Jste zde

Není svíčka jako svíčka. Vybírejte podle kvality vosku, nejen podle vzhledu

Zdroj: Bigstockphoto
Kolikrát se každý z nás v obchodě rozněžní nad svíčkou, která zalahodí našim očím? Hned si představujeme, kam si ji doma dáme, jak krásné to bude, až ji zapálíme… Zapomínáme ale na to nejdůležitější. Na kvalitu použitého vosku.

11. 5. 2021

On je totiž vosk a vosk. Zatímco dřív jsme se nad ním nepozastavovali, jak se čím dál víc snažíme žít celkově zdravěji a nepouštět si k tělu škodlivé látky, na přetřes přišly i naše oblíbené svíčky. A zjistilo se, že třeba takový kdysi dávno milovaný parafín nám může i ublížit.

Parafínový vosk = benzen, oxid uhličitý, toluen

Když si jednou za rok, třeba na Vánoce, zapálíme svíčku z parafínu, zřejmě to na svém zdraví ani nijak nepoznáme. Problém ale může nastat, pokud se společnosti benzenu, oxidu uhličitého a toluenu, který se uvolňuje do vzduchu z parafínu, vystavujeme pravidelně a často.

Záleží taky na materiálu, z něhož byl vyroben knot. Pokud totiž obsahuje zinek nebo olovo, pořádně tím dáváme zabrat průduškám, můžeme si vypěstovat astma nebo se vystavit většímu riziku vzniku rakoviny.

bigstock-wick-paraffin-or-wax-od-vario-273180655.jpg

vyřezávané svíčky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tyhle svíčky sice krásně (?) vypadají, ale kvalita vosku bývá velmi špatná. Vašemu zdraví tak škodí.

Sójový a palmový vosk jako lepší alternativa

Když se budete při svých dalších nákupech ptát po svíčkách ze sójového vosku, zřejmě vás trošku nemile překvapí vyšší cena. Věřte ale, že taková svíčka vydrží i o polovinu času déle než svíčka z parafínu. Při pálení sójového vosku nedochází k vyšší koncentraci oxidu uhličitého ve vzduchu v místnosti a navíc je vhodný i pro alergiky. Při nákupu sledujte, jestli sója, ze které byl vosk vyroben, neobsahovala herbicidy. Ty byste totiž doma nechtěli.

I palmový vosk pochází z přírodních zdrojů a svíčky z něj vyrobené mají jasný plamen, drží tvar a skoro nedýmají. Jsou vhodné i pro osoby s citlivějšími průduškami. Palmový vosk má ještě ke všemu krásnou mramorovou strukturu, proto jsou tyto svíčky oblíbenými dárečky a jsou krásnými dekoracemi do každé domácnosti.

bigstock-natural-beeswax-candles-in-sha-251890555.jpg

svíčky ze včelího vosku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Svíčky ze včelího vosku jsou dražší. jsou ale nejméně škodlivé. A navíc božsky voní.

Na vrcholu žebříčku je včelí vosk

Když půjdeme ještě dál, mezi ty nejkvalitnější svíčky, objevíme ty ze včelího vosku. Poznáte je například podle dobře rozeznatelných plátů, alespoň některé. Tento typ svíček je bohužel dost drahý, můžete si ale být jistí, že si kupujete kvalitu.

Při pálení nevznikají žádné škodlivé látky, můžete se rozloučit s otravným odkapáváním vosku a ještě vás potěší příjemný vzhled. Nevýhodou je rychlé hoření u svíček rolovaných, lité svíčky ze včelího vosku vydrží hořet znatelně déle. A co ještě oceníte? Jsme si jistí, že příjemnou a hřejivou vůni, kterou vám svíčka dopřeje.

Jaké svíčky si pořizujete vy? A pálíte je často, nebo jen příležitostně?