Jste zde

Šedá barva v interiéru: Pozor na to, že tlumí aktivitu!

šedý interiér s růžovými prvky Zdroj: Bigstockphoto
Šedivé paneláky, šedivá jako myš, šedivá zatažená obloha. Také se vám s šedivou barvou spojuje spíše vše negativní a padá na vás tíseň? Pak není divu, že je šedivá barva v interiéru považována za studený, neosobní a smutný prvek.

11. 12. 2021

Má v sobě něco z černé barvy, něco z bílé. Někdy více z té, podruhé z druhé kontrastní barvy. Šedivá je neutrální barva, která by psychiku člověka vlastně ani neměla ovlivňovat. Měla by být jaksi na pozadí a nedávat o sobě vědět. Ne vždy se ale šedivá barva přesně takto chová.

S šedivou barvou šetřete

Předně – s šedivou barvou byste měli šetřit. Šedivá totiž výrazně utlumuje všechno ve svém okolí. V místnosti, ve které je šedivé příliš, si lidé nejčastěji připadají ztracení, zmatení, stísnění. A vlastně ani nevědí proč. Šedivá barva, která má blíž k černé, potom dokonce u citlivějších jedinců vyvolává strach a úzkost.

bigstock-182361310.jpg

šedá koupelna
Zdroj: 
Bigstockphoto
Šedá barva umí špínu a nepořádek opticky zakrýt, zároveň si ji ale spousta lidí právě se špínou a nepořádkem spojuje.

Vyvarujte se šedivé barvy na větších plochách, místnost bude smutná a nebude vám v ní dobře. Oslabit negativní účinky šedivé můžete použitím vhodného kontrastu. Jiné barvy v přítomnosti šedivé totiž působí ještě živěji. Na druhou stranu ale nezapomeňte na to, že přehnaný kontrast může působit rušivě.

Šedivá tlumí a zpomaluje

Pro šedivou barvu také platí, že zpomaluje organismus, člověk se v šedivém prostředí cítí ospalý, nic se mu nedaří, všechno mu dlouho trvá… Ostatně, vzpomeňte si, jak se cítíte v dny, kdy je pod mrakem a slunce nevykoukne a nevykoukne. V šedivé místnosti bude vaše soustředění horší, pozornost nižší a výsledek práce nebude stát za nic. Plánujete pořídit šedivé prvky do kanceláře? Radši na ně rychle zapomeňte!

bigstock-dark-gray-wall-living-room-int-235595287.jpg

tmavě šedivý interiér
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zatímco šedá, která má blíž k bílé spíš "jen" utlumuje, šedá mající blíže k černé vyvolává negativní pocity.Černá je pořádně silná barva, která má už v malém množství ohromný vliv na náladu místnosti. Černá je logicky protipólem barvy bílé.

Přemýšlejte chvilku – s jakou barvou máte spojené chuchvalce prachu, smetí a ušmudlanost? Pravděpodobně vás jako první napadne právě šedivá barva. I to je důvod, proč byste se jí měli vyhnout. Šedivá sice umí opticky špínu zakrýt, na druhou stranu je to právě tato barva, kterou si se špínou a nepořádkem spojujeme.

A chtěli byste, aby váš domov byl ušmudlaný?

bigstock-glass-lamp-on-end-table-244113499.jpg

šedá ložnice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pozor na to, že tmavě šedá může malým místnostem opticky ještě ubrat na velikosti.

bigstock-modern-grey-bathroom-with-show-179830993.jpg

šedivá koupelna
Zdroj: 
Bigstockphoto
Šedou si pojíme s nečistotami - což ji v některých případech může diskvalifikovat například z barev pro koupelnu.

bigstock-modern-home-interior-modern-k-234578467.jpg

šedivá kuchyně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Se šedou je třeba v interiéru pracovat s citem. Když ji použijete vhodně, dokáže ostatní barvy okolo sebe rozsvítit. V opačném případě místnost promění v kobku. V tomto případě se to naštěstí povedlo.

Zdroje:

  • https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/barvy-do-interieru/seda-barva-v-interieru-prakticke-tipy-a-inspirace/
  • https://www.expedo.cz/blog/?clanek=seda-barva-v-interieru-jak-si-s-ni-poradit-87
  • https://www.sconto.cz/magazin/seda-v-interieru-barva-ktera-neomrzi
  • https://bydleni.instory.cz/2837-seda-barva-v-interieru-nikdy-nevyjde-z-mody-jsou-vsak-mista-kam-se-nehodi.html

Jakej "odbornik" ty kecy pise? Sediva je elegantni, neutralni barva. Rozhodne ji nelze nic zkazit. Navic je naprosto nadcasova. Co napriklad skandinavske interiery? Pred par lety byla dokonce holubi seda vyhlasena barvou roku spolecnosti Dulux... By mne zajimalo v cem zije autor(ka) clanku...