Jste zde

Vůně v bytě: Skořice vám pomůže proti stresu, vanilka vyvolá chuť na sex

Zdroj: www.shutterstock.com
Vaše pocity, nálada, chuť komunikovat, nebo být s partnerem… to vše je ovlivněné vůněmi. Vůně mají ohromnou sílu. Dokážou vás nabudit v závěru náročného dne, ale i utlumit. Umí vyvolat chuť pobavit se s kamarády i strávit příjemný večer s partnerem.

18. 2. 2021

Vůně nás ovlivňují víc, než si myslíme. Každý ale vůně vnímáme jinak. Vůně, která jednomu voní a působí na něj pozitivně, druhého odpuzuje. Proč? S vůněmi si totiž, byť nevědomky, spojujeme naše vzpomínky a prožitky. A zatímco někdo má konkrétní vůni spojenou s pozitivním, další si ji spojuje s okamžiky, které si zrovna neužil.

Berte tedy následující výčet jako určitý rozcestník, který ale neplatí absolutně.

Vůně proti stresu

Potřebujete zklidnit, utišit nervovou soustavu po náročném dni, na chvíli vypnout a relaxovat? Provoňte si bydlení vůní levandule. Právě levandule totiž odbourává stres, nadto uvolňuje napětí ve svalech – zklidňuje tedy tělo i mysl. Umístěte svazeček levandule na odkládací stolek ve „čtecím“ koutku a relaxování bude o to intenzívnější!

Květiny vyvolávají romantiku, jen to ale nepřežeňte s jejich sladkostíZdroj: fotolia.com

Proti stresu působí i vůně, které si člověk spojuje s domovem, pohodovou atmosférou, klidem… Zapalte si tedy voňavou skořicovou svíčku, provoňte bydlení zrnky kávy nebo do aromalampy nakapejte pár kapek olejíčku, který voní po hřejivém sladkém koření.

Antistresové, zklidňující jsou i vůně, které evokují vodu, slaný mořský vzduch – prostě ty, které v nás vyvolávají vzpomínky na pohodové a prosluněné léto.

Vůně, které vyvolají pozitivní náladu

Chcete, aby se u vás hosté cítili příjemně? Aby u vás doma panovala atmosféra sounáležitosti, sdílení? Aby návštěvy měly chuť komunikovat a neostýchaly se? Provoňte svůj byt ovocnými vůněmi. Nikoli extrémně sladkými, ale vůněmi, ve kterých se snoubí příjemná sladkost s jemnou kyselostí. Vsaďte na vůni višní, letních jablíček, zralých jahod, malin ostružin… a je na vás, zda vsadíte na kvalitní svíčku, olejíček nebo na směsi potpourri.

Vůně, které si člověk asociuje s domovem, uklidňují a potlačují stres. Ano a patří sem i vůně čerstvě upečeného koláče.Zdroj: www.shutterstock.com

Romantické vůně pro vytvoření atmosféry

Chcete-li svou drahou polovičku pozitivně naladit, zvolte vůně, které nevtíravě navodí romantickou atmosféru. Do této kategorie patří nasládlé květiny – volte růže, lilie, fialky, šeřík… Pro tyto „romantické“ vůně nicméně platí, že méně je více.

Pokud to s jejich intenzitou přeženete, nebude váš příbytek působit romanticky, ale bude mít blíž k atmosféře ve smuteční síni. Těžký vzduch, negativní emoce, bolest hlavy… a tohle přeci nechcete! Nasládlá vůně květin by člověka neměla udeřit do nosu a nedat mu myslet na nic jiného, naopak by měla být spíše na pozadí, nedráždit, neupozorňovat na sebe.

Voní vám zelený čaj? Zkombinujte ho s vůní citrusů a nechte se touto kombinací nakopnout do zbytku dne.Zdroj: www.shutterstock.com

Svádivé vůně

Chcete si užít večer v páru, ale partner se na představu společné romantiky příliš netváří? Provoňte byt vanilkou! Vanilka je známé afrodiziakum, její vůně uklidňuje, uvolňuje a dokáže nastartovat chuť na sex. I tady ale platí, že byste to s vanilkou neměli přehnat. Příliš intenzívní vůně může vyvolat bolest hlavy, která rozhodně není dobrým společníkem pro romantický večer ve dvou…

Vůně, která vás nabudí

Taháte za sebou nohy, zavírají se vám oči, ale potřebujete ještě pracovat, být ready? To, co vás udrží v bdělém stavu, ale zároveň dá alespoň trochu odpočinout vašim nervům, jsou citrusy. Provoňte svou pracovnu jemnou vůní citronu, pomeranče, grepu, nebo třeba meduňky či citronové trávy… Vůně citrusů ale musí být jemná, výrazná vůně může v návštěvnících vyvolávat představu vypulírované toalety nebo koupelny…

Jaká je vaše nejoblíbenější vůně? A co používáte k provonění bytu? Svíčky? Přírodniny? Nebo olejíčky?