Jste zde

Oranžová barva v bytě: Sbližuje a zvyšuje chuť k jídlu

oranžová kuchyně orientovaná na jih Zdroj: Bigstockphoto
Pugét sytě oranžových měsíčků lékařských, romantický západ slunce, šťavnaté pomeranče a hebké zralé broskve… oranžová barva evokuje samé příjemné věci. Není divu, že je v interiérech tak populární. Nezapomeňte ale, že všeho moc škodí.

29. 12. 2021

Meruňková barva na zdech obývacího pokoje, to byla v několika posledních letech noční můra všech bytových designerů. V českých domácnostech jí bylo najednou tolik jako ve vrcholném období meruňkové sklizně. Češi se ale postupně začínají opět uklidňovat – uvědomili si, že i přemíra příjemné oranžové barvy může škodit.

Oranžová nemá negativní vlastnosti

Jinak ale opravdu platí, že oranžová barva nemá – narozdíl od jiných barviček – negativní vlastnosti. Pozor si musíte dát jen na to, abyste ji nezkombinovali s nevhodnou barvou. Tou může být například ostře fialová. Tenhle efektní kontrast může být zajímavý na menší ploše, nicméně oranžová s fialovou například na zdech působí rušivě a člověka mohou znervózňovat.

bigstock-empty-stylish-kitchen-with-cou-171524894.jpg

oranžové židle v kuchyni
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pozor na výrazný kontrast, který může oranžová s jinými barvami vytvořit. Může být až rušivý.

Skvělou kombinací je naopak kombinace oranžové s modrou nebo s tyrkysovou barvou. Tenhle efektní kontrast funguje prý proto, že evokuje modrou oblohu se slunečním kotoučem.

Díky oranžové vám bude tepleji

Oranžová je barva s vysokou světelnou odrazností. Když nepoužijete velmi tmavý odstín, hodí se i do menších místností. Oranžová barva take umí – stejně jako červená barvazvýšit subjektivní teplotu v místnosti. Pokoj otočený na sever, ve kterém je vám neustále zima, oteplí právě použití oranžové barvy. Nezapomeňte, že evokuje slunce!

O oranžové barvě se říká, že vyvolává příjemné pocity, umí navodit pohodu a má prý pozitivní vliv na zdraví. Také prý dokáže vyvolat pocit sounáležitosti a sdílnosti. Chcete ze své kamarádky vytáhnout všechna tajemství? Pozvěte ji na místo, kde převažuje oranžová. Rozmluví se.

bigstock-interior-design-15983876.jpg

hnědooranžový obývací pokoj
Zdroj: 
Bigstockphoto
Oranžová posiluje komunikaci. Je tedy vhodná do obývacího pokoje. Jen pozor na tak často proklínaný "meruňkový" odstín.

I proto je oranžová barva ideální pro obývací pokoje. Kromě toho je oranžová skvělou barvou pro kuchyně a především pro jídelny. Oranžová totiž výrazně zvyšuje chuť k jídlu.

bigstock-modern-living-room-interior-de-124455671.jpg

oranžový obývací pokoj
Zdroj: 
Bigstockphoto
Oranžová zvyšuje pocitovou teplotu v bytě.

Zdroje:

  • https://www.svet-bydleni.cz/barvy-pro-vas-interier-s-oranzovou-pracujte-opatrne
  • https://www.olzatex.cz/news/psychologie-barev-v-interieru-oranzova
  • https://www.nejlepsi-nabytek.cz/blog-energicka-oranzova-tipy-jak-pouzit-oranzovou-v-interieru
  • https://www.estav.cz/cz/4018.barevne-nalady-kombinace-inspirace-oranzova
  • https://www.homeincube.cz/jak-pracovat-s-barvami-v-interieru/