Jste zde

Český versus čínský česnek: Ten "domácí" poznáte podle množství slupek i počtu stroužků

lis na česnek Zdroj: Bigstockphoto
Nenechte se napálit! Víme, jak na první pohled poznat ryze český česnek a prozradíme vám, v čem se liší od odrůd, které se k nám dováží i z velmi vzdálených koutů světa.

6. 2. 2022

Česnek je skutečný dar přírodní medicíny. Obsahuje řadu důležitých látek a pomáhá při léčbě mnoha nemocí. Zvyšuje imunitu, snižuje cholesterol i krevní tlak, zlepšuje trávení a stav střevní mikroflóry, chrání tělo před bateriemi, viry i parazity a jeho pravidelná konzumace vás dokonce může ochránit před infarktem, mrtvicí a některými druhy rakoviny. Avšak není česnek jako česnek!

bigstock-garlic-cloves-and-bulb-in-garl-444290132.jpg

česnek na stole
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tuzemská produkce česneku nepokryje vysokou poptávku, a proto se musí česnek dovážet i z jiných koutů světa. 

Český česnek je nejlepší!

Mezi jednotlivými druhy česneků existují značné rozdíly. A nutno podotknout, že česneku, který byl vypěstovaný na našem území, se žádný jiný česnek nevyrovná. Česnek, který se k nám dováží z Číny, Španělska, Francie, Maďarska nebo třeba z Polska, má méně výraznou chuť i aroma, obsahuje mnohem méně cenných látek a mnohdy je i chemicky ošetřen, aby vydržel dlouhou cestu k nám. 

Pozor! Země původu může zmást

Klasický český česnek má výraznou chuť i aroma a je více štiplavý. V kuchyni ho využijete spíše jako koření a k ochucení pokrmu ho stačí velmi málo. Česnek seženete spíše u farmářů na farmářských trzích než v obchodě a je daleko dražší než česnek, který se k nám dováží. 

bigstock-garlic-food-background-garli-438289232.jpg

česnek v obchodě
Zdroj: 
Bigstockphoto
K česneku v obchodě přivoňte! Český česnek má mnohem pronikavější aroma než česnek z dovozu. 

Česnek, který byl vypěstovaný na našem území, můžete poznat také podle vzhledu. Každá odrůda je ale samozřejmě jiná a vyznačuje se jiným souborem charakteristických znaků a vlastností. Obecně však platí, že český česnek je pevný, má několik vrstev slupek, hlavička obsahuje obvykle 5 až 8 stroužků (může však i více!) a každý česnek je jiný, tzn. v balení nikdy nenajdete tři na chlup stejné česneky, jako tomu je u česneků například z Číny. 

Převážná část českých česneků jsou také tzv. paličáky, tedy česneky, kdy uprostřed najdete tvrdý stvol kolem kterého jsou uspořádány větší stroužky. Spolehnout se na to však nemůžete stoprocentně. Nejenže se i u nás pěstují tzv. nepaličáky, tedy česneky, které mají nepravidelně uspořádané stroužky, ale také se k nám paličák dováží například ze Španělska. 

bigstock-peeled-garlic-cloves-and-garli-444972593.jpg

nakrájené stroužky česneku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nízkým cenám dováženého česneku nemůže český česnek konkurovat. Avšak v chuti, aromatu i obsahu cenných látek nemá konkurenci. 

Navíc u českého česneku se nemusíte obávat, že vám velmi rychle zplesniví, jako tomu je u česneků, které se k nám dováží z dalekých zemí a které se na český pult dostanou i třeba až za rok od sklizně. Správně uskladněný český česnek vám ve skvělém stavu vydrží i celou zimu. 

Tip na závěr: Český česnek kupujte pouze od českých pěstitelů na farmářských trzích, nebo si zajeďte přímo za farmářem. V supermarketu český česnek seženete jen málokdy a pouze v sezóně. 

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/hobby/jak-poznat-cesky-cesnek-30001012.html
  • https://www.vitalia.cz/clanky/cesky-cesnek-nemusi-byt-a-casto-ani-neni-cesky/
  • https://www.priroda.cz/clanek/proc-je-cesky-cesnek-kvalitnejsi-nez-ten-z-ciny-a-spanelska-pr/
  • https://ceskozdrave.cz/zjistete-proc-se-vyhnout-cinskemu-cesneku-nema-zadnou-silu-a-je-plny-chemikalii-26185/
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/10808-cesky-vs-cinsky-cesnek-jak-je-mezi-sebou-rozeznat
  • https://www.vitalia.cz/clanky/jak-poznat-ryze-cesky-cesnek-zeme-puvodu-nic-neresi/