Jste zde

Kuchyně podle zásad Feng Shui: Vsaďte na dvoje dveře a stůl uprostřed místnosti

feng shui kuchyně Zdroj: Shutterstock
Možná jste se s tímto pojmem už setkali – Feng Shui, čínská filosofie, která řeší vztah člověka a prostoru, ve kterém žije. A správně řešená kuchyň podle zásad Feng Shui vám prý dokáže zkvalitnit život.

24. 7. 2023

V překladu znamená název Feng Shui "vítr a voda“. Toto čínské umění pracuje s hodnotami jing a jang a také s pěti elementy – vodou, ohněm, kovem, zemí a dřevem. Řeší vztah člověka a prostoru a snaží se navodit harmonii. Pokud se chystáte přestavovat kuchyni, nebo pořizovat kuchyni na míru, možná vám následující rady přijdou vhod.

Kuchyně je od nepaměti srdcem domu, místem setkávání celé rodiny a podle učení Feng shui i místem zdraví. Tedy v případě, že splňuje základní zásady této filosofie. Špatně umístěná kuchyně totiž může stát za některými nemocemi a naopak její kvalitní umístění je podle vyznavačů tohoto učení základem kvalitního jídla.

shutterstock_1845152632.jpg

jídelní stůl podle feng shui
Zdroj: 
Shutterstock
Středem kuchyně by měl být jídelní stůl. A kolem něho dostatek místa.

Umístění kuchyně podle Feng Shui

 • Kuchyně by nikdy neměla být hned u vstupních dveří, nebo místností, kterou se vchází do domu, či bytu. Naopak by měla existovat bariéra, která ji ochrání před škodlivou energií zvenku.
 • I proto je ideálním místem pro umístění kuchyně prostor co nejvíce ve středu domu. Zároveň platí, že s venkovním prostorem by měly sousedit maximálně dvě stěny této místnosti.
 • Filosofie Feng Shui dále doporučuje mít kuchyň s minimálně dvěma dveřmi. Prý proto, aby mohla energie místností lépe proudit. Naopak nevhodný je jen jeden vchod a navíc vchod příliš úzký, například z tmavé předsíně nebo chodby.
 • Kuchyně by v domě či bytě neměla být nikdy umístěná přímo naproti schodišti, při jejím pořizování je také vhodné vyvarovat se toho, aby nad ní bylo umístěné WC, dětské pokoje nebo ložnice.

shutterstock_2241985369.jpg

bílá feng shui kuchyň
Zdroj: 
Shutterstock
Podle Feng Shui je v pořádku mít kuchyň v bílé barvě. Například červená je naopak nevhodná.

Vybavení kuchyně podle Feng Shui

Po rozhodnutí o tom, kde vůbec kuchyně bude, je potřeba ji i vybavit. I vnitřní uspořádání a vybavení kuchyně podléhá zásadám Feng Shui, ať už se to týká barev, materiálů nebo orientace kuchyňské linky v místnosti.

 • Středem kuchyně by měl jídelní stůl. Kolem jídelního stolu by pak mělo být kvůli proudění energie dostatek místa. Strávníci by nikdy neměli sedět zády ke vstupním dveřím.
 • Původci negativní energie jsou i ostré hrany a rohy. Pokud je to tedy jen trochu možné, měly by být z kuchyně odstraněny, nebo alespoň zakryty.
 • Kvůli možnému konfliktu elementu ohně a vody se dále nedoporučuje umisťovat do bezprostřední blízkosti sporák se dřezem, popřípadě s ledničkou. To má ostatně i praktický dopad. Teplo ze sporáku nedělá tomuto typu bílé techniky vůbec dobře.
 • Pracovní deska kuchyňské linky by nikdy neměla být orientovaná tak, aby byl kuchař při přípravě pokrmu zády.
 • A jak na barvy? Chuť k jídlu negativně ovlivňují a snižují chladné odstíny modré a šedé, vhodná není ani červená. Naopak „ano“ říká učeni Feng Shui bílé barvě, která evokuje čistotu a zdraví.

Tak co? Splňuje vaše kuchyně alespoň základní zásady Feng Shui?

Zdroje:

 • https://analyzabydleni.cz/interier-a-exterier/214-nejvhodnejsi-feng-shui-barvy-v-kuchyni.html
 • https://www.drevostavitel.cz/clanek/feng-shui-kuchyne
 • https://www.homeincube.cz/feng-suej-a-kuchyne/
 • https://homebydleni.cz/bydleni/kuchyne/feng-suej-v-kuchyni-vite-jak-si-privolat-hojnost/
 • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/feng-shui/kuchyne-podle-feng-shui/