Jste zde

Ověřené triky, jak využít aspirin: Pomůže od lupů i odolných skvrn

platíčko aspirinu Zdroj: Shutterstock
Aspirin, který je pro mnohé z nás lék první volby při nejrůznějších tělesných obtížích, byl vynalezen před více než sto lety. Dodnes je nejprodávanějším a také nejstarším synteticky připravovaným lékem.

24. 3. 2023

Kromě toho, že tlumí bolest, horečku a léčí záněty, ale najde v domácnosti široké spektrum využití. Věděli jste třeba, že dokáže pomoci od lupů, odstraní mastné fleky nebo udrží řezané květiny déle čerstvé?

Lupy si ani neškrtnou

Tráví vás lupy a všechny dostupné šampony jsou na ně krátké? Zkuste sílu aspirinu! Rozdrťte zhruba tři až čtyři tablety léčiva a smíchejte je v nádobě s trochou šamponu.

Následně si směs důkladně vetřete do vlasů, kde ji necháte působit zhruba pět minut. Hlavu poté opláchněte a umyjte ještě jednou šamponem, na který jste zvyklí. Proceduru v případě potřeby několikrát za měsíc zopakujte.

Už žádné skvrny od potu

Skvrny od potu nám občas dávají pěkně zabrat. Zbavit se jich totiž není ani trochu jednoduché. Naštěstí i tady pomůže obyčejný aspirin (a klidně i ten prošlý, který jste zapomněli v domácí lékárničce).

shutterstock_748908364.jpg

žena s aspirinem
Zdroj: 
Shutterstock
Aspirin pomůže od mnoha zdravotních neduhů. Nicméně lepší samozřejmě je zdravotním potížím předcházet.

Nachystejte si větší nádobu, ve které rozdrtíte čtyři až pět tablet aspirinu. Zalijte je zhruba litrem vody a směs důkladně rozmíchejte. Do nádoby následně ponořte oblečení na tři a půl hodiny. Po této době oblečení vyperte klasicky v pračce.

Zbavte se akné jednou provždy

Také akné dokáže pěkně potrápit. Pokud vám nic volně prodejného nepomáhá, opět zkuste využít předností aspirinu. Rozdrťte dvě až tři tabletky a smíchejte je zhruba se třemi lžičkami vody.

Roztok důkladně zamíchejte, dokud z něj nevytvoříte kašičku. Směs naneste na postižená místa. Aspirin nechte působit několik minut a následně jej opláchněte. Pokud budete výše uvedený proces opakovat každý den, do 14 dnů byste měli pozorovat zlepšení.

Bílé prádlo bude jako nové

Několik tablet aspirinu můžete přihodit také do bubnu pračky k bílému prádlu. To získá zpět svoji původní barvu a navíc ho stačí vyprat jen na nižší teploty. Ve finále tak ušetříte drahocenný čas, peníze i energii. Pamatujte ale, že praní s aspirinem byste měli praktikovat jen ve výjimečných případech. Velké množství aspirinu v odpadní vodě by totiž nebylo z dlouhodobého hlediska žádoucí.

Vodní kámen nebude mít šanci

Pokud se doma trápíte s odolným vodním kamenem na bateriích nebo jiných místech a zrovna nemáte po ruce žádný vhodný čisticí přípravek, použijte obyčejný aspirin. Rozdrťte pilulku v třech lžících vody. Do směsi přidejte trochu octa či jedlé sody. Roztok důkladně promíchejte a namočte do něj hadřík, kterým umyjete povrchy postižené vodním kamenem.

Náš tip: Výše uvedený roztok můžete přelít i do rozprašovače, kterým postříkáte znečištěná místa v koupelně nebo na toaletě. Pokud jej necháte delší dobu působit, následný úklid bude o to jednodušší. 

Dokonale čistá pleť

Aspirin dost dobře nahradí i drahé kosmetické přípravky a pleťové masky. Dvě tablety aspirinu vhoďte do misky, přidejte k nim cca čajovou lžičkou vody a počkejte, dokud se nerozmočí. Do směsi přidejte třeba i tvaroh nebo bílý jogurt. Pak vše rozmíchejte na hustou hmotu. Tu naneste na obličej, kde necháte působit asi 10 až 15 minut.

Změkčí ztvrdlou kůži

Trápí vás suché paty a zatvrdlá kůže? Vyzrajte na ni s obyčejným acylpyrinem! Nadrťte šest tablet a smíchejte je s půl lžičky vody a citronovou šťávou. Směs pak v dostatečném množství naneste na ztvrdlou kůži na patách a překryjte kusem nahřáté látky. Po 15 minutách látku sundejte a změklé ložisko staré kůže odstraňte pomocí pemzy.

„Cucfleky“ vezmou za své

Stopy vášně na krku nebo jiných viditelných místech jsou nepříjemné třeba ve chvíli, kdy vás čeká důležitý pracovní pohovor. Odstranit je přitom můžete jednoduchým a snadným způsobem.

Kyselina acetylsalicylová, která je součástí aspirinu, zvyšuje průtok krve na povrchu pokožky, čímž snižuje výskyt červených teček. Stačí proto nechat rozpustit jednu nebo dvě tabletky v troše vody a vzniklou pastou potírat postiženou oblast.

Řezané květiny vydrží déle

Dostali jste krásnou kytici řezaných květin? Aby vám doma dělala radost pokud možno co nejdéle, přihoďte do vázy tabletu aspirinu. Kyselina acetylsalicylová okyseluje vodu a tím snižuje její pH.

V zásadité vodě se tolik nedaří mikrobům a řezané květiny díky tomu vydrží déle čerstvé. Aspirin můžete přihodit i do konve, kterou zalíváte běžné pokojovky. Aspirinová zálivka totiž odstraňuje plísně v půdě. Jen dávejte pozor, ať to nepřeženete s dávkováním. Doporučená dávka je tableta na litr vody.

Použité zdroje:

  • https://styl.instory.cz/991-netradicni-vyuziti-aspirinu-o-kterem-jste-jeste-neslyseli.html
  • https://www.nasezahrada.com/netradicni-vyuziti-aspirinu-v-domacnosti-nekolik-babskych-rad-tykajicich-se-nejen-rostlin/
  • https://www.kafe.cz/rodina-a-domov/devet-uzasnych-triku-jak-doma-vyuzit-aspirin-jsou-vyzkousene-a-fakt-funguji-35574.html