Jste zde

Prostírejte jako profík: Tady jsou jednoduché triky s velkým efektem

modré prostírání s romantickou květinou Zdroj: Bigstockphoto
Nemusí jít zrovna o svátek či slavnost, krásně prostřený stůl je detail, který však umí udělat s pokojem divy. Naučte se základy i triky profesionálních stylistů!

26. 3. 2023

Co vlastně potřebujete na prostřený stůl? Krom mělkého a hlubokého talíře, lžíce, vidličky a nože také sklenici na vodu - pro větší efekt sáhněte po poháru na víno. Pak nezapomeňte na lžičku, ubrousek a doplnit rozestavení na stole můžete ještě šálkem na kávu, salátovým talířem nalevo či talířkem a nožem na máslo vlevo nahoře. To nás učí příručky správného stolování.

bigstock-200240065.jpg

fialově prostřený stůl
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ctěte základní pravidla etikety. Ale nenechte se jimi převálcovat.

Určete si barvy 

Dekoratéři se ale těmito pravidly řídí spíš jen přibližně a raději sází na dojem. Než si rozmyslíte, jak prostřete vy svůj jídelní stůl, zvolte si barvy, které budou vaší hostině dominovat.

Zima si většinou žádá tmavší tóny, pro Vánoce můžete zvolit zelenou, červenou a tmavě šedou, podzimní stůl zase skvěle doplní oranžová a zářivě červená, jarní tabule bude skvělá s pastelovými tóny a konečně léto dává přednost námořnickým kombinacím a bílé.

Ubrus, ubrousky, talíře, sklenice či šálky, váza s květinami, svíčky... Všechny tyto prvky můžete podřídit barevnému diktátu.

bigstock-banquet-decorated-table-with-225562447.jpg

klasicky prostřený stůl
Zdroj: 
Bigstockphoto
Každé roční období a příležitost si žádají svoje. Tohle je ale klasika, kterou nic nezkazíte.

Pokud přemýšlíte nad nákupem nádobí, vsaďte raději na jednoduché tvary a bílou barvu. K té totiž pasuje jakákoli kuchyně - světová i česká. Talíře také můžete vzájemně kombinovat s jinou sadou - například s jednobarevnou nebo květinovým vzorem po babičce. Stačí použít mělký talíř se vzorem a hluboký v čistě bílé. Stejným způsobem můžete kombinovat i ubrusy a ubrousky.

bigstock-served-dinner-table-in-a-resta-237552916.jpg

oranžově prostřený stůl
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nebojte se kombinovat běžné nezkombinovatelné věci. Klidně i talíře po babičce s jednoduchým bílým nádobím.

Zvolte kombinace tradičního a jednoduchého

Při dalším plánování myslete na příležitost, ale také na to, že trend nyní udává uvolněný venkovský styl místo zdobného vkusu. Snadno ho docílíte kombinováním zdobného nádobí a vintage dekorací. Nebo jednoduchou aranží, kdy zvolíte například dva druhy květin (například malé růžové karafiáty a zelené santini), které vložíte třeba do starého porcelánového džbánu nebo do ozdobné čajové konvice.

Místo květiny ve váze můžete použít do centra stolu kovový kyblíček s rostlou bazalkou nebo jinou bylinkou. K ní můžete položit motouzkem svázaný starožitný příbor, který skvěle poslouží jako neobvyklá dekorace. 

Zdroje:

  • https://www.bydlet.cz/409472-pet-rad-jak-spravne-prostrit-slavnostni-stul/
  • https://www.gastrofresh.cz/prostirani-stolu-a-jeho-vyzdoba-jak-na-to/
  • https://www.atan.cz/jak-spravne-prostrit-slavnostni-stul-5-tipu-na-stylove-prostirani
  • https://zena-in.cz/clanek/jak-spravne-prostrit-stul?autor=23031
  • https://living.iprima.cz/zahrada/inspirace-jak-krasne-prostrit-letni-stul-v-zahrade