Jste zde

Zahradní nábytek z palet: Mrkněte na velkou galerii a inspirujte se!

paletový nábytek na terase Zdroj: Shutterstock
Bytelný, stylový a úžasně praktický! Přesně takový je zahradní nábytek z palet, který si jednoduše sestavíte sami. K paletám stačí přidat pár polštářů a relaxační zóna snů je na světě.

10. 5. 2023

Zahradní nábytek z palet nabízí nepřeberné možnosti. Zahrada, terasa či balkón díky němu získají zcela nový šmrnc, který navíc nezruinuje vaši peněženku.

Palety jsou samy o sobě dost těžké. Ve standardizované velikosti váží paleta něco mezi 20 až 24 kg.  K montáži tak raději pozvěte pomocníky. Na druhou stranu, díky vysoké hmotnosti z nich vybudujete stabilní bytelné zahradní posezení, které vám rozhodně neulítne s prvním jarním větříkem.

shutterstock_1728922201.jpg

židle z palet
Zdroj: 
Shutterstock
Pohodlná židle jako dělaná na váš balkón

Než začnete vyrábět

Nábytek z palet sebou nese celou řadu výhod a nevýhod. Než se pustíte do vlastní výroby, vše si dobře promyslete. Stylové kousky z palet se totiž rozhodně nehodí pro každý druh domácího nábytku. 

shutterstock_499092472.jpg

děti na zahradním nábytku
Zdroj: 
Shutterstock
Zapojit do sestavování nábytku děti může být zábavné

Kam se ale hodí úplně perfektně, je právě zahrada. Při venkovním využití palet zase tolik nezáleží na jejich původu. Můžete použít palety zánovní i použité. K výrobě zahradního nábytku se nejvíce využívají palety v horší kvalitě tzv. europalety třídy B, které mají nižší pořizovací cenu.

shutterstock_1329198590.jpg

Zahradní posezení z tmavších barev v našich podmínkách
Zdroj: 
Shutterstock
Zahradní posezení z tmavších barev v našich podmínkách

Původ palet

Europalety se dle jejich kvality dělí na několik druhů. Opatřit si můžete téměř novou paletu s minimálními známkami použití (značenou jako EUR/EPAL AV), lehce opotřebené palety (EUR/EPAL A), palety tmavší barvy s oděrkami (EUR/EPAL AB), zašlé a znečištěné palety, které jsou v oběhu už nějaký ten čas (EUR/EPAL/B) a palety navlhlé, zašlé s odštěpy a třískami ( EUR/EPAL C). 

Liší se samozřejmě nejen kvalitou, ale i cenou. 

shutterstock_566691337.jpg

europalety C
Zdroj: 
Shutterstock
Ani pro venkovní účely nikdy nepoužívejte staré kusy impregnované metylbromidem, který je toxický pro člověka i rostliny.

Nevýhody paletového nábytku

Vězte, že palety nejsou a ani nikdy nebyly stavebním materiálem. Proto ne každá paleta se hodí pro výrobu nábytku.  Možná přemýšlíte, zda k výrobě zahradního nábytku zakoupit palety nové, nebo sehnat staré a zašlé. Možná už máte vyhlídnuté i místečko, kde se nestřežené palety nachází.

Přemýšlejte tedy také nad tím, že palety jsou primárně vyrobeny k přepravě zboží. Takovým zbožím mohou být i nebezpečné látky, chemikálie, hnojiva apod. Nevíte tedy, co se na ně mohlo rozlít. 

shutterstock_1398139838.jpg

paleta jako polička na zdi
Zdroj: 
Shutterstock
Praktické využití palety v panelákovém balkóně

Díky dlouhodobému skladování venku mohou být palety nakaženy škůdci i plísní. Staré palety jsou často impregnovány, aby odolávaly změnám počasí.  Některé přípravky, které se v minulosti k impregnaci používaly, jsou toxické. Dnes se sice jedovaté impregnace nepoužívají, protože se palety ošetřují tepelně, ale nikdy nevíte, na jak starou paletu narazíte. 

shutterstock_1541750480.jpg

zahradní nábytek z palet
Zdroj: 
Shutterstock
Vyrobit zahradní lavici zvládne i naprostý začátečník

Na druhou stranu, to, že jsou palety už chemicky ošetřeny, aby odolávaly vlivům počasí, může být výhodou právě pro váš zahradní nábytek. Nemusíte to řešit vy. Jen, s trochou nadsázky, stlučete dvě palety k sobě hřebíčkem, aby se vám při sezení nerozjížděly, přidáte polstrovaný polštář a máte posezení nejen pro návštěvy. 

shutterstock_1761476267.jpg

nízký stolek z palet
Zdroj: 
Shutterstock
Už jste zkusili pohostit nedělní návštěvu v trávě? 

Výhodou zahradního nábytku z palet je jeho variabilita. Chcete širší lavici? Přidejte paletu. Chcete užší posezení? Odeberte paletu. Toužíte mít na své zahradě romantické posezení v Provence stylu? Použijte bílé palety a levandulové doplňky. A až se bílá časem ušpiní, jako mávnutím kouzelného proutku změníte svůj romantický koutek třeba za veselý v barvách duhy. 

shutterstock_2206654067.jpg

Lavička v okouzlujícím Provence stylu
Zdroj: 
Shutterstock
Lavička v okouzlujícím Provence stylu

Co takhle začít s výrobou lavice?

Montáž zahradní lavice patří k těm jednodušším kouskům a zvládne ji i úplný začátečník. K výrobě běžné lavice s opěrkami budete potřebovat 8 palet, brusku, vrtačku, 12 vrutů dlouhých 20 cm, lak na dřevo a štětku na natírání. 

shutterstock_1662881152.jpg

Lavička vyrobená ze 4 palet
Zdroj: 
Shutterstock
Lavička vyrobená ze 4 palet

Jdeme na to

Začněte tím, že zbrousíte palety, nalakujete je a necháte zaschnout. Když je lak zcela suchý, připravíte si sedačku. Naskládejte 3 palety na sebe a další 3 palety podélně vedle nich. Ze zbylých 2 palet vytvoříte opěrku zad. A to tak, že opřete 2 palety na délku. Sešroubujte v místě, kde se špalky palet z opěrky a sedačky potkávají. Práci si ulehčíte, když si do špalků navrtáte dírku předem.  

Pokud bude lavice stabilně stát na jednom místě, máte hotovo. Jestli zamýšlíte lavici v průběhu sezóny stěhovat do různých koutů zahrady, raději ji zpevněte vruty na více místech. Přeci jen je docela těžká. Vezměte v potaz, že když jedna paleta váží v průměru 20 kg, celá lavice tak bude vážit klidně přes 160 kg. 

shutterstock_1958447194.jpg

Minimalistické, ale velmi elegantní využití palet v přírodním dekoru
Zdroj: 
Shutterstock
Minimalistické, ale velmi elegantní využití palet v přírodním dekoru

Zdroje:

  • https://primainspirace.cz/2022/03/13/zahradni-nabytek-z-palet/
  • https://www.bazaroveregaly.cz/blog/vyplati-se-vyrabet-si-vlastni-nabytek-z-palet--ano--ale-jen-ten-venkovni/