Jste zde

Venkovský styl: Vsaďte na výrazné vzory, přírodní materiály a patinu

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Kombinace kovu a skla vám nic neříká? Cítíte se v minimalistických lesklých interiérech jako v nemocnici? Chybí vám v designových místnostech příběh a teplo? Pak v sobě nejspíš skrýváte milovníka venkovského stylu!

18. 7. 2018

Přestože ještě v nedávné době kralovaly katalogům neosobní prostory s jednoduchými linkami, nynější kurz se obrací ve prospěch přírodních materiálů a romantičtějších dekorů. Nemusíte se bát, že s venkovským stylem zůstanete daleko za aktuálními trendy. Naopak!

Nevěště hlavu, pokud bydlíte v městském paneláku. I sem lze dotek venkovského bydlení dostat. Stačí se držet několika základních pravidel a pamatovat si, že důležitá je především umírněnost. 

Vzorem je příroda

Venkovskému stylu vládnou samozřejmě přírodní materiály. Jejich vliv je také patrný na volbě barev interiéru, které jsou často ve škále od béžové po tmavě hnědou. Sestavu doplňují pastelové tóny. Pro venkov v bydlení jsou ale typické výraznější vzory. Často jsou to proužky a čtverečky. Velkou roli ale hrají květiny a přírodní motivy.

Při proměně bytu ve venkovské sídlo nemusíte utratit desetitisíce. Tento styl miluje tradici, a tak se stačí porozhlédnout u babičky na půdě nebo v bazarech. Nemusíte dokonce ani investovat do nákladné renovace. Pokud nábytek technicky slouží, nechte mu jeho patinu. Venkovský styl sází na tradici a příběh. Nevadí, že máte nábytek různého stáří, spojovacím prvkem může být například barva.

Nebojte se ve svém domě odhalit trámový strop či cihlové zdi uvnitř interiéru. Do venkovské mozaiky skvěle zapadá i krb obložený kamenem. Násilné vpašování těchto prvků do bytu ale nadělá víc paseky než dobrého dojmu.​

Když nejsou podmínky

Pokud se tedy váš byt nehodí pro tyto přestavby, ozvláštněte ho dekorem ve venkovském stylu. Do malovaných džbánů dejte kytice. Bohatě stačí polní kvítí, ozdobit je můžete i velkými listy nebo trávou.  Vytáhněte z šuplat staré fotky a vyberte k nim rámečky, které koupíte například na bleším trhu. Do skleněné servírovací mísy s poklopem dejte ovoce či dezerty. Na kuchyňskou linku naaranžujte česnekové paličky či cibuli. Nezapomeňte ani na zajímavý ubrus, závěsy či polštáře.

Vyhněte se ale velkému množství dekorací. Nejčastějším prohřeškem v podobných interiérech je zanesení prostoru rámečky, obrázky, svíčkami či rádoby originálními nápisy. Při navrhování bytu ve venkovském stylu proto vždy myslete na to, co měly v chaloupkách naše babičky a prababičky.