Jste zde

Vyrobte si letní věnec: Z bylinek nebo obilí. Tady jsou tipy, jak na něj

letní květinový věnec Zdroj: Shutterstock
Vyrobte si spolu s námi krásný letní věnec z bylinek, z rozkvetlého lučního kvítí nebo z obilí. Postup je velmi jednoduchý a materiál na jeho výrobu si můžete nasbírat při procházce přírodou.

8. 7. 2023

Vytvořit krásný letní věnec není nic složitého. S trochou zručnosti to zvládne opravdu každý a vyrobit ho můžete ze spousty sušených i čerstvých rostlin, které jsou všude kolem nás. Pro inspiraci pro vás máme několik tipů!

shutterstock_1841570515.jpg

věnec z bylinek
Zdroj: 
Shutterstock
Vlastnoručně vyrobený věnec vaši domácnost nejen ozdobí, ale také provoní, a v kuchyni může sloužit i jako zdroj chutných bylinek. 

Výroba letního věnce vás vyjde na pár korun

Na výrobu letního věnce si připravte slaměný nebo proutěný korpus, který umožní rostlinám dýchat, tavnou pistoli, tenký zelený vázací drát nebo floristickou pásku, štípací kleště, zahradnické nůžky a spoustu rostlin. 

shutterstock_2286572467.jpg

obilný věnec
Zdroj: 
Shutterstock
Letní věnec z čerstvého kvítí nebo z vyzrálých klasů obilí se skvěle hodí do venkovského stylu. 

Z rozkvetlých květů jsou vhodné macešky, růže, levandule, pivoňky, zvonky, rožce, tavolníky, kopretiny, statice, chrpy a slunečnice. Z bylinek vsaďte na mátu, tymián, oregáno nebo třeba šalvěj a v případě obilí rozhodně zvolte pšenici nebo ječmen. Skvěle vypadají a nelákají ptáky.

Květy sbírejte nejlépe v poledne, kdy jsou plně rozvinuté, a po celou dobu výroby věnce je mějte ve váze s vodou, aby vám neuvadly. Pokud použijete sušené květy, počítejte s tím, že se vám budou více lámat.

Rostliny si očistěte a roztřiďte podle druhu a velikosti. Pokud to jde, ponechte jim alespoň 20 cm dlouhý stonek. Drobnější květy a rostliny svažte do menších svazků. Větší rostliny můžete ponechat samostatně.

shutterstock_2191697805.jpg

letní věnec z obilí
Zdroj: 
Shutterstock
Korpus na výrobu věnce si můžete zakoupit nebo si ho můžete jednoduše vyrobit z proutí a větviček. 

Rostliny, popřípadě menší svazky začněte postupně navazovat na základ tak, aby se překrývaly. Respektive, aby nový svazek překrýval odkryté stonky předchozího svazku. Takto postupujte, dokud nebudete mít zakrytý celý korpus. Snažte se, aby byl věnec bohatý a rovnoměrný

Hotový věnec můžete ozdobit šifonovou stuhou, popřípadě jinými dekoracemi, a ozdobit s ním můžete nejen stůl, ale také plot, okno či vchodové dveře, kde vám udělá radost při každém příchodu domů. Na korpus však nezapomeňte přidělat očko z drátu, abyste mohli věnec jednoduše přidělat. 

Čerstvým rostlinám dopřejte vláhu

Věnec z čerstvých rostlin umístěte ideálně na stinné místo a pravidelně ho roste, aby vám vydržel dlouho krásný. Pokud ho umístíte na přímé slunce, velmi rychle přijde o svou vůni i barvu. 

Zdroje:

  • https://living.iprima.cz/jak-na-to/letni-venec-bylinky-kvetiny
  • https://ceske-bylinky.cz/content/282-bylinkovy-venec
  • https://kreativnitechniky.cz/bylinkovy-venec-diy/
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/letni-venec-z-cerstvych-bylinek-30000609.html
  • https://www.blesk.cz/letni-venec-navod-inspirace