Jste zde

Zavařovačky: Jak z nich dostat etikety i nepříjemný zápach? Pomůže třeba olej

čištění zavařovaček Zdroj: Shutterstock
Ačkoliv do zavařovací sezóny ještě nějaký ten měsíc zbývá, udělat si pořádek ve sklenicích rozhodně není na škodu. Pokud jste během „generálky“ narazili na sklenice, které nevoní, případně je hyzdí nevzhledná etiketa, poradíme, co s nimi.

21. 3. 2024

Jako první vyskládejte všechny sklenice, ve kterých hodláte tuto sezónu zavařovat nejrůznější dobroty, na linku. Do kontejneru na sklo vyhoďte ty, které jsou prasklé, uštípnuté nebo jinak znehodnocené. Nechcete přece, aby veškerá vaše snaha přišla vniveč a kvůli opotřebené sklenici skončil její obsah na poličkách spížky.

shutterstock_1823493146.jpg

zavařovací sklenice
Zdroj: 
Shutterstock
I když se občas snažíte sebevíc, zápach se v zavařovačkách prostě drží.

Ostatní sklenice (včetně víček) můžete naskládat do myčky a prohnat je klasickým mycím programem. Pokud hodláte použít jen menší množství sklenic, myčku nemáte nebo se obáváte zápachu mycí tablety, můžete vyzkoušet následující způsoby, jak je efektivně očistit, zbavit zápachu (například po česneku) i starých etiket.

Přečtěte si také: Domácí zavařování: Zavařit můžete maso, klobásy, ale i hotovky

Od zápachu pomůže hořčice, ocet nebo soda

Pokud ve sklenici přetrvává zápach po dřívější zavařenině i po důkladném vymytí, zkuste tenhle trik! Na dno každé sklenice přidejte lžičku hořčice (stačí klidně ta nejlevnější plnotučná) a sklenici zalijte horkou vodou, zavíčkujte, důkladně protřepejte a opláchněte vodou. Použít lze také namleté hořčičné semínko, tj. hořčičný prášek.

shutterstock_2149326611.jpg

jedlá soda na úklid
Zdroj: 
Shutterstock
S vyčištěním zavařovaček pomůže například jedlá soda.

Nebyla hořčice účinná? V tom případě sklenice naskládejte do většího hrnce, zalijte je vodou, přilijte dvě deci octa a přibližně 15 minut vařte. Poté je nechte okapat a můžete je ihned použít. Na podobném principu bude fungovat taky jedlá soda. Tu můžete v kombinaci s octem použít i na víčka.

Mohlo by vás zajímat: Škola zavařování: Nakládat a zavařovat můžete i v myčce nebo mikrovlnce

S etiketou si poradí obyčejná voda nebo olej

Chcete zbavit zavařovací sklenice původní etikety? I v tomhle případě pomůže myčka na nádobí. Pokud máte sklenic jen pár, můžete je naskládat do umyvadla nebo vany napuštěné vodou a přidat k nim pár kapek saponátu. Takto nechte sklenice odpočívat několik hodin (klidně do dalšího dne) a poté etikety snadno sloupněte. 

Pokud se vám tenhle postup neosvědčí, můžete zbytky etiket potřít olejem a nechat chvíli působit. Za 30 minut zkuste sklenici omýt klasickým přípravkem na nádobí a horkou vodou za použití drsné strany houbičky nebo drátěnky. Zbytky lepidla ze sklenice pak můžete odstranit kašičkou smíchanou z 1 dílu oleje a 1 dílu sody.

Použité zdroje: 

  • https://primanapady.cz/clanek-246980-jak-jednoduse-odstranite-stare-etikety-a-nalepky-ze-sklenic
  • https://hobby.instory.cz/ostatni/3420-zacina-sezona-zavarovani-poradime-jak-vycistit-sklenice.html
  • https://magazindoma.cz/tipy-a-triky/76-jak-vycistit-zavarovaci-sklenice-od-neprijemneho-zapachu
  • https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/dobry-a-rychly-zpusob-sterilizace-nadob-na-zavarovani-zabere-par-minut/
  • https://www.nasdum.eu/zapachajici-zavarovaci-sklenice-zadny-problem-vyzrajete-na-ne-jednoduse/