Jste zde

Léto je tady! Jaký vybrat gril? Existuje i naprosto unikátní vodní!

grilování v létě Zdroj: Shutterstock
Podvečerní posezení na terase, nebo u domu si stále více lidí neumí představit bez grilu. Chystáte se vybírat nový? Mrkněte na výhody a nevýhody některých typů.

5. 7. 2023

Grilování se stalo novým českým národním sportem. Posezení u rodinného krbu střídá posezení u rodinného grilu. Setkání s přáteli, několik lahvinek, dobré jídlo z grilu. A právě nabídka grilů je pořádně široká a pořád roste.

Pojďte se s námi mrknout na to, jaké parametry byste si měli při výběru nového grilu hlídat a jaké jsou výhody jednotlivých typů.

Nový gril můžete pořídit za pár stokorun, litinové soudky na dřevěné uhlí prodává každý supermarket. Za kvalitu si pak člověk musí připlatit – kvalitní lávový gril už může vyjít i na deset tisíc korun. Při výběru nového grilu byste měli především zvážit, jak často a kde grilujete. Třeba pro grilování na terase je nevhodný právě gril na dřevěné uhlí – typický zápach (respektive vůně) se vám usadí na záclonách a bude vám příjemné letní posezení připomínat ještě za pár týdnů.

Zamyslete se také nad tím, zda bude váš nový gril na elektřinu, plyn, nebo na přírodní pohon v podobě ohně. Důležitá je i velikost – pokud grilujete jen pro sebe, partnera a děti, nepotřebujete ohromný plát. Zásadní je samozřejmě i cena – jak už bylo řečeno, u jednoduchých grilů na uhlí se vejdete do pár set korun i s uhlím, existují ale i kousky, které vám z peněženky vytáhnou několik tisícikorun.

Jednoduché grily na dřevěné uhlí

Na českých zahrádkách jde asi o nejrozšířenější formu grilování. Dlouhá příprava „ohýnku“ a pak pečlivé hlídání, aby plameny nezačaly olizovat dobroty na roštu. Tyto grily jsou asi nejtradičnější, zároveň ale i nejnezdravější alternativou. Při grilování tuk odkapává přímo na uhlí a spaluje se na spoustu škodlivých látek.

shutterstock_1778143124.jpg

lávový gril
Zdroj: 
Shutterstock
Ne, tohle není řádně rozpálené dřevěné uhlí, ale lávové kameny na lávovém grilu.

Grily na dřevěné uhlí můžete pořídit ve formě litinových soudků, nebo z plechu. Pozor si v každém případě ale dejte na tloušťku materiálu – aby se vám při prvním ostrém grilování nezkroutil – a na stabilitu. Nechcete si přeci vysypat žhavé uhlíky do bot. Ve prospěch těchto grilů mluví jednoznačně cena a typická kouřová chuť na nich připravených pokrmů.

Plynové grily

Plynové grily fungují na principu desky, pod kterou se spaluje plyn, který ji zároveň rozpaluje. Grilování na plynu je jednoznačně zdravější než na uhlí, na druhou stranu vás ale ochudí o typické kouřové aroma.

Plynové grily jsou navíc o poznání dražší než jednoduché grily na uhlí. Počítejte také s tím, že budete muset pravidelně vyměňovat plynové bomby, které ho zásobují energií.

Grily s lávovými kameny

Jednoznačný, i když pořádně drahý hit posledních grilovacích sezon! Plynový zdroj rozpálí lávové kameny, které následně svým žárem ugrilují pochoutky na roštu. Odkapávající omastek nevadí – kameny ho absorbují a nedochází k jeho spalování a uvolňování škodlivin.

Nevýhodou lávových grilů je jejich vysoká pořizovací cena. Za tu ale člověk dostane chuť masa, která je srovnatelná s tou z uhlí, maso je ale nepoměrně zdravěji připravené. Navíc se neuvolňuje žádný štiplavý kouř, takže ho můžete bez problému používat i na terase.

shutterstock_1076259593.jpg

plynový gril
Zdroj: 
Shutterstock
U plynových grilů počítejte s poměrně vysokou spotřebou plynu. Na průměrné grilování ho spotřebujete zhruba 1 kg.

Elektrické grily

Otočíte knoflíkem, necháte ho pořádně rozžhavit a grilujete. Manipulace s elektrickým grilem je jednoduchá a je možné ho používat i v interiérech. Jen těžko se s ním ale uplatníte v zahrádkářské kolonii, kde není elektrický proud.

Příznivci klasického grilování nicméně elektrickým grilům vyčítají „sterilnost“ – v chuti i vůni. Na pokrmu není znát, že by prošel úpravou na grilu.

Vodní grily

Při přípravě pokrmu na vodním grilu se maso připravuje na směsi vodní páry, dýmu a tepla. Mezi ohništěm a roštěm je totiž umístěná vana s vodou, do které odkapává tuk – ten se tak nespaluje přímo v ohništi a neuvolňují se škodlivé látky. Maso si ale zároveň zachovává svou kouřovou chuť – tak typickou pro letní grilování.

Zdroje:

  • https://www.grilovani.cz/zakladni-rady-a-tipy/jak-si-co-nejlepe-vybrat-kvalitni-gril/
  • http://www.grily-grilovani.cz/druhy-grilu/
  • https://www.testmagazin.cz/jak-vybrat-gril
  • https://www.grily.cz/grilovani/
  • https://www.apetitonline.cz/novinky-zajimavosti/jak-vybirat-gril-tri-zakladni-typy-jejich-vyhody