Jste zde

Oranžová barva v bytě: Sbližuje a zvyšuje chuť k jídlu

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pugét sytě oranžových měsíčků lékařských, romantický západ slunce, šťavnaté pomeranče a hebké zralé broskve… oranžová barva evokuje samé příjemné věci. Není divu, že je v interiérech tak populární. Nezapomeňte ale, že všeho moc škodí.

21. 4. 2017

Meruňková barva na zdech obývacího pokoje, to byla v několika posledních letech noční můra všech bytových designerů. V českých domácnostech jí bylo najednou tolik jako ve vrcholném období meruňkové sklizně. Češi se ale postupně začínají opět uklidňovat – uvědomili si, že i přemíra příjemné oranžové barvy může škodit.

Oranžová nemá negativní vlastnosti

Jinak ale opravdu platí, že oranžová barva nemá – narozdíl od jiných barviček – negativní vlastnosti. Pozor si musíte dát jen na to, abyste ji nezkombinovali s nevhodnou barvou. Tou může být například ostře fialová. Tenhle efektní kontrast může být zajímavý na menší ploše, nicméně oranžová s fialovou například na zdech působí rušivě a člověka mohou znervózňovat.

Pozor na výrazný kontrast, který může oranžová s jinými barvami vytvořit. Může být až rušivý.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Skvělou kombinací je naopak kombinace oranžové s modrou nebo s tyrkysovou barvou. Tenhle efektní kontrast funguje prý proto, že evokuje modrou oblohu se slunečním kotoučem.

Díky oranžové vám bude tepleji

Oranžová je barva s vysokou světelnou odrazností. Když nepoužijete velmi tmavý odstín, hodí se i do menších místností. Oranžová barva take umí – stejně jako červená barva – zvýšit subjektivní teplotu v místnosti. Pokoj otočený na sever, ve kterém je vám neustále zima, oteplí právě použití oranžové barvy. Nezapomeňte, že evokuje slunce!

O oranžové barvě se říká, že vyvolává příjemné pocity, umí navodit pohodu a má prý pozitivní vliv na zdraví. Také prý dokáže vyvolat pocit sounáležitosti a sdílnosti. Chcete ze své kamarádky vytáhnout všechna tajemství? Pozvěte ji na místo, kde převažuje oranžová. Rozmluví se.

Oranžová posiluje komunikaci. Je tedy vhodná do obývacího pokoje. Jen pozor na tak často proklínaný "meruňkový" odstín.Zdroj: www.bigstockphoto.com

I proto je oranžová barva ideální pro obývací pokoje. Kromě toho je oranžová skvělou barvou pro kuchyně a především pro jídelny. Oranžová totiž výrazně zvyšuje chuť k jídlu.

Oranžová zvyšuje pocitovou teplotu v bytě. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tak trochu tu proti sobě bojují dva tábory – jeden říká, že barvy v ložnici by měli uklidňovat a uspávat, ten druhý kontruje tím, že barvy v ložnici mají podstatný vliv na náš sexuální život – a na některých barvách se prostě neshodnou.

Vyznavači uklidňujících barev totiž tvrdí, že nejlepší barvy pro místnost, kde člověk spí a odpočívá, jsou v odstínech šedivé a modré. Že právě tyto dvě barvy dokážou člověk uklidnit a uspat. Jenže! Jiní zase tvrdí, že právě šedivá je tou nejhorší barvou, kterou můžete do ložnice umístit.

[[{"fid":"4123","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"V šedavé ložnici se perfektně vyspíte. Se sexuálním životem to ale tak žhavé nebude.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"šedá barva v ložnici","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"V šedavé ložnici se perfektně vyspíte. Se sexuálním životem to ale tak žhavé nebude.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"šedá barva v ložnici","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"šedá barva v ložnici","title":"V šedavé ložnici se perfektně vyspíte. Se sexuálním životem to ale tak žhavé nebude.","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"1"}}]]

Šedivá ložnice = minimum sexu

Lidé s ložnicí, kde převažuje šedivá barva, mají totiž jen minimum sexu a celkově nekvalitní sexuální život. A podobné je to i u lidí, kteří mají ložnici laděnou do zelena. I oni mají v této oblasti nedostatek aktivity a často i problémy.

A i tady platí, že zelená je podle druhých jedna z doporučených barev pro místnost, kde spíme. Špatné barvy pro sexuální život jsou i béžová a bílá – tedy barvy, které sice evokují čistotu, na druhou stranu jsou ale nudné a nezáživné.

[[{"fid":"4122","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Zelená barva v ložnici je prý zabiják sexu. Zvlášť, když má odstín tak typický pro operační sály. Což naštěstí není případ interiéru na fotografii.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"zelená ložnice","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"Zelená barva v ložnici je prý zabiják sexu. Zvlášť, když má odstín tak typický pro operační sály. Což naštěstí není případ interiéru na fotografii.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"zelená ložnice","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"zelená ložnice","title":"Zelená barva v ložnici je prý zabiják sexu. Zvlášť, když má odstín tak typický pro operační sály. Což naštěstí není případ interiéru na fotografii.","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"2"}}]]

V ložnici také zapomeňte na oranžovou – ta vyšla jako poražený u obou skupin. V oranžové místnosti totiž člověk neusne – oranžová je příliš agresivní a nutí nás k aktivitě – na druhou stranu ale neinspiruje k postelovým hrátkám.

Chybu ale rozhodně neuděláte s modrou a jejími nejrůznějšími odstíny, s růžovou, s černou, pokud to s ní ale nepřeženete a s červenou, také v přiměřené míře.

[[{"fid":"4144","view_mode":"wysiwyg","fields":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"S oranžovou barvou v ložnici šetřete. Nedá vám spát. A to doslova. Naopak skvělá je například do kuchyně, kde zvyšuje chuť k jídlu.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"oranžová ložnice","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"},"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"wysiwyg","alignment":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"S oranžovou barvou v ložnici šetřete. Nedá vám spát. A to doslova. Naopak skvělá je například do kuchyně, kde zvyšuje chuť k jídlu.","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"oranžová ložnice","field_source[und][0][value]":"Bigstockphoto"}},"attributes":{"alt":"oranžová ložnice","title":"S oranžovou barvou v ložnici šetřete. Nedá vám spát. A to doslova. Naopak skvělá je například do kuchyně, kde zvyšuje chuť k jídlu.","class":"media-element file-wysiwyg","data-delta":"3"}}]]

Fialová vítězí na všech frontách

Absolutním vítězem je potom fialová a její odstíny. Právě ve fialových ložnicích se totiž sexuje nejvíc, zhruba čtyřikrát do týdne. Zároveň je fialová barvou, která uklidňuje naše smysly, takže se nám ve fialové ložnici bude i dobře usínat.

Nespoléhejte ale na to, že správně vybrané barvy zachrání všechno. To ani náhodou. Častými zabijáky mileneckého života jsou totiž televize, nebo počítač v ložnici. A tím největším morem jsou v posledních letech samozřejmě notebooky. Nevinné večerní přečtení „mailíků z práce“ může být koncem společné pohody. Fialová nefialová.

Zdroje:

  • https://www.homeincube.cz/pusobeni-barev-v-loznici/
  • https://www.maliri-nateraci.cz/tipy-pro-malovani/jake-jsou-nejlepsi-barvy-do-loznice
  • https://www.living.cz/barva-loznice-ovlivnuje-nejen-vas-spanek/
Zdroj: www.bigstockphoto.com