Jste zde

Šedá barva v interiéru: Pozor na to, že tlumí aktivitu!

šedý interiér s růžovými prvky Zdroj: Bigstockphoto
Šedivé paneláky, šedivá jako myš, šedivá zatažená obloha. Také se vám s šedivou barvou spojuje spíše vše negativní a padá na vás tíseň? Pak není divu, že je šedivá barva v interiéru považována za studený, neosobní a smutný prvek.

11. 12. 2021

Má v sobě něco z černé barvy, něco z bílé. Někdy více z té, podruhé z druhé kontrastní barvy. Šedivá je neutrální barva, která by psychiku člověka vlastně ani neměla ovlivňovat. Měla by být jaksi na pozadí a nedávat o sobě vědět. Ne vždy se ale šedivá barva přesně takto chová.

S šedivou barvou šetřete

Předně – s šedivou barvou byste měli šetřit. Šedivá totiž výrazně utlumuje všechno ve svém okolí. V místnosti, ve které je šedivé příliš, si lidé nejčastěji připadají ztracení, zmatení, stísnění. A vlastně ani nevědí proč. Šedivá barva, která má blíž k černé, potom dokonce u citlivějších jedinců vyvolává strach a úzkost.

bigstock-182361310.jpg

šedá koupelna
Zdroj: 
Bigstockphoto
Šedá barva umí špínu a nepořádek opticky zakrýt, zároveň si ji ale spousta lidí právě se špínou a nepořádkem spojuje.

Vyvarujte se šedivé barvy na větších plochách, místnost bude smutná a nebude vám v ní dobře. Oslabit negativní účinky šedivé můžete použitím vhodného kontrastu. Jiné barvy v přítomnosti šedivé totiž působí ještě živěji. Na druhou stranu ale nezapomeňte na to, že přehnaný kontrast může působit rušivě.

Šedivá tlumí a zpomaluje

Pro šedivou barvu také platí, že zpomaluje organismus, člověk se v šedivém prostředí cítí ospalý, nic se mu nedaří, všechno mu dlouho trvá… Ostatně, vzpomeňte si, jak se cítíte v dny, kdy je pod mrakem a slunce nevykoukne a nevykoukne. V šedivé místnosti bude vaše soustředění horší, pozornost nižší a výsledek práce nebude stát za nic. Plánujete pořídit šedivé prvky do kanceláře? Radši na ně rychle zapomeňte!

bigstock-dark-gray-wall-living-room-int-235595287.jpg

tmavě šedivý interiér
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zatímco šedá, která má blíž k bílé spíš "jen" utlumuje, šedá mající blíže k černé vyvolává negativní pocity.Černá je pořádně silná barva, která má už v malém množství ohromný vliv na náladu místnosti. Černá je logicky protipólem barvy bílé.

Přemýšlejte chvilku – s jakou barvou máte spojené chuchvalce prachu, smetí a ušmudlanost? Pravděpodobně vás jako první napadne právě šedivá barva. I to je důvod, proč byste se jí měli vyhnout. Šedivá sice umí opticky špínu zakrýt, na druhou stranu je to právě tato barva, kterou si se špínou a nepořádkem spojujeme.

A chtěli byste, aby váš domov byl ušmudlaný?

bigstock-glass-lamp-on-end-table-244113499.jpg

šedá ložnice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pozor na to, že tmavě šedá může malým místnostem opticky ještě ubrat na velikosti.

bigstock-modern-grey-bathroom-with-show-179830993.jpg

šedivá koupelna
Zdroj: 
Bigstockphoto
Šedou si pojíme s nečistotami - což ji v některých případech může diskvalifikovat například z barev pro koupelnu.

bigstock-modern-home-interior-modern-k-234578467.jpg

šedivá kuchyně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Se šedou je třeba v interiéru pracovat s citem. Když ji použijete vhodně, dokáže ostatní barvy okolo sebe rozsvítit. V opačném případě místnost promění v kobku. V tomto případě se to naštěstí povedlo.

Zdroje:

  • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/barvy-do-interieru/seda-barva-v-interieru-prakticke-tipy-a-inspirace/
  • https://www.expedo.cz/blog/?clanek=seda-barva-v-interieru-jak-si-s-ni-poradit-87
  • https://www.sconto.cz/magazin/seda-v-interieru-barva-ktera-neomrzi
  • https://bydleni.instory.cz/2837-seda-barva-v-interieru-nikdy-nevyjde-z-mody-jsou-vsak-mista-kam-se-nehodi.html