Jste zde

Bílá barva v bytě: Umí sjednotit a sladit design

bílá sedací souprava s květinou Zdroj: www.bigstockphoto.com

Bílá jako sníh, lilie, nepopsaný list papíru… Bílá barva je jednou z nejpoužívanějších barev v našich interiérech. Pokud jí je hodně, pak může působit nudně, správně použitá ale dokáže sjednotit interiér a dát mu punc elegance.

20. 5. 2020

Bílá je barvou, která nejlépe odráží světlo. Její hlavní využití je tak celkem nasnadě – pokud disponujete spíše malými a tmavými místnostmi, vymalujte je bílou barvou. Proč? Protože je nejen opticky zvětšíte, ale zároveň i prosvětlíte. Bílá barva také umí zmenšit tíhu – to znamená, že bílé závěsy, nebesa, povlaky na vás nepadají, ale prostor naopak díky nim působí vzdušným dojem.

bigstock-interior-of-the-living-room-of-316891822.jpg

bílá sedačka zelená květina
Přemíru bílé je dobré "rozbít" barevným akcentem, jako třeba v tomto případě.

Přemíra bílé nudí

Jen dejte pozor na to, že pokud je bílé barvy moc, pak vyvolává pocit prázdnoty, má tendenci být nudnou, unylou, fádní a nezajímavou. A je potřeba ji rozsvítit nějakou jinou výraznou barvou. Navíc se dá této vlastnosti využít i naopak – máte pocit, že je váš pokoj přeplácaný a zbytečně moc barevný? Aplikujte bílou, která umí opticky barvy sjednotit a umírnit.

bigstock-interior-of-modern-white-woode-311451457.jpg

bílá kuchyn+
Pozor na bílou na lesklém a hladkém povrchu, vyvolává pocit sterility a nemocničního prostřední.

Pozor na kombinaci s dalšími barvami

O bílé se říká, že je to taková barva-nebarva, neutrální odstín, který sám o sobě nemá vlastnosti a na člověka působí až v kombinaci nebo s příměsí dalších barev. Buďte tedy opatrní – pokud se rozhodnete vymalovat pokoj bílou, do které přimícháte trochu modré, případně ji zkombinovat s modrými prvky, bude působit studeně.

bigstock-white-urinal-and-washbasin-and-301429924.jpg

malá bílá koupelna
Bílá opticky zvětšuje prostor a dodává mu vzdušnost.

A naopak – pokud bílou namícháte, nebo nakombinujete s teplými odstíny barev, třeba žluté, hnědé, docílíte toho, že interiér bude působit hřejivě, domácky, příjemně.  

Pozor také na to, že bílá barva aplikovaná na lesklé a hladké povrchy vyvolává pocit sterility, takový, který známe z třeba z nemocničního prostředí. A to rozhodně není efekt, po kterém by člověk toužil třeba ve svém obývacím pokoji.