Jste zde

Netradiční výtvarné techniky v interiéru: Vyzkoušejte quilling, string art nebo macramé

quilling kytičky Zdroj: Shutterstock
Když se řekne VÝTVARNO, vybaví se nám buď extravagantní učitelka výtvarky, co jsme ji měli na základce, nebo klasiky typu malba či kresba. Avšak svět umění je mnohem pestřejší a díky různým výtvarným technikám si jej můžeme přenést i do našich interiérů.

28. 2. 2024

V našem článku se na onu širokou škálu zajímavých a inspirativních technik podíváme pořádně zblízka a samozřejmě si vysvětlíme i všechny ty záludné terminusy technikusy, které si i ti nejcudnější z nás snadno spletou s technikami zcela jiného, až téměř ložnicového odvětví.

A není se úplně zas až tak čemu divit. V některých záludných názvech bychom totiž skutečně obyčejné cudné ruličky papíru hledali celkem marně. Dneska si tak v technikách i jejich názvech uděláme jasno, inspirací se to bude jen hemžit a vy už teď můžete přemýšlet, kterou techniku si pustíte konkrétně k vám domů. 

Quilling 

V případě qullingu jde o techniku, kdy vytváříme obrázky, nejrůznější dekorace a dokonce i samotný design pomocí obyčejného papíru. Lépe řečeno z tenkých proužků papírů, které všemožně vlníme, stáčíme, kroutíme, ohýbáme a tvarujeme do úžasných podob.

Když se takové umění umí, jemnost a elegantní šarm v interiéru jsou pak samozřejmostí. Díky metodě, která není žádným benjaminkem, ale pořádně starobylou a znovuobjevenou záležitostí, vznikají dech beroucí detailní práce. 

shutterstock_383163763.jpg

qulling
Zdroj: 
Shutterstock

String Art 

Pokud jste už někdy zaslechli něco jako nitková malba, nitková technika nebo strunná technika, pořád je to prašť jako uhoď a vždycky šlo právě o umění zvané string art. Tahle fascinující forma uměleckého vyjádření, která využívá jednoduchých materiálů, jako jsou dřevo, hřebíky a nitě, k vytváření složitých a efektních designů, patří poslední dobou k mega oblíbeným hobby topkám. Napínání nití mezi hřebíky je nejen ohromně uklidňující, ale i vizuálně dokonalé. 

shutterstock_1049515760.jpg

string art
Zdroj: 
Shutterstock

Macramé 

U macramé hrají prim uzly. Spousta uzlů, které tvoří různé vzory. V případě macramé uzlujeme šňůry nebo silné příze a pod rukama nám vznikají nejrůznější závěsy, květináče, rohože a závěsné dekorace.

Nejde však o žádné šňůry na prádlo, ale pracujeme s přírodními materiály. Jedinečnými rysy macramé jsou rozhodně textura a hravost, které do interiéru vnáší rustikální nádech i příjemnou atmosféru. 

shutterstock_1465769345.jpg

bílé macramé
Zdroj: 
Shutterstock

Decoupage

Decoupage neboli ubrousková metoda. Jedna z technik, která se v našich končinách těší mimořádné oblibě a každý, kdo má trochu blízko k tvůrčí činnosti, tuhle ubrouskovou metodu už alespoň jednou zkusil.

Díky práci s lepidlem a ubrousky můžeme nový život vdechnout i těm nejstarším věcem. A je úplně jedno, jestli jde o vázu, dřevěnou šperkovnici nebo rovnou o komodu. S technikou decoupage není téměř žádný povrch problém. 

shutterstock_372200017.jpg

ubrousková technika
Zdroj: 
Shutterstock

Fimo Art

U výtvarného umění zvaného fimo art pracujeme, jak už sám název dost napovídá, s fimo hmotou. V případě fima jde o polymerovou modelovací hmotu, kterou vytvrdíme teplem. Krásně se s ní pracuje a k dostání je v mnoha odstínech.

Díky ní si pak můžeme vymodelovat samostatné objekty, dekorace, šperky i abstraktní či konkrétní aranžmá. Zvládne ale taky pokrýt i jiný předmět a vtisknout mu tak zcela novou podobu. 

shutterstock_1547397053.jpg

fimo hmota
Zdroj: 
Shutterstock

Wood Burning

Wood burning neboli vypalování do dřeva je úžasná ruční technika, která vám vyčistí hlavu jako máloco. Vyžaduje sice notnou dávku trpělivosti a cit, ale výsledky jsou ohromující.

Ať už se vypalování do dřeva budete věnovat vy sami, nebo tvorbu přenecháte profíkům, ozvláštnění interiéru vás nemůže minout. Nádherné ornamenty a nejrůznější obrazce se hodí v podstatě kamkoliv, když se šikovně zapracují. Vhodné místečko jistě najdete. 

shutterstock_1634123431.jpg

vypalování do dřeva
Zdroj: 
Shutterstock

Gravírování kůže

Název možná tajuplný, ale máme tu ve hře vypalování podruhé. A tentokrát do kůže. Možná vám hned v téhle souvislosti naskočí originálně zdobené peněženky, hodinky, diáře nebo pásky, ale tím gravírování zdaleka nekončí.

Reliéfní kresby mohou šperkovat také interiéry. Ať už jde například o kuchyňské barovky, nebo o vaši rodinnou fotografii vypálenou do samostatného kusu kůže, originalitou se takový počin bude vyznačovat vždycky. 

shutterstock_2337059485.jpg

gravírování kůže
Zdroj: 
Shutterstock

Pletení z papíru

Pletení z papíru, kterému někteří říkají taky RULIČKOVÁNÍ, je fascinující technika, která spojuje tradiční řemeslo s moderním designem. Tato metoda využívá tenké proužky papíru, které se pletou a tvoří složité vzory a textury. Výsledkem jsou nejen unikátní dekorativní kousky, ale dokonce taky praktické a zcela funkční košíky, podnosy, koše na prádlo nebo úložné boxy.

Také splétání papíru, zapracované do malovaných obrazů, interiéru dodá příjemný rustikální a přírodní punc, který se skvěle hodí do moderních i tradičních prostorů.

shutterstock_2353648579.jpg

pletení z papíru
Zdroj: 
Shutterstock

Kresba na sklo

V tomhle případě slouží sklo jako průhledné plátno, které umělci umožňuje vyjádřit svou kreativitu jak jen je libo. Tahle půvabná metoda spočívá v použití speciálních barviv nebo fixativů, které se nanášejí na skleněný povrch, a vznikají tak poutavé obrazy, vzory i celkové designy.

Od jednoduchých konturových kreseb po složité a detailní malby, kresba na sklo oživuje prostor a přitahuje pozornost. Ať už jde o skleničky, nebo rovnou skleněnou tabulku ve dveřích.

shutterstock_1195236643.jpg

malování na sklo
Zdroj: 
Shutterstock

Mozaika 

Mozaika samozřejmě není žádné tajemné umění, u kterého bychom nevěděli, která bije. S mozaikou jakéhokoliv ražení jsme se už párkrát jistojistě setkali všichni. S největší pravděpodobností ale většinou šlo a nějaké veřejné prostory či prostranství.

Díky miniaturním mozaikám, které ozvláštňují například hrníček, malovaný obraz nebo kus nástěnných hodin, si však můžeme tuhle zdobnou technikou oživit i naši domácnost. 

shutterstock_1212364777.jpg

mozaika na zrcadle
Zdroj: 
Shutterstock

Textilní umění

Fabric art je formou umění, která využívá různé textilní materiály, jako jsou látky, nitě, stuhy a další, k vytváření originálních děl. Tato technika umožňuje tvůrcům experimentovat s různými texturami, barvami a vzory, aby vytvořili jedinečné obrazy, tapiserie, dekorace nebo módní předměty.

Od ručně vyšívaných detailů přes aplikaci do 3D obrazů až po malby na látku. Díky tomu všemu může fabric art našemu domovu poskytnou teplý, lehce intimní a osobní dotek umění.

shutterstock_1090583768.jpg

fabric art
Zdroj: 
Shutterstock

Akvarel 

Akvarel je metoda umělecké malby, kdy v hlavní roli musíme hledat vodu. Malíř tedy pracuje s vodou ředitelnými barvami a v ideálním případě i se speciálním papírem. Tato metoda pak otevírá brány k tvorbě obrazů s jedinečnou atmosférou a jemným rozostřením, což umožňuje uměleckým duším vyjádřit širokou škálu myšlenek a emocí s lehkostí a krásou.

Od abstraktních kompozic po realistické krajiny. Akvarel je zkrátka médium, které láká svou estetikou a jedinečností, a není interiéru, kterému by neseděl. 

shutterstock_1392630158.jpg

akvarel
Zdroj: 
Shutterstock

Zdroje:

  • https://belgradeantiques.rs/blog/umetnicke-slike/akvarel/
  • https://www.libertyleathergoods.com/leather-burning/
  • Pletení z papíru, Králíková Monika, 2020
  • https://empressofdirt.net/woodburning-for-beginners/
  • https://www.thesprucecrafts.com/how-to-decoupage-1244290
  • Decoupage-Ubrousková technika, Marcela Hůdová, 2004