Jste zde

Toskánský styl bydlení: Mějte doma Itálii. Příjemnou!

bavlna ve váze Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ne, rozhodně vás nenabádáme k tomu, abyste si doma zavedli Itálii ve smyslu křiku, létajícího nádobí a bouchajících dveří. Do své domácnosti můžete vnést příjemnou stránku Itálie díky toskánskému stylu bydlení!

3. 2. 2021

Zamilovali jste si Toskánsko, nebo jste ho nikdy nenavštívili, ale fascinují vás fotografie rozeseté po internetu? Tahle malebná část Itálie má skutečně něco do sebe. A právě to „něco“ můžete docela jednoduše přenést do svého bydlení, včetně poklidné atmosféry, o kterou je s tímhle stylem postaráno. 

Toskánsko u vás doma snadno a rychle

Mírně zvlněná pohádková krajina, malebné vesničky a historická městečka, úrodné vinice a olivové háje… To všechno dokonale uspořádané tak, až je to snad i v kontrastu s běžným italským temperamentním a pro nás divočejším životem. To je Toskánsko. Jeho ducha můžete v pohodě přenést i k sobě domů. Poradíme vám, jak na to.

bigstock-red-brown-tone-bedroom-with-na-394697522_1.jpg

béžová a hnědá ložnice
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
K Toskánsku patří tóny béžové a hnědé. Využijte je například v ložnici.

Z barev dejte přednost odstínům žluté a hnědé

Nemusí to být zrovna kanárkově žlutá, která vám pocuchá nervy pokaždé, když o ni zavadíte pohledem. Ke žluté zapracujte taky hnědou, okrovou, béžovou nebo oranžovou – s citem a podle svého gusta. Doplňky pak můžete mít třeba v olivové nebo červenohnědé barvě. Těmihle barvami zaručeně navodíte hřejivou atmosféru jižní Evropy a zajistíte si tím nekonečné spojení s přírodou.

Nábytek v tomhle stylu bydlení by měl být tmavší. Pokud se bojíte, aby tmavé nebylo moc, zvolte světlejší barvy a odstíny pro výmalbu.

obr2_1.jpg

rustikální vázy
Zdroj: 
http://bit.ly/3a6m0mO
V některých ohledech má toskánský styl blízko ke stylu rustikálnímu.

Materiály jsou podobné rustikálnímu stylu

Právě ono spojení s přírodou nebo jen s venkovním prostředím je pro Italy a jejich životní styl důležité. Každý, kdo byl aspoň jednou v Itálii, ví, že vchodové dveře vás ve většině případů ihned zavedou do obývacího pokoje, a ne do předsíně. Jako by Italové chtěli mít své pohodlí co nejblíž k venkovnímu dění. 

K tomu se pak vážou i materiály, jež k toskánskému stylu bydlení patří. Jde především o dřevo a kámen a případně jejich imitace, hodí se i cihly (stačí klidně i tapeta) nebo terakotové obklady.

Od věci vůbec nejsou štuky, naopak! Štuky a ozdobné, i když citlivě navržené lišty, to je to, oč tu běží. Toskánský styl bydlení může lehce zavánět vintage vášní. 

obr3.jpg

strop s trámy
Zdroj: 
http://bit.ly/2KQ9srk
Přiznané dřevo, štuky, trámy, cihly... To je, oč tu běží.

Bez textilií a rostlin to nejde

Abyste italského ducha ve své domácnosti navodili dokonale, měli byste mít v zásobě bytové textilie – přehozy, ubrusy nebo běhouny, a to ideálně ručně vyráběné. Pokud jste raději „zašantročili“ háčkovanou dečku na stůl od babičky, protože se k vašemu dosavadnímu stylu bydlení nehodila, teď ji můžete bez obav vylovit a použít!

K nejlepším doplňkům v tomhle případě patří rostliny, naprosto skvostně se pak budete cítit třeba s nefalšovaným olivovníkem. V pohodě ho seženete i u nás, a že vám prokáže bezvadnou službu, na to se můžete spolehnout. 

Nezapomeňte na vůně!

Abyste se naladili na Itálii, můžete si rozpálit aromalampu a přidat trošku té citrusové vůně. Zároveň si ale taky vypěstuje voňavé pomocníky – v kuchyni nebo klidně na balkóně či na zahradě. Bez bylinek to není Itálie a získáte s nimi nejen vynikající přísadu do pokrmů, ale i krásnou dekoraci.

Ložnice si zaslouží speciální péči

Zatímco s obývacím pokojem nebo kuchyní si často hravě poradíme, ložnici máme tendenci zanedbávat. Ložnici v toskánském stylu by měla dominovat velká a dokonale pohodlná postel.

Pokud se vám to líbí, nemusíte se bát ani postele s nebesy! Nezapomeňte ovšem ani na toaletní stolek a velkorysý taburet, kam si budete moct odložit oblečení.