Jste zde

Všestranný alobal: Zbaví vás bolesti zad i trápení se žehlením

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Alobal, jinak také aluminiová či hliníková fólie, je praktická věc, která vám může pomoci nejen v kuchyni. Přinášíme vám pár fantastických triků, které vám mohou mnoho věcí ulehčit. Nemáte-li alobal doma, po přečtení článku pro něj určitě poběžíte.

24. 11. 2018

Možná vás překvapí, že alobal je jednou z nejpoužívanějších věcí v kuchyni. Vy už ho však nemusíte používat jen k pečení, grilování a skladování potravin. Pojďte s námi prozkoumat jeho neobvyklá využití. Naše babičky jej používaly místo drátěnky, chytré hospodyňky si s jeho pomocí ulehčují žehlení a tradiční léčitelé ho dokonce využívají k léčení.

Alobal a jeho izolační vlastnosti

Napadlo by vás někdy, že vám může alobal usnadnit žehlení? Vložením vrstvy alobalu mezi žehlicí prkno a potah na žehlicím prkně, podstatně zvýšíte efektivitu žehlení. Lesklá strana alobalu, která by měla směřovat nahoru, bude totiž teplo ze žehličky odrážet zpět. Vyžehlit oblečení z materiálu, které bylo těžké a zdlouhavé vyhladit, už pro vás nebude problém. Navíc prádlo vyžehlíte rovnou i z druhé strany.

Zabalte stopky banánů do alobalu. Banán vydrží déle čerstvý. Zdroj: www.bigstockphoto.com

To, že alobal odráží teplo, můžete využít i v místnosti. Aby vám teplo z radiátoru neutíkalo a neohřívalo studenou zeď za ním, vložte za radiátor desku potaženou alobalem. Lesklá strana, která by měla směřovat ven, bude odrážet vznikající teplo z radiátoru do místnosti.

Izolační vlastnosti alobalu můžete využít i v zimní obuvi. Vystřihněte si z alobalu vložky do bot! Jejich vložením do zimní obuvi získáte izolační vrstvu, která nepropustí chlad od země k vašim chodidlům a naopak teplo z vašich nohou bude tato vrstva odrážet zpět do těla.

Zkuste alobalem vyléčit bolest

Možná vás překvapí, že alobal má podle některých léčitelů i léčebné účinky. Uleví prý od bolesti zad, krku, svalů, ramen či kloubů a napomáhá údajně i rychlejšímu hojení popálenin či jizev po operaci.  

Léčivé vlastnosti alobalu jsou hojně využívány tradičními léčiteli v Číně a v Rusku. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Podle propagátorů alobalové léčby prý postačí, když na postižené místo přiložíte přes noc alobal a pořádně ho zafixujete obvazem. Terapie alobalem doporučují opakovat minimálně 10 dní za sebou. Po týdenní přestávce, která by měla následovat, byste měli cítit úlevu.

Své netradiční využití najde alobal i v kuchyni. Použít ho můžete k vydrhnutí připáleného jídla z hrnců nebo k vyčištění grilovacího roštu. Zmačkaný alobal do tvaru koule totiž funguje stejně jako drátěnka. Zašlým a rezavým příborům navrátí lesk a tupé nůžky se díky němu stanou opět ostrými. Postačí, když alobal několikrát přeložíte a tupými nůžky rozstříháte.

Dlouho nenošené stříbrné šperky zčernají. Jedná se o běžný jev. Aby bylo stříbro opět stříbrné, zkuste vroucí vodou zalít sůl, jedlou sodu a kousky alobalu. Zdroj: www.bigstockphoto.com

S alobalem už nikdy nebudete mít připálené okraje u koláče. Stačí k tomu jen to, že koláčovou formu vystelete vrstvou alobalu. Navíc pomocí různého tvarování alobalu si můžete vytvořit originální pečící formu.

Využít alobal můžete i na zahradě. Třepotající kousky alobalu ve větru uchrání sazenice před nálety ptáků. Proužky alobalu v zemině zase odradí hmyz a navíc odrazí světlo a teplo na rostliny.

Hliníkovou fólii můžete využít i při malování. Díky své přilnavosti a poddajnosti s ním snadno přikryjete kliky či vypínače a už nikdy vám neztvrdne štětec. Ovšem pokud z něj vymačkáte barvu a pořádně jej zabalíte právě do aluminiové fólie.