Jste zde

Skořicový čaj: Báječně chutná a pomůže imunitě, proti průjmu i bolesti hlavy

skořicový čaj Zdroj: Shutterstock
Nedokážete si představit nový den bez šálku lahodného čaje? A vyzkoušeli jste už ten skořicový? Pokud ne, tak byste to měli rychle napravit! Tenhle lahodný nápoj je totiž spojen s řadou zajímavých benefitů. Co všechno dokáže?

15. 4. 2024

Skořicový čaj rozhodně není žádnou novinkou. Hojně ho totiž připravovaly už naše babičky, které si byly vědomy mnoha detoxikačních a protizánětlivých účinků skořice. Některé zdroje dokonce tvrdí, že kromě výše uvedených se může čaj z tohohle voňavého koření pochlubit i afrodiziakálními účinky. Co dalšího jste o něm nevěděli?

Jak si skořicový čaj připravit?

Dejte vařit dvě sklenice vody, přidejte ¼ lžičky mleté skořice (ideálně té cejlonské) a na mírném plamenu vařte zhruba 20 minut. Čaj můžete scedit nebo ho užívat rovnou tak, jak jste ho uvařili. Dochutit ho můžete citronem nebo medem, který podporuje účinky skořice.

shutterstock_2180121165.jpg

cejlonská skořice
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud máte možnost, pak sahejte po cejlonské skořici, je nejkvalitnější.

Náš tip: Pokud nemáte po ruce mletou skořici, voňavý čaj připravíte i z celé kůry skořicovníků. Tu dejte vařit na cca 15 minut, poté skořici odstraňte a dochuťte medem nebo citronem. 

Rychlá pomoc při průjmu

Trápí vás nepříjemné zažívací obtíže, které nechcete řešit chemií? Zkuste popíjet skořicový čaj. Skořice na sebe váže tekutiny, čímž zamezí jejich úniku spolu s důležitými živinami z těla ven. Pokud se vaše obtíže nezlepší do 24 hodin, bude potřeba se na ně vytasit se silnějším kalibrem.

Čaj pro zdravý mozek i srdce

Skořice obsahuje sloučeniny, které podporují zdraví srdce a účinně snižují záněty. Známé jsou i studie, které potvrzují, že pravidelná konzumace skořice působí blahodárně na mozkové buňky.

Pravidelné konzumaci skořicového čaje by se proto měli oddávat lidé s Parkinsonovou nebo Alzheimerovou chorobou. A samozřejmě také všichni ti, kteří chtějí udržet své srdce a mozek v kondici.

shutterstock_2061551240.jpg

čaj ze skořice
Zdroj: 
Shutterstock
Čaj ze skořice prokrví i prohřeje.

Pomáhá od zánětů

Málokdo tuší, že skořice má silný protizánětlivý účinek, a to dokonce větší než česnek! Proto dokáže zatočit s plísňovými i bakteriálními infekcemi. Pokud vás tedy začíná pobolívat v krku, je skořicový čaj ideální tekutinou, o kterou byste měli doplnit aktuální pitný režim.

Dokáže stabilizovat hladinu cukru

Skořicového čaje se nemusí bát ani diabetici. Jeden šálek tohoto čaje denně (bez cukru, medu nebo dalších sladidel) totiž dokáže stabilizovat hladinu cukru v krvi. Díky vitaminu B1, který je ve skořici taktéž obsažen, navíc pravidelná konzumace skořicového čaje zvyšuje schopnost těla zpracovávat glukózu. Čaj proto popíjejte ráno a před každým jídlem.

Snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu

Pokud vás trápí vyšší hladiny „špatného“ cholesterolu, zkuste jeho hladinu upravit pravidelným popíjením skořicového čaje. V jedné zahraniční studii bylo prokázáno, že skořice snižuje hladinu krevního cukru u diabetiků druhého typu až o 29 procent a hladinu cholesterolu pak až o 26 procent. Pravidelné popíjení čaje z kůry skořicovníku navíc minimalizuje riziko vzniku ateromů a trombů, které mají na svědomí zpomalení toku krve v těle.  

Pomáhá tělu v boji

Pravidelné popíjení skořicového čaje má i jeden veledůležitý benefit. Protože skořice obsahuje vysoké množství antioxidantů, zvyšuje schopnost těla bojovat s volnými radikály, což v konečném důsledku znamená, že váš imunitní systém bude mnohem silnější

Pomáhá od bolesti

Věděli jste, že samotná vůně skořice zvyšuje mozkovou aktivitu? Pokud vás čas od času přepadne bolesti hlavy, nebo dokonce migréna, zkuste ji zahnat nejprve skořicovým čajem. Až poté sahejte po „růžové tabletce“ nebo jiné osvědčené chemii.

Snižuje chuť k jídlu i váhu

Pravidelné popíjení skořicového čaje vám pomůže udržet si optimální váhu, případně nějaké to kilo zhubnout. Kromě toho, že skořice snižuje chuť k jídlu, její pravidelné užívání pomáhá při odbourávání tuku, protože má pozitivní účinek na rychlost metabolismu.

Přírodní afrodisiakum

Skořice je neuvěřitelně silné sexuální tonikum. Látky v ní obsažené povzbuzují a zlepšují náladu, skořice prohřívá (zvyšuje tělesnou teplotu) a prokrvuje, navíc u obou pohlaví stimuluje sexuální touhu. Pánům pomáhá s delší výdrží a dámám zase s libidem.

Se skořicí zacházejte jako s lékem

Závěrem doplníme, že skořice má sice celou řadu benefitů a pozitivních účinků na naše tělo i mysl, zacházet bychom s ní ale měli jako s lékem. I tady totiž platí, že všeho moc škodí. Odborníci doporučují, že denně bychom neměli překročit dávku, která odpovídá zhruba 3 až 4 gramům, což odpovídá jedné menší čajové lžičce skořice. 

Použité zdroje:

  • https://www.toprecepty.cz/clanky/2500-skoricovy-caj-dokonaly-zabijak-bacilu-pomaha-i-s-hubnutim-vite-jak-jej-spravne-uvarit/
  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/skoricovy-caj-ucinky-20300512.html
  • https://primanapady.cz/clanek-30328-nemate-chut-na-sex-co-takhle-dat-si-cervene-vino-bylinky-a-koreni
  • https://www.vitalia.cz/clanky/skorice-s-vanilkou-ma-afrodiziakalni-ucinky/
  • https://sever.rozhlas.cz/se-skorici-zachazejte-jako-s-lekem-neprehanejte-s-mnozstvim-7693710