Jste zde

Oranžová barva v bytě: Sbližuje a zvyšuje chuť k jídlu

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pugét sytě oranžových měsíčků lékařských, romantický západ slunce, šťavnaté pomeranče a hebké zralé broskve… oranžová barva evokuje samé příjemné věci. Není divu, že je v interiérech tak populární. Nezapomeňte ale, že všeho moc škodí.

21. 4. 2017

Meruňková barva na zdech obývacího pokoje, to byla v několika posledních letech noční můra všech bytových designerů. V českých domácnostech jí bylo najednou tolik jako ve vrcholném období meruňkové sklizně. Češi se ale postupně začínají opět uklidňovat – uvědomili si, že i přemíra příjemné oranžové barvy může škodit.

Oranžová nemá negativní vlastnosti

Jinak ale opravdu platí, že oranžová barva nemá – narozdíl od jiných barviček – negativní vlastnosti. Pozor si musíte dát jen na to, abyste ji nezkombinovali s nevhodnou barvou. Tou může být například ostře fialová. Tenhle efektní kontrast může být zajímavý na menší ploše, nicméně oranžová s fialovou například na zdech působí rušivě a člověka mohou znervózňovat.

Pozor na výrazný kontrast, který může oranžová s jinými barvami vytvořit. Může být až rušivý.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Skvělou kombinací je naopak kombinace oranžové s modrou nebo s tyrkysovou barvou. Tenhle efektní kontrast funguje prý proto, že evokuje modrou oblohu se slunečním kotoučem.

Díky oranžové vám bude tepleji

Oranžová je barva s vysokou světelnou odrazností. Když nepoužijete velmi tmavý odstín, hodí se i do menších místností. Oranžová barva take umí – stejně jako červená barva – zvýšit subjektivní teplotu v místnosti. Pokoj otočený na sever, ve kterém je vám neustále zima, oteplí právě použití oranžové barvy. Nezapomeňte, že evokuje slunce!

O oranžové barvě se říká, že vyvolává příjemné pocity, umí navodit pohodu a má prý pozitivní vliv na zdraví. Také prý dokáže vyvolat pocit sounáležitosti a sdílnosti. Chcete ze své kamarádky vytáhnout všechna tajemství? Pozvěte ji na místo, kde převažuje oranžová. Rozmluví se.

Oranžová posiluje komunikaci. Je tedy vhodná do obývacího pokoje. Jen pozor na tak často proklínaný "meruňkový" odstín.Zdroj: www.bigstockphoto.com

I proto je oranžová barva ideální pro obývací pokoje. Kromě toho je oranžová skvělou barvou pro kuchyně a především pro jídelny. Oranžová totiž výrazně zvyšuje chuť k jídlu.

Oranžová zvyšuje pocitovou teplotu v bytě. Zdroj: www.bigstockphoto.com

V ložnici s oranžovou šetřete. Vystačíte si s ní na doplňcích. Zdroj: www.bigstockphoto.com