Jste zde

Jak se zbavit molů: Nesnášejí průvan, mráz a vůni bokového listu

potravinový mol Zdroj: Bigstockphoto
Milují sušenky, müsli i oříšky, s chutí se však zakousnou i do vaší oblíbené blůzy. Moli – malí neškodně vypadající motýlci, kteří mohou způsobit velké škody. Nepodceňujte prevenci! Objeví-li se vám doma, jen těžko se jich zbavíte!

6. 8. 2021

Mol kožešinový, péřový, datlový, skladištní, moučný… – ti a další patří k nezvaným hostům vaší domácnosti. Každý poddruh mlsá něco jiného. Zatímco mol datlový neodolá výrobkům z kakaa, mol skladištní dá přednost sušenému ovoci a oříškům. Mol moučný si naopak nevybírá - mouka, těstoviny, luštěniny, cukr, kokos, některé druhy koření – i tyto potraviny jsou kvůli němu v ohrožení. 

Některé druhy molů nepohrdnou ani přírodními textiliemi, koberci a čalouněným nábytem. Před moly tak musíte chránit i svůj šatník.  

Mol není nebezpečný. U citlivějších jedinců však může vyvolat alergickou reakci a infikované potraviny mohou být příčinou střevních problémů. Objevuje se i názor, že moli přenášejí salmonelu. Riziko je však minimální. 

Moli můžou být jeden z důvodů, proč uzavřené skříňky vyměnit za police: 4 důvody, proč mít v kuchyni police místo skříněk

Jak poznáte, že se jim zalíbilo zrovna u vás?

Na přítomnost molů ve vaší spižírně upozorní chomáčky bílých vláken, housenky a vajíčka v potravinách. Často je jejich návštěva spojena i s nepříjemným zápachem. Ve skříni zase naleznete prokousané oděvy. Na večer můžete zpozorovat i poletujícího mola. 

bigstock-clothing-moth-5017620.jpg

šatní mol
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mol šatní je obvykle menší než mol potravinový. Mol potravinový má navíc tmavé skvrny na křídlech.

Abyste předešli jejich návštěvě, dodržujte pravidla

Základem je důkladný úklid! Nevětraná a zatuchlá skříň nebo spíž se snadno stanou jejich královstvím.

Nehromaďte zbytečně velké množství potravin a potraviny, které jsou prošlé, vyhoďte. Vše, co si přinesete z obchodu domů, řádně zkontrolujte. Moly si totiž do domácnosti přinesete nejčastěji rovnou z obchodu.

Avšak mohou se k vám dostat i otevřeným oknem z venku nebo mohou přicestovat od sousedů přes stoupačky. Do boje s moly se proto vyplatí i zapojit sousedy. Je totiž možné, že s nimi nebojujete jen vy. Je nutné zbavit se jich naráz. 

Kontrola a úklid jsou nezbytné také ve vaší skříni s oblečením. Dlouho nevětraná a zatuchlá skříň je doslova rájem pro moly.

Tip: Zárodky molů snadno zničíte teplem, nebo naopak mrazem. Krátké umístění potravin do mrazáku nebo do trouby tak může zamezit jejich výskytu.

Při jejich likvidaci se obrňte trpělivostí!

Zbavit se molů chce jistou dávku trpělivosti. Jsou totiž tak malí, že se dokážou schovat i do té nejmenší skulinky. 

Zkontrolujte veškeré potraviny a potraviny, které jsou napadeny, celé nemilosrdně vyhoďte.  Vyhodit jen část se obvykle nevyplatí. V napadené části se skrývají vajíčka, která tak přežijí.  Spíž důkladně vytřete a vyluxujte. Velkou pozornost věnujte zejména rohům a škvírám. Dózy, které vracíte zpět, řádně umyjte horkou vodou. 

bigstock-small-pantry-54715256.jpg

potraviny v dózách
Zdroj: 
Bigstockphoto
Potraviny přesypte do uzavíratelných dóz nebo do neprodyšných sáčků. Papírové sáčky nebo krabičky pro ně nejsou žádnou překážkou.

Ve skříni s oblečením kontrolujte nenošené oblečení a čas od času v ní udělejte průvan, který moli nesnášejí. Věci vyklepejte nebo je vystavte na mráz.

Místa, kde se často vyskytují, vystříkejte. Berte však na vědomí, že do spíže k potravinám nepatří všechny druhy přípravků! Do spižírny tak raději umístěte speciální lepicí pásky, které svými feromony přilákají moly, a do šatníku zavěste speciální aromatické odpuzovače.

Netrápí vás moli, ale malá kuchyně? Tyhle barvy a vychytávky v ní nesmí chybět!

Vsadit můžete i na přírodní prostředky, které už znaly naše babičky. Bobkový list, hřebíček, citronová nebo pomerančová kůra ve spíži moly ve většině případů odpudí.

Do šatníku zase umístěte svazek levandule nebo levandulové mýdlo. Prádlo provoní a moly také odpudí. Velkým obloukem se také vyhnou domácnosti kuřáka, cigaretový kouř jim příliš nevoní. A v neposlední řadě je můžete nalákat i na pivo, víno či jablečný ocet.  

Molů vás také může zbavit Trichogramma. Že nevíte, oč se jedná? Trichogramma je miniaturní parazitická včelička, která u vás doma vyhledá a zahubí vajíčka molů. Sama pak zahyne. Nevýhodou je však vyšší pořizovací cena.

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-se-zbavit-molu.html
  • https://www.pasti.cz/blog/mol-potravinovy-a-jak-se-ho-zbavit/
  • https://living.iprima.cz/bydleni/kuchyne/trapi-vas-potravinovi-moli-zjistete-jak-se-jich-zbavit
  • https://www.hubeni-skudcu.cz/blog/jak-se-zbavit-molu-co-na-ne-pusobi-/
  • https://www.jenzeny.cz/domacnost/jak-se-zbavit-molu-ve-skrini-a-ve-spizi-pomohou-nejen-rady-nasich-babicek