovéto letní aranžmá vám zabere minimum času a vše, co k realizaci potřebujete, už s největší pravděpodobností také doma máte. 

shutterstock_152881772.jpg

miska s živými květy
Zdroj: 
Shutterstock

Inspiraci s pískem i s plovoucími svíčkami jsme vám již ukázali. Jak však sami můžete vidět, kombinací je nespočet. V tomto případě jde o klasickou dlouhou svíčku, která stojí ve vodě. Tančící plamen v kombinaci s hladinou bude vypadat nádherně. 

shutterstock_529574131.jpg

svíčka ve vodě
Zdroj: 
Shutterstock

Nahromadily se vám nejrůznější přírodní suvenýry z dovolené? Šup s nimi do kulaté vyleštěné nádoby, přidejte svíčku a otázku letního osvětlení máte v mžiku vyřešenou. Nemusíte nic zdlouhavě vyrábět a dokonalý výsledek je i tak zaručen. 

shutterstock_1737825572.jpg

svíčka ve sklence
Zdroj: 
Shutterstock