Jste zde

Jak ušetřit při pečení v troubě: Vsaďte na sklo a zbytkové teplo

otevřená trouba Zdroj: Shutterstock
Snižte svůj účet za energie! Máme pro vás několik tipů a triků, které vám pomohou ušetřit peníze při přípravě pokrmu v troubě. Ušetřit se dá i na zdánlivých maličkostech!

11. 11. 2022

Děsíte se vysokých účtů za energie, a proto se snažíte šetřit, kde se jen dá? Pak pro vás máme několik jednoduchých tipů a triků, které vám pomohou snížit náklady za plyn či za elektřinu

shutterstock_1033261027.jpg

starší trouba
Zdroj: 
Shutterstock
Jestliže vaše trouba už něco pamatuje, zvažte koupi nové s nejlepší energetickou třídou A. Investice se vám brzy vrátí v podobě nižších účtů. 

Během pečení troubu zbytečně neotevírejte!

Časté a mnohdy zbytečné otevírání dvířek trouby v průběhu pečení je velmi rozšířený nešvar, kterým výrazně zvyšujete spotřebu. Každým otevřením dvířek totiž unikne z trouby teplo, které je nutné znovu vyrobit. A rozhodně nejde o pár stupňů Celsia! V případě, že dojde k otevření dvířek trouby na počátku pečení, může teplota uvnitř klesnout až o 25 stupňů Celsia

Při pečení proto využijte skleněný průzor, popř. osvětlení a důvěřujte receptu i časomíře. Pokud potřebujete pokrm přeci jen zkontrolovat, nevětrejte příliš dlouho. 

Troubu udržujte v čistotě!

Čištění trouby není zrovna oblíbená činnost, ale čas od času je nutná. Zanesená trouba nevypadá vůbec dobře, má vyšší spotřebu a hůře peče. Nejenže připeklé zbytky pokrmů brání rovnoměrnému ohřevu, ale také skrz nečistoty, které se nahromadí v těsnění, může docházet k úniku tepla. 

Troubu proto čistěte ideálně po každém pečení vlhkým hadrem nebo jednou za čas na ni vyrazte s chemií či s vlastními čisticími prostředky. Pomůže citronová šťáva, jedlá soda i kypřicí prášek. 

V horkovzdušné troubě pečte několik pokrmů najednou

Horkovzdušná trouba vyniká tím, že teplota uvnitř je během pečení obvykle všude stejná. Tak proč toho nevyužít!

shutterstock_1714440424.jpg

předehřátá trouba
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud recept nevyžaduje předehřátou troubu na určitou teplotu, zbytečně ji dopředu nevyhřívejte!  

V horkovzdušné troubě pečte současně oběd i večeři nebo odlišné druhy moučníků a pečiva. Vždy však dbejte na to, aby připravované pokrmy vyžadovaly stejnou teplotu pečení. 

shutterstock_745443124.jpg

více pokrmů v troubě
Zdroj: 
Shutterstock
U trouby, která peče nerovnoměrně, využijte celou její kapacitu a jednotlivé pokrmy pečte také současně, ale v různých úrovních trouby. 

Pečte ve vhodných nádobách!

Zapékací hrnce a mísy, které jsou určené do trouby, se rychleji zahřejí a drží lépe teplo. Pokud tedy investujete do nádob ze skla nebo keramiky, můžete zkrátit dobu pečení a výrazně tak ušetřit.

Dále je však důležité, abyste troubu používali pouze v případě většího množství potravin. Zapínání trouby pouze k ohřevu nebo k přípravě menšího množství, se vám rozhodně nevyplatí! 

Tip: Určité množství energie můžete také ušetřit, když větší kusy masa naporcujete na menší kousky. 

Naučte se pracovat se zbytkovým teplem

Teplo, které zůstane v troubě po jejím vypnutí, lze využít k dokončení pečení nebo k nahřátí talířů. Pokud tedy pečete déle než 40 minut, vypněte troubu minimálně 10 minut před dokončením pokrmu a jídlo nechte tzv. dojít. 

Zdroje:

  • https://pikant.cz/kultura-styl/797-vycistit-troubu-po-svatcich-je-dulezite-nejen-z-esteticke-stranky-spinava-hur-pece-ma-vyssi-spotrebu-a-muze-se-i-vznitit.html
  • https://www.teka.com/cs-cz/inspirace/nejlepsi-tipy-jak-pri-pouzivani-trouby-usetrit-energii/
  • https://www.vareni.cz/magazin/sikovne-tipy-na-peceni-v-troube/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/bydleni-kuchyne-babovka-vas-vyjde-na-necelych-6-korun-kure-na-8-kolik-stoji-peceni-v-troube-a-jak-pri-tom-usetrit-83586
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-usetrit-pri-peceni-v-troube-30000125.html
  • https://www.jakvkuchyni.cz/10-tipu-jak-usetrit-pri-peceni-v-troube/