Jste zde

Dětské pískoviště: Písek pravidelně dezinfikujte a jednou za 2 roky úplně vyměňte

bagr na pískovišti Zdroj: Bigstockphoto
Plánujete dětem pořídit na zahradu pískoviště? Řekneme vám, kam ho umístit, a poradíme vám, jak o něj pečovat, aby vydrželo co nejdéle a v co nejlepším stavu.

18. 4. 2022

Hra na pískovišti patří mezi nejoblíbenější dětskou zábavu. Stavba hradů, hloubení tunelů i tvoření báboviček zabaví děti na dlouhé hodiny a navíc i zábavnou formou pomůže rozvinout jejich kreativitu, zlepšit smysly a procvičit jemnou i hrubou motoriku. Při jeho budování je ale třeba dodržet několik zásad! 

bigstock-childhood-old-sandpit-sandbox-418962391.jpg

natřené pískoviště
Zdroj: 
Bigstockphoto
U dřevěné pískoviště pravidelně obnovujte nátěr, který chrání dřevo před vlhkostí, škůdci a plísněmi.

Pískoviště: Kam s ním? 

Pro umístění pískoviště vyberte rovnou plochu a raději polostín, aby si dítě v zápalu hry neuhnalo úžeh, popř. úpal. Pokud na vaší zahradě stinné místo chybí, pořiďte si pískoviště se stříškou nebo si u pískoviště ponechte dostatek místa i na případný slunečník. 

bigstock-a-little-boy-playing-in-the-sa-445266902.jpg

malé dítě na pískovišti
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud pískoviště pořizujete obzvlášť malým dětem, umístěte ho na místo, které umožní mít vaše ratolesti pod neustálým dohledem. 

Zapomeňte na písek ze stavebnin!

Písek do dětského pískoviště musí být čistý a zdravotně nezávadný. Nesmí obsahovat žádné ostré předměty a jiné zdraví škodlivé látky, které by při náhodném pozření mohly způsobit vážné zdravotní potíže. Do pískoviště proto kupujte pouze písek s certifikací

bigstock-close-up-of-mother-sitting-wit-432594305.jpg

pískové bábovičky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pro tvoření pískových staveb a báboviček je ideální písek, jehož zrnka budou mít průměr 4 mikrometry, popřípadě 8 mikrometrů. 

Aby však písek zůstal čistý a bezpečný, je potřeba se o něj řádně starat! Písek proto pravidelně prohrabujte, prosévejte a jednou za čas písek vydezinfikujte octovým roztokem, který si velmi jednoduše připravíte z 1 dílu octa a z 1 dílu vody. Minimálně jednou za dva roky pak starý písek v pískovišti vyměňte za zcela nový

Na dno pískoviště také nezapomeňte umístit vrstvu, která bude bránit prorůstání trávy. Naprosto ideální je netkaná textilie, která dokáže propustit vodu. Využít však můžete i staré lino, fólii, dlaždice či beton.

Zamezte kočkám a psům v přístupu

Pískoviště je velkým lákadlem zejména pro kočky, které si z něj velmi brzy udělají veřejnou toaletu. Kočičí moč je však vysoce toxická a v případě, že dítě sní znečištěný písek nebo si špinavýma rukama sáhne na ústa, může dojít k rozvoji salmonely, toxoplazmozy či jiných nebezpečných infekcí. Chránit pískoviště je tak nezbytnou nutností!

Tip: Přimíchejte do písku v dětském pískovišti mletou skořici! Její aroma odradí mravence a jiný nepříjemný hmyz. 

Způsobů, jak ochránit písek před nezvanými hosty, existuje hned několik. Přes pískoviště můžete natáhnout speciální síť, která kočkám znesnadní přístup, nebo ho můžete zakrýt plachtou či dřevěným poklopem, který mimo jiné ochrání pískoviště i před deštěm, listím, menšími větvemi a jinými nečistotami. V obchodech však můžete sehnat i speciální písek, který dokáže odpudit kočky a psy. 

bigstock-an-empty-children-s-sandbox-in-417153433.jpg

otevřené pískoviště
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pískoviště musí pravidelně dýchat! Pokud ho přikryjete plachtou nebo přiklopíte plastovým víkem, musíte ho každý den odkrývat, aby uvnitř nevznikala plíseň. 

Kočky můžete odradit i tím, že okolí pískoviště postříkáte octovým roztokem nebo v jeho blízkosti vysadíte levanduli, eukalyptus, pelargonie nebo třeba citronovou trávu. Kočkám aroma těchto rostlin totiž vůbec nevoní. 

Zdroje:

  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pisek-do-piskoviste-jaky-vybrat
  • https://hobby.instory.cz/4650-hra-na-piskovisti-rozviji-u-deti-fantazii-i-jemnou-motoriku-piskoviste-je-ale-nutne-chranit-pred-infekci.html
  • https://www.jaktak.cz/jak-se-starat-o-piskoviste.html
  • https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-10989-par-rad-jak-udrzovat-detske-piskoviste