Jste zde

Šedá barva v interiéru: Utlumuje, studí, děsí

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Šedivé paneláky, šedivá jako myš, šedivá zatažená obloha. Také se vám s šedivou barvou spojuje spíše vše negativní a padá na vás tíseň? Pak není divu, že je šedivá barva v interiéru považována za studený, neosobní a smutný prvek.

6. 8. 2018

Má v sobě něco z černé, něco z bílé. Někdy více z té, podruhé z druhé kontrastní barvy. Šedivá je neutrální barva, která by psychiku člověka vlastně ani neměla ovlivňovat. Měla by být jaksi na pozadí a nedávat o sobě vědět. Ne vždy se ale šedivá barva přesně takto chová.

S šedivou barvou šetřete

Předně – s šedivou barvou byste měli šetřit. Šedivá totiž výrazně utlumuje všechno ve svém okolí. V místnosti, ve které je šedivé příliš, si lidé nejčastěji připadají ztracení, zmatení, stísnění. A vlastně ani nevědí proč. Šedivá barva, která má blíž k černé, potom dokonce u citlivějších jedinců vyvolává strach a úzkost.

Šedá barva umí špínu a nepořádek opticky zakrýt, zároveň si ji ale spousta lidí právě se špínou a nepořádkem spojuje. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Vyvarujte se šedivé barvy na větších plochách, místnost bude smutná a nebude vám v ní dobře. Oslabit negativní účinky šedivé můžete použitím vhodného kontrastu. Jiné barvy v přítomnosti šedivé totiž působí ještě živěji. Na druhou stranu ale nezapomeňte na to, že přehnaný kontrast může působit rušivě.

Šedivá tlumí a zpomaluje

Pro šedivou barvu také platí, že zpomaluje organismus, člověk se v šedivém prostředí cítí ospalý, nic se mu nedaří, všechno mu dlouho trvá… Ostatně, vzpomeňte si, jak se cítíte v dny, kdy je pod mrakem a slunce nevykoukne a nevykoukne. V šedivé místnosti bude vaše soustředění horší, pozornost nižší a výsledek práce nebude stát za nic. Plánujete pořídit šedivé prvky do kanceláře? Radši na ně rychle zapomeňte!

Zatímco šedá, která má blíž k bílé spíš "jen" utlumuje, šedá mající blíže k černé vyvolává negativní pocity.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Přemýšlejte chvilku – s jakou barvou máte spojené chuchvalce prachu, smetí a ušmudlanost? Pravděpodobně vás jako první napadne právě šedivá barva. I to je důvod, proč byste se jí měli vyhnout. Šedivá sice umí opticky špínu zakrýt, na druhou stranu je to právě tato barva, kterou si se špínou a nepořádkem spojujeme.

A chtěli byste, aby váš domov byl ušmudlaný?

Šedá výborně funguje v kontrastu s jinými barvami. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pozor na to, že tmavě šedá může malým místnostem opticky ještě ubrat na velikosti.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Se šedou je třeba v interiéru pracovat s citem. Když ji použijete vhodně, dokáže ostatní barvy okolo sebe rozsvítit. V opačném případě místnost promění v kobku. V tomto případě se to naštěstí povedlo. Zdroj: www.bigstockphoto.com