Jste zde

Připravte si velikonoční nádivku: Máme pro vás tipy, jak ji udělat božskou

velikonoční nádivka na talíři Zdroj: Bigstockphoto
Upečte si s námi velikonoční nádivku. Tradiční pokrm, který má mnoho různých podob, ale základ je vždy stejný. Máme pro vás oblíbené recepty na velikonoční hlavičku, po které se budete olizovat až za ušima.

15. 3. 2021

Velikonoční nádivka, lidově svítek, řežábek nebo hlavička, je sváteční pokrm, který neodmyslitelně patří k Velikonocům. Podává se k večeři na Bílou sobotu a její podoba se liší kraj od kraje. Základ však bývá stejný.

Pojďte s námi zjistit, které suroviny nesmí chybět v tradiční velikonoční nádivce, a upečte si ji podle jednoho z našich receptů.

bigstock-pasqualina-italian-easter-cake-401088335.jpg

velikonoční nádivka s bylinkami
Zdroj: 
Bigstockphoto
Příprava velikonoční nádivky je velmi jednoduchá a zvládne ji opravdu každý. 

Vajíčka, maso, pečivo, máslo a něco zeleného. To jsou základní suroviny, které by neměly chybět v tradiční velikonoční nádivce. 

Věděli jste, že...? Lidový název hlavička je odvozen od vařené telecí hlavy, jejíž maso je součástí tradiční velikonoční nádivky. 

Vyrazte do přírody a nasbírejte si jarní bylinky

Zelené lupení dodá každé nádivce jedinečnou chuť a tělo obohatí o minerály a stopové prvky. Právě mladé bylinky, jsou totiž plné síly a energie. Důležité však je sbírat bylinky na čistém místě a těsně před tím, než s nimi začnete pracovat.

Nasbírat si můžete rašící kopřivy, bršlici kozí nohu, petržel, šnytlík, libeček, medvědí česnek, pampelišky, hluchavky nebo třeba květy sedmikrásek a violky. Příroda na jaře vám nabízí mnoho možností. 

bigstock-green-leaves-of-urtica-dioica-389813119.jpg

mladé kopřivy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Bylinky do velikonoční nádivky sbírejte vždy na vlastní zahradě nebo daleko od civilizace. Daleko od silnic a železnic, mimo průmyslové objekty a daleko od polí, která se hnojí. 

Zužitkujte starší pečivo a neulehčujte si práci práškem do pečiva

Pečivo do nádivky volte světlé a ideálně tři dny staré nebo alespoň vysušené v troubě. Po zalití mlékem se z něj totiž nestane hned kaše. Maso nemusí být jen kuřecí, králičí, jehněčí nebo telecí. Velmi oblíbené je také vepřové nebo uzené. 

Tip: Maso si uvařte den předem a vývar, který vznikne, nevylévejte. V nádivce s ním můžete nahradit část mléka nebo smetany.  

Vajíčka do nádivky nikdy nepřidávejte rovnou celá. Nejprve utřete žloutky s máslem a až na konec přidejte sníh z bílků. Od receptů, které nahrazují bílkový sníh práškem do pečiva, dejte ruce pryč. 

Kopřivová velikonoční nádivka

Nádivka s kopřivami je nejen chutná, ale i velmi zdravá. Mladé výhonky kopřiv jsou plné zdraví prospěšných látek, které pročistí organismus a tělu dodají potřebnou energii. 

Co potřebujete: 500 gramů uzeného masa, 8 rohlíků, 8 vajec, 200 ml smetany na šlehání, 400 gramů kopřiv, 1 cibule, 4 stroužky česneku, sůl, pepř, majoránka, pažitka, 2 polévkové lžíce oleje, máslo na vymazání formy 

Jak na to: Ve velké míse smíchejte nejprve žloutky se smetanou, přidejte uvařené uzené maso i rohlíky nakrájené na kousky, spařené kopřivy, nadrobno nakrájenou cibuli i prolisovaný česnek. Vše dochuťte majoránkou, nasekanou pažitkou, solí a pepřem. Na závěr přidejte olej a sníh. 

Promíchanou směs přendejte do pečlivě vymazané formy a nádivku pečte na 180 stupňů Celsia dozlatova.

Velikonoční nádivka s medvědím česnekem

Sezona medvědího česneku je za dveřmi a nevyužít ho k přípravě velikonoční nádivky by byla věčná škoda. Chuť i vůně, které jsou velmi podobné česneku, dodají vaší nádivce šmrnc. 

Co potřebujete: 8 rohlíků, 4 vejce, 2 lžíce nasekané petrželky, 300 gramů smetany, 200 gramů másla, 100 gramů medvědího česneku, muškátový květ, sůl a pepř

Jak na to: Rohlíky nakrájejte na menší kousky a zalijte je smetanou. Po pár minutách do mísy přidejte žloutky utřené s máslem, nasekanou petrželku a medvědí česnek, špetku muškátového květu, sůl a pepř. Vše promíchejte a vložte do vymazaného pekáčku. Nádivku pečte ve vyhřáté troubě na 180 stupňů dozlatova. 

Tradiční velikonoční nádivka

Receptů na tradiční velikonoční nádivku je opravdu spousta. Hlavní suroviny jsou však vždy stejné. Doladění a případné vyšperkování nádivky už je jen na vás a vaší chuti. Za nás však můžeme doporučit  orestovanou cibulku, slaninu nebo houby. 

Co potřebujete: 5 rohlíků, 200 gramů uzeného masa, 200 ml vývaru z uzeného masa, 4 vejce, 75 gramů másla, 2 velké hrsti zeleného lupení, 1 hrst petržele, muškátový oříšek, sůl a pepř

Jak na to: Rohlíky nakrájejte na kostičky a zalijte je vývarem. Přidejte uzené maso nakrájené na kostičky, spařené zelené listy, žloutky s máslem a petržel. Vše promíchejte a dochuťte solí, pepřem a špetkou muškátového oříšku. Nakonec opatrně vmíchejte sníh z bílků. Směs přendejte do vymazaného pekáčku a nádivku pečte zhruba 30 minut dozlatova.