Jste zde

Český versus čínský česnek: Ten "domácí" poznáte podle množství slupek i počtu stroužků

lis na česnek Zdroj: Bigstockphoto
Nenechte se napálit! Víme, jak na první pohled poznat ryze český česnek a prozradíme vám, v čem se liší od odrůd, které se k nám dováží i z velmi vzdálených koutů světa.

6. 2. 2022

Česnek je skutečný dar přírodní medicíny. Obsahuje řadu důležitých látek a pomáhá při léčbě mnoha nemocí. Zvyšuje imunitu, snižuje cholesterol i krevní tlak, zlepšuje trávení a stav střevní mikroflóry, chrání tělo před bateriemi, viry i parazity a jeho pravidelná konzumace vás dokonce může ochránit před infarktem, mrtvicí a některými druhy rakoviny. Avšak není česnek jako česnek!

bigstock-garlic-cloves-and-bulb-in-garl-444290132.jpg

česnek na stole
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tuzemská produkce česneku nepokryje vysokou poptávku, a proto se musí česnek dovážet i z jiných koutů světa. 

Český česnek je nejlepší!

Mezi jednotlivými druhy česneků existují značné rozdíly. A nutno podotknout, že česneku, který byl vypěstovaný na našem území, se žádný jiný česnek nevyrovná. Česnek, který se k nám dováží z Číny, Španělska, Francie, Maďarska nebo třeba z Polska, má méně výraznou chuť i aroma, obsahuje mnohem méně cenných látek a mnohdy je i chemicky ošetřen, aby vydržel dlouhou cestu k nám. 

Pozor! Země původu může zmást

Klasický český česnek má výraznou chuť i aroma a je více štiplavý. V kuchyni ho využijete spíše jako koření a k ochucení pokrmu ho stačí velmi málo. Česnek seženete spíše u farmářů na farmářských trzích než v obchodě a je daleko dražší než česnek, který se k nám dováží. 

bigstock-garlic-food-background-garli-438289232.jpg

česnek v obchodě
Zdroj: 
Bigstockphoto
K česneku v obchodě přivoňte! Český česnek má mnohem pronikavější aroma než česnek z dovozu. 

Česnek, který byl vypěstovaný na našem území, můžete poznat také podle vzhledu. Každá odrůda je ale samozřejmě jiná a vyznačuje se jiným souborem charakteristických znaků a vlastností. Obecně však platí, že český česnek je pevný, má několik vrstev slupek, hlavička obsahuje obvykle 5 až 8 stroužků (může však i více!) a každý česnek je jiný, tzn. v balení nikdy nenajdete tři na chlup stejné česneky, jako tomu je u česneků například z Číny. 

Převážná část českých česneků jsou také tzv. paličáky, tedy česneky, kdy uprostřed najdete tvrdý stvol kolem kterého jsou uspořádány větší stroužky. Spolehnout se na to však nemůžete stoprocentně. Nejenže se i u nás pěstují tzv. nepaličáky, tedy česneky, které mají nepravidelně uspořádané stroužky, ale také se k nám paličák dováží například ze Španělska. 

bigstock-peeled-garlic-cloves-and-garli-444972593.jpg

nakrájené stroužky česneku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nízkým cenám dováženého česneku nemůže český česnek konkurovat. Avšak v chuti, aromatu i obsahu cenných látek nemá konkurenci. 

Navíc u českého česneku se nemusíte obávat, že vám velmi rychle zplesniví, jako tomu je u česneků, které se k nám dováží z dalekých zemí a které se na český pult dostanou i třeba až za rok od sklizně. Správně uskladněný český česnek vám ve skvělém stavu vydrží i celou zimu. 

Tip na závěr: Český česnek kupujte pouze od českých pěstitelů na farmářských trzích, nebo si zajeďte přímo za farmářem. V supermarketu český česnek seženete jen málokdy a pouze v sezóně. 

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/hobby/jak-poznat-cesky-cesnek-30001012.html
  • https://www.vitalia.cz/clanky/cesky-cesnek-nemusi-byt-a-casto-ani-neni-cesky/
  • https://www.priroda.cz/clanek/proc-je-cesky-cesnek-kvalitnejsi-nez-ten-z-ciny-a-spanelska-pr/
  • https://ceskozdrave.cz/zjistete-proc-se-vyhnout-cinskemu-cesneku-nema-zadnou-silu-a-je-plny-chemikalii-26185/
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/10808-cesky-vs-cinsky-cesnek-jak-je-mezi-sebou-rozeznat
  • https://www.vitalia.cz/clanky/jak-poznat-ryze-cesky-cesnek-zeme-puvodu-nic-neresi/

Omyl, onehdy jsem koupil česnek Egyptský a ten český, domácí ze zahrady, ani koupený, se s ním nedá srovnávat! Silnější, aromatičtější a neloupe se!

Na začátku článku trochu chyba, pokud autor mluví pouze o kuchyňském česneku, pak NE ....mezi jednotlivými druhy česneků.... ale odrůdami, jak je pak už dále v článku správně uváděno. Dál se s vámi podělím o zkušenost, která mě velmi překvapila v souvislosti s nedávnou aférou, kdy u nás vymizel česnek a byl nahrazován dovozem - zejména čínským. Například tak prestižní instituce, jakou by měla být Česká obchodní inspekce za český česnek považuje česnek vypěstovaný na našem území a nezajímá ji původ sadby. Takže česnek například vypěstovaný z čínské sadby, nakupujete mylně jako český. To ale neznamená, že když čínský česnek vsadíte do české půdy, že získá ty úžasné vlastnosti o kterých píšete (výraznou chuť, aroma a vyšší štiplavost), je to stále jen ten čínský česnek. Uvedené výborné vlastnosti určuje odrůda a minimálně hlína ve které rostlinu vypěstujeme. Kdyby mezi pracovníky ČOI byl někdo alespoň trochu odborně vzdělaný, nemohl takovou chybu udělat. Pravost odrůdy se dá zjistit laboratorním rozborem, ale možná je to drahé, takže náš vrcholný kontrolní obchodní orgán si to takto zjednodušuje, ale spotřebitele uvádí v omyl.

Ve článku není nic, co by k bezpečné identifikaci "ČESKÉHO ČESNEKU" jednoznačně směřovalo. Spíše to ve mně vyvolává dojem, že jde o článek k propagaci farmářských trhů. Mimochodem, tzv. "FT" jsou nezřídka semeništěm podvodníků nejrůznějšího kalibru.