Jste zde

Zelená barva v interiéru: Temnější odstíny evokují luxus

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zelená je barvou, která v nás vyvolává asociace týkající se přírody. I proto jí designéři v interiérech odpouštějí to, že část jejích odstínů patří mezi studené barvy. Zelená barva také povětšinou uklidňuje a navozuje pocit svěžesti.

29. 6. 2020

Olivově zelená, hráškově zelená, lahvově zelená, smaragdově zelená… zelená barva má nepřeberné množství odstínů, které lidé velmi často a velmi rádi využívají v interiérech. Aby také ne – zelená je barva, která v člověku evokuje přírodu a díky tomu povětšinou vytváří nerušené a příjemné prostředí. Člověk ji tak většinou vnímá jako barvu velmi příjemnou, barvu, která mu dělá dobře.

Pozor na „nemocniční“ zelenou!

Nicméně samozřejmě existují výjimky – a tak se může stát, že špatně zvolený odstín zelené bude v některých lidech vyvolávat vnitřní pnutí a neklid. Mimochodem, mezi takové odstíny patří třeba ten odstín zelené, který se používá na operačních sálech – je sice pravda, že evokuje čistotu, na druhou stranu ale právě velmi často i nemocniční prostředí. A proto je dobré se mu vyhnout.

Při použití zelené si dejte pozor, abyste nesáhli po "nemocničním" odstínu. Ten sice evokuje pocit čistoty, ale zároveň na většinu lidí působí nepříjemně.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jinak ale zelená barva většinu lidí zklidňuje, zároveň podporuje soustředěnost – člověk netěká z jednoho bodu k druhému, zelená se také označuje za barvu harmonie – měla by vás tedy „dostat do pohody“ – a to jak fyzické, tak psychické. Je i barvou svěžesti a navozuje prý i pocity jistoty – uplatnění by tedy mohla najít i v jednacích místnostech.

Zelená se velmi často používá na podlahy

Díky tomu, že zelená barva evokuje přírodu, používá se velmi často na rozsáhlých podlahových plochách. Proč? Protože v člověku vytváří pocit, že se prochází po trávě – nepůsobí tedy na velké podlahové ploše tak jednolitě a unyle jako jiné barvy. Pokud navíc nezvolíte lesklý povrch, ale povrch hrubý, pak podvědomou iluzi a odkaz na travnatou plochu ještě podpoříte.

Zelená barva v nás evokuje přírodu a proto není problém ji použít i na větší plochy.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zelená barva se také výborně hodí i na další větší plochy – jako jsou například závěsy nebo potahy, případně i boční zdi. A mimochodem – pokud chcete vyvolat zdání luxusu, pořiďte si do interiéru doplňky v temně zelených odstínech, právě ty totiž eleganci, luxus a prestiž evokují.

Zelená je výrazná barva. Pokud se vám tedy nechce do vymalování velkých ploch, můžete sáhnout po výrazných doplňcích. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na podlahy se hodí spíše matná zelená, ale v případě této kuchyně je lesk skvělá volba. Jen pozor na to, že lesklé povrchy se hůře udržují. Zdroj: www.bigstockphoto.com