Jste zde

Studená pánev a další chyby, kterými zbytečně kazíte jídlo. (Ne)děláte je taky?

olej na pánvi Zdroj: Shutterstock
V obchodě utratíte majlant za zdravé potraviny a těšíte se na chutné a zároveň nutričně vyvážené jídlo. Bohužel při přípravě pokrmu uděláte několik zbytečných chyb, kvůli nim se může stát jídlo nezdravým, nebo dokonce toxickým. Čeho se vyvarovat?

25. 6. 2023

Nepřidávejte suroviny do studené pánve

Taky při přípravě pokrmů na pánvi nalijete do studené pánvičky olej a hned k němu přihodíte cibulku, česnek nebo další ingredience, které v pokrmu fungují jako základ? Příště už to nedělejte!

Ve většině případů je totiž nejlepší pánev nejdříve rozehřát, pak přidat olej a teprve potom potřebné ingredience. Pokud suroviny hodíte na studenou pánev, tak do sebe akorát zbytečně nasáknou olej nebo máslo a je pravděpodobné, že se navíc přichytí k pánvi.

shutterstock_1509297728.jpg

zamražené maso
Zdroj: 
Shutterstock
Maso nerozmrazujte na lince, ale ideálně v lednici. A před přípravou ho vyndejte.

Náš tip: Existují samozřejmě také některé výjimky, jako je například pražení slaniny, které musíte začínat zásadně ve studené pánvi.

Nepřipravujte maso právě vytažené z lednice

O tom, jak bezpečně rozmrazit maso, jsme se rozepsali v jednom z předchozích článků. Pokud necháváte maso rozmrazovat v lednici, po vytažení ho nechte na lince temperovat po dobu asi patnácti nebo dvaceti minut. V opačném případě bude výsledkem kus masa, který je převařený na vnější straně a nedostatečně tepelně upravený, nebo dokonce syrový ve svém středu.

Mohlo by vás zajímat: Alchymie smažení: Správnou teplotu vám prozradí trik s vařečkou

Nepřeplňujte pánev

Pokud do pánve nasypete velké množství ingrediencí, dojde nejen k tomu, že se rapidně sníží teplota na pánvičce, ale také se zde objeví příliš mnoho vlhkosti, což má za následek, že se připravovaná potravina místo smažení, upravuje v páře. Což v konečném důsledku vede k nerovnoměrnému vaření a při přípravě masa může jít doslova o zdraví. Vždy proto používejte správnou velikost pánve a tu přizpůsobte množství jídla, které hodláte připravovat.

Náš tip: Při smažení masa dávejte pozor na to, ať se jednotlivé kousky nedotýkají a je mezi nimi alespoň minimální mezera.

Používání nevhodných tuků

Věděli jste, že každý tuk má svůj vlastní „bod zakouření“? Jedná se o teplotu, při které se začínají tuky a oleje přepalovat, což ohrožuje zdraví. Máslo má jiný kouřový bod než vepřové sádlo. A jinak si vede třeba i extra panenský olivový olej v porovnání s tím kokosovým.

Pamatujte, že oleje s nízkým kouřovým bodem jsou lepší pro salátové dresinky a zálivky, nikoli pro smažení. Nejvyšší bod zakouření (cca 177-190 °C) mají naopak řepkové nebo slunečnicové oleje, či přepuštěné máslo (tzv. ghí). 

Přečtěte si také: Jak na zdravější smažení: Vyberte správný tuk a nepřekračujte 200 °C

shutterstock_1719256690.jpg

spálená žebírka
Zdroj: 
Shutterstock
Pravidelnou konzumací připáleného masa si zaděláváte na zdravotní problémy.

Nepřipravujete jídlo na oleji

Výše uvedená informace vás možná zmátla. Proto ji uvedeme na pravou míru. Pokud připravujte na vodě suroviny bohaté na vitamíny A, D, E a K, které jsou rozpustné v tucích, sice připravíte jídlo s menším obsahem kalorií, ale zároveň se ochudíte o přísun živin.

Pamatujte, že tuk je zdrojem energie a poskytuje ochranu orgánům. Také se využívá při funkci buněčné membrány a vyvolává pozitivní reakce, které ovlivňují imunitní systém a metabolismus. I tady ale samozřejmě platí – „všeho s mírou“. 

Smažení a pečení „do černa“

Pokud jednou na pánvičce zapomenete kousek masa nebo opékané uzeniny, nic tak strašného se nestane. Pokud ale pravidelně konzumujete přepálené maso nebo to, které po vytažení z fritovacího hrnce připomíná spíše podrážku po návštěvě krematoria, zaděláváte si na zdravotní problémy.

Spálený pokrm totiž obsahuje sloučeniny zvané HCA (heterocyklické aminy) a PAH (polycyklické aromatické uhlovodíky), které podle vědců škodí lidské DNA. Odborníci na výživu dokonce varují, že přispívají i ke riziku vzniku rakoviny!

Mohlo by vás zajímat: Zbytečné chyby při přípravě ryb: Už předem solíte a zbavujete rybu kůže

Špatné skladování olejů

I ten nejkvalitnější a sebevíc drahý olej může pozbýt svých cenných vlastností, pokud ho budete doma špatně skladovat. Například extra panenský „oliváč“ ocení skladovací teplotu do 20 stupňů Celsia.

Skladovat byste ho také měli v uzavíratelné a tmavé lahvi mimo dosah slunečních paprsků. Pokud necháte lahvinku oleje stát na lince, kde na něj budou dennodenně dopadat sluneční paprsky, olej rychle zoxiduje, čímž se vytratí jeho příjemná chuť a zdraví prospěšné látky.

Použité zdroje:

  • https://m.pikant.cz/jidlo/188-olivovy-olej-se-znehodnoti-snadneji-nez-si-myslite-kdy-k-tomu-dochazi-a-na-co-si-dat-pozor.html
  • https://recepty.blesk.cz/clanek/vareni/2916/10-zakladnich-chyb-ktere-vetsina-z-nas-dela-pri-vareni.html
  • https://www.prostreno.cz/zdravi-a-diety/clanky/35450/Chyby-pri-vareni-znehodnocujici-jidlo