Jste zde

Nedoceněné karafiáty: Mrkněte a vytvořte si ta nejkrásnější aranžmá!

červené karafiáty Zdroj: Bigstockphoto
Zvláště dříve narození mají karafiáty spojené hlavně s MDŽ. Jeden rudý s asparágem a tenkou stužkou. Toto klišé už dávno neplatí. Karafiáty se vrací zpátky do módy. Naštěstí!

19. 3. 2022

Z krásné a variabilní květiny se před revolucí stal symbol unylosti a stereotypu. Karafiátům u nás začala znovu otevírat dveře Carrie Bradshaw, která označila ty růžové za své vůbec nejoblíbenější květiny. I tak ale máme tendenci nepovažovat karafiát za šik květinu, která se hodí do vázy či do kytice. A to přestože je k dostání v mnoha barevných variacích a dlouho vydrží. Využijte toho, že jsou karafiáty jednou z nejlevnějších květin a uvažte si doma stylové aranže.

Květinová mísa

Vytvořte si květinovou mísu, která bude připomínat tác s makronkami. Stačí na to široká (ideálně bílá) mísa a květinová pěna. Vyberte si malé karafiáty pastelových barev, které připomínají vanilkovou, malinovou či karamelovou sladkost. Konce zastříhejte tak, aby květiny vytvořily kulatou plochu. Jednotlivé barvy různě prokládejte.

bigstock-bouquet-of-pink-carnations-and-448993305.jpg

růžové karafiáty
Zdroj: 
Bigstockphoto
Růžové karafiáty jsou nejoblíbenější květinou hlavní hrdinky Sexu ve městě.

Růžová hora

Postup je stejný jako v předchozím případě, ale tentokrát vyberte velké karafiáty. Měly by být v barevném rozpětí od středně růžové až po temně rudou. Květiny naaranžujte co nejpevněji k sobě, aby vznikla jednolitá kulatá plocha překypující růžovou barvou. Mísů můžete opět zvolit bílou, ale také světle růžovou či zelenkavou.

Monochromatická elegance

Využijte toho, že jsou karafiáty k dostání v mnoha výrazných barvách. Vezměte si neprůhlednou vyšší vázu. Ideálně se v tomto případě hodí metalická nebo dokonce klasický plechový kyblík. Vyhýbat se nemusíte ani vintage vázám. Kupte si velké karafiáty výrazné barvy - červené, růžové nebo třeba originálně zelené. Konce zastřihněte tak, aby hlavičky květin těsně překrývaly okraj vázy. Nasázejte je hustě vedle sebe.

bigstock-close-up-photo-of-a-pink-ligh-431723405.jpg

zelené karafiáty
Zdroj: 
Bigstockphoto
Bát se nemusíte ani zelených karafiátů. Nejsou úplně tradiční, ale krásné.

Dokonalá klasika

Pastelový mix sluší každému pokoji. Namíchejte si barvy podle chuti, ale snažte se držet tón v tónu či v několika barvách, které si vzájemně lichotí. Otrhejte lístky ze stonků a uvažte silnější buket. Aby se hlavičky nelámaly, můžete krajní stonky květin ovinou tenkým zeleným drátkem. Použijte silnější stuhu a vsaďte karafiáty do jednoduché úzké skleněné vázy. Tuto klasickou a nestárnoucí kombinaci v bílé či růžové si stále častěji volí dnešní nevěsty. Není důvod, proč se jí bát.

Zdroje:

  • https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-153049-vypestujte-si-karafiat-ktery-vas-potesi
  • https://www.kup-kytici.cz/o-kvetinach/karafiaty-vse-co-o-nich-potrebujete-vedet
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Karafi%C3%A1t