Jste zde

Pepř, skořápky, aspirin nebo citron do pračky? Podivné přísady dokážou zázraky

praní v pračce Zdroj: www.bigstockphoto.com
Taky vám přijde, že po několika vypráních ztrácí prádlo původní barvu? A co kdybychom vám řekli, že k její obnově stačí použít ingredience, které máte běžně v lednici nebo spíži. Proč do pračky přidávat pepř, sůl nebo třeba skořápky? Prozradíme!

22. 11. 2020

Pepř zabrání blednutí i ulpívajícímu prášku

Tuhle vychytávku znaly a hojně aplikovaly už naše babičky. Aby vydrželo prádlo stále barevné, přidávaly k němu hrst černého mletého pepře. Pokud vás kromě blednoucích barev trápí taky ulpívající zbytky prášku, před praním nasypejte jednu čajovou lžičku pepře do prostoru určeného k oplachování (ne k pracímu prášku, který je určen pro hlavní praní).

Posolte si oblečení

A kromě pepře můžete při praní dost dobře využít taky obyčejnou kuchyňskou sůl. I ta totiž dokáže zabránit blednutí barev a ještě k tomu si poradí se zažranými skvrnami například od krve nebo červeného vína. Prádlo můžete ve vodě se solí na hodinku nebo dvě namočit, případně lžíci přidat přímo do bubnu pračky.

bigstock-a-bag-of-scattered-salt-and-a-341259325.jpg

sůl na oblečení
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Sůl vám pomůže z oblečení odstranit i zažrané skvrny.

Ocet pro jasnější barvy

Naše babičky používaly ocet k rozjasnění barev na zašlapaném koberci. Tuhle metodu ale využijete taky při praní. Zkuste proto k prádlu přidat jeden šálek octa, který zaručí, že vaše oblečení bude mít pořád tu stejnou barvu, jakou mělo, když jste si ho donesli z obchodu. A rozhodně se nemusíte bát ani nepříjemného kyselého zápachu. Po uschnutí prádla totiž veškerý octový odér vyprchá.

Citron prádlo změkčí

Velmi podobné účinky jako ocet má na naše prádlo taky citronová šťáva. Stačí nalít cca půl hrnku do bubnu před fází oplachování a začnou se dít divy. Citron oživí vybledlé barvy a ještě prádlo změkčí a příjemně nadýchá.

Káva si poradí s černým oblečením

A s obnovou barvy u černého oblečení nepomůže jenom pepř, ale taky obyčejná mletá káva. Stačí dva šálky běžné kávy a budete jenom zírat, když se kus vybledlého tmavého oblečení opět promění na váš oblíbený módní kousek. A nebojte se, oblečení po kávě rozhodně vonět nebude.

bigstock-view-clothes-inside-dryer-with-377659129.jpg

buben pračky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
K prádlu naše babičky přidávaly ingredience, které nám dnes přijdou minimálně zvláštní.

Skořápky pro ještě bělejší prádlo

Neobyčejnou surovinou, kterou upotřebíte nejen při praní, jsou i skořápky z vajíček. Aby bylo vaše prádlo zářivě bílé, nadrťte hrst skořápek a dejte je do látkového pytlíku. Pytlík pak vhoďte do bubnu pračky a nechte prát spolu s oblečením. Jakmile horká voda uvolní špínu, skořápky ji absorbují do sebe a prádlo zůstane bílé.

Aspirin v případě nejvyšší nouze

Na závěr jsme si nechali opravdovou perličku, kterou byste do bubnu pračky pravděpodobně sami nepřidali. Jde o obyčejný aspirin, který můžete hodit přímo do bubnu. Prádlo pěkně vybělí a barvy krásně rozzáří. Tuhle metodu ale používejte jenom ve chvíli, kdy nemáte na vybranou. Velké množství aspirinu v odpadní vodě by totiž nebylo z dlouhodobého hlediska žádoucí.